Polskie Radio
Section05
Europa wybiera

Wybory w Holandii. Do parlamentu wchodzą nawet najmniejsi

W wyborach 15 marca w 17-milionowej Holandii o 150 mandatów ubiega się 1 114 kandydatów z 28 partii politycznych. W obecnym parlamencie reprezentowanych jest 16, a ponad połowa uczestniczących w wyborach robi to po raz pierwszy. Rozdrobnienie sceny politycznej tworzącej zróżnicowaną mozaikę to specjalność w Holandii, gdzie około 60 tys. głosów przekłada się na mandat.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Holandii Europa wybiera ŚWIAT Holandia Europa Wybory w Europie

Holandia stoi u progu wielkiej zmiany? Już jutro wybory

W wyborach parlamentarnych w Holandii 15 marca starcie ideologiczne przebiegnie między lewicową polityczną poprawnością a antyimigracyjnym i antyunijnym nastawieniem Partii na rzecz Wolności ( PVV) Geerta Wildersa. Chodzi o - różnie rozumianą - tożsamość kraju. We wtorek wieczorem odbędzie się finałowa debata liderów głównych ugrupowań.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Holandii Holandia Europa ŚWIAT imigranci w Europie islam Europa wybiera Wybory w Europie Geert Wilders

Bezwarunkowe poparcia Alaina Juppe dla Francoisa Fillona

Alain Juppe nie zastąpi Francois Fillona w roli kandydata republikańskiej prawicy w zbliżających się wyborach prezydenckich. Tej treści deklarację złożył aktualny mer Bordeaux, odrzucając apele, by stanął do walki o fotel prezydenta Francji, gdyż sondaże nie dają szans Francois Fillonowi na przebrnięcie przez pierwszą turę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Alain Juppe Francois Fillon wybory we Francji Europa wybiera Wybory w Europie

Francja: nowy sondaż wskazuje na wygraną Macrona

Sondaż IFOP wskazuje, że w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji wygra Emmanuel Macron, na którego zamierza zagłosować 61,5 procenta wyborców. Jego przeciwniczkę, skrajnie prawicową kandydatkę Marine Le Pen zamierza poprzeć 38,5 procenta głosujących. Le Pen jest europosłanką, ma immunitet i odmawia stawienia się na przesłuchanie w śledztwie w jej sprawie. Będzie sądowne śledztwo w sprawie żony innego kandydata, Francois Fillona.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja wybory we Francji Emmanuel Macron Francois Fillon Marine Le Pen Europa wybiera