Polskie Radio
Section05
Alain Juppe

Bezwarunkowe poparcia Alaina Juppe dla Francoisa Fillona

Alain Juppe nie zastąpi Francois Fillona w roli kandydata republikańskiej prawicy w zbliżających się wyborach prezydenckich. Tej treści deklarację złożył aktualny mer Bordeaux, odrzucając apele, by stanął do walki o fotel prezydenta Francji, gdyż sondaże nie dają szans Francois Fillonowi na przebrnięcie przez pierwszą turę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Alain Juppe Francois Fillon wybory we Francji Europa wybiera Wybory w Europie

Wybory we Francji: Fillon pewnym kandydatem prawicy

Drugą turę prawyborów francuskiej prawicy wygrał Francois Fillon pokonując pokonał Alaina Juppe. Oznacza to, że były premier za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego, najprawdopodobniej będzie kandydatem prawicowej partii Republikanie w wyborach prezydenckich w 2017 roku. Mówił o tym w programie Świat w Południe Jerzy Szygiel, wieloletni korespondent polskich mediów we Francji.
Zobacz więcej na temat:  Francja Francois Fillon Alain Juppe Nicolas Sarkozy wybory prezydenckie wybory prezydenckie we Francji Front Narodowy

NASZ WYWIAD Prawybory we Francji. Warszawa i Moskwa wstrzymują oddech

To czas wielkich niespodzianek i nowej dynamiki we francuskiej polityce – powiedziała portalowi PolskieRadio.pl publicystka Sylvie Kauffmann, pierwsza w historii Francji kobieta na stanowisku redaktor naczelnej dziennika "Le Monde”. Jaki scenariusz rysuje się dla Francji? Czy nowy prezydent Francji będzie przyjaźnił się z Władimirem Putinem? Kto jest "na fali" we francuskiej polityce?
Zobacz więcej na temat:  Francja Rosja Francois Fillon Władimir Putin wybory we Francji NASZ WYWIAD Alain Juppe Europa Syria Europa wybiera - wywiady

Prawybory we Francji: debata telewizyjna Fillon-Juppe

W czwartek wieczorem Francois Fillon i Alain Juppe starli się w decydującej debacie telewizyjnej. Gospodarka, kwestie światopoglądowe, bezpieczeństwo i rola Francji na arenie międzynarodowej to tylko niektóre z tematów, jakie poruszono podczas spotkania. II tura prawyborów na prawicy odbędzie się 27 listopada. Wynik debaty komentował w Świecie W Południe Michel Viatteau z Agence France Presse.  
Zobacz więcej na temat:  Francja wybory prezydenckie Francois Fillon Alain Juppe Władimir Putin Rosja Brexit Unia Europejska

Francois Fillon powalczy o prezydenturę z Marine Le Pen?

Były premier Francji Francois Fillon zdecydowanie zwyciężył w pierwszej turze prawyborów w centroprawicowej partii Republikanie. O status kandydata w zaplanowanych na maj przyszłego roku wyborach prezydenckich będzie walczył z byłym szefem rządu, Alainem Juppe. Wielkim przegranym jest były prezydent Nicolas Sarkozy. Wyniki komentował w audycji Świat W Powiększeniu Marcin Darmas z Ośrodka Kultury Francuskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja polityka Alain Juppe Marine Le Pen

Francja: kto powalczy o prezydenturę z Marine Le Pen?

Siedmioro kandydatów centroprawicy wzięło udział w prawyborach partii Republikanie, które wyłonią wspólnego kandydata centroprawicy przed wyborami prezydenckimi we Francji. Wśród kandydatów są: były prezydent Nicolas Sarkozy, byli premierzy - Alain Juppé i François Fillon oraz Bruno Le Maire, Jean-François Copé, Nathalie Kosciusko-Morizet i Jean-Frédéric Poisson. Gościem Polskiego Radia 24 była prof. Małgorzata Molęda-Zdziech (SGH).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja wybory prezydenckie Alain Juppe Marine Le Pen

Wybory we Francji. Kandydaci przeciw wejściu Turcji do UE

Dwaj czołowi, konserwatywni kandydaci w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji, Nicolas Sarkozy i Alain Juppe opowiedzieli się w czwartek przeciwko dalszym rozmowom o akcesji Turcji do UE. Obaj politycy wypowiadali się podczas debaty telewizyjnej poprzedzającej pierwszą turę prawyborów w partii Republikanie, zaplanowaną na niedzielę 20 listopada. O sytuacji przed wyborami we Francji mówił w audycji Świat W Południe Jerzy Szygiel, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja wybory prezydenckie Nicolas Sarkozy Alain Juppe Turcja Unia Europejska imigranci w Europie zamachy terrorystyczne we Francji

Francuski polityk atakuje Polskę. "To szokujące słowa"

Alain Juppe – jeden z najpoważniejszych kandydatów w zbliżających się wyborach prezydenckich we Francji – stwierdził, że „rozszerzenie Unii Europejskiej było nieprzemyślane”. W tym kontekście mówił m.in. o Polsce. Sprawę w Świecie w Południe komentował Jędrzej Bielecki, publicysta „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Alain Juppe Bliski Wschód Europa Wschodnia Francja Jan Natkański POLSKA Syria Turcja Unia Europejska Węgry

Prawybory we Francji

Siedmiu kandydatów centroprawicy weźmie udział w prawyborach, które wyłonią wspólnego kandydata przed wyborami prezydenckimi we Francji. Wśród kandydatów jest m.in. były prezydent Nicolas Sarkozy i kilku byłych premierów Francji, m.in. Alain Juppe. Ich szanse komentował w programie Świat w powiększeniu dr Bartłomiej Zdaniuk (Instytut Nauk Politycznych UW).
Zobacz więcej na temat:  Alain Juppe Francja Marine Le Pen Nicolas Sarkozy Paweł Reszka polityka wybory prezydenckie

TYLKO U NAS Powrót Sarko? Rusza do walki o fotel prezydenta

Przez długie miesiące wielką popularnością cieszył się jego główny rywal – były premier i mer Bordeaux Alain Juppe. Zyskał miano Napoleona hipermarketów, bo podróżował po nich podpisując kopie swojej książki. Jednak niepostrzeżenie do gry wraca były prezydent Nicolas Sarkozy, jego szanse przed jesiennymi prawyborami rosną – pisze AFP.
Zobacz więcej na temat:  Alain Juppe Francja Francois Hollande Nicolas Sarkozy wybory prezydenckie