Polskie Radio
Section05
wybory w Holandii

"Ataki terrorystów mogą mieć wpływ na kampanię we Francji"

Ewakuacja lotniska Orly Sud w stolicy Francji Paryżu. Zastrzelony został napastnik, który ukradł pistolet maszynowy żołnierzowi na terenie portu lotniczego. Na miejscu trwa operacja policyjna, przyjechali również saperzy, którzy sprawdzali czy nie ma ładunków wybuchowych. Według rzecznika francuskiego MSW, nikt nie ucierpiał  w wyniku zdarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Paryż terroryzm wybory w Holandii wybory we Francji Francja atak terrorystyczny Magdalena Skajewska

Atak na lotnisku w Paryżu. "Napastnik był radykałem"

Francuskie siły bezpieczeństwa zastrzeliły w sobotę na międzynarodowym lotnisku Paryż-Orly mężczyznę, który zrabował broń żołnierzowi - poinformowało MSW. Nikt inny nie został ranny. Po incydencie lotnisko zostało ewakuowane, a ruch lotniczy wstrzymany. – Najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z osobą, która miała powiązania ze strukturami ISIS we Francji. Wiemy o tym mężczyźnie jako o radykale, który znajdował się na listach i był członkiem szerszej siatki – mówił w audycji Gorąca Planeta dr Krzysztof Liedel, ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja terroryzm wybory w Holandii Szkocja Paryż Marcin Pośpiech

Wybory w Holandii. Ekonomiści: dobry sygnał na przyszłość

Za nami prawdopodobnie dwa najgorętsze wydarzenia marca. W środę wieczorem amerykańska Rezerwa Federalna, zgodnie z prognozami analityków, podniosła o 25 punktów bazowych stopy procentowe w USA. Dowiedzieliśmy się również, że wybory parlamentarne w Holandii wygrała Partia Ludowa obecnego premiera Marka Ruttego. Na te wiadomości pozytywnie zareagowały rynki. To dobry sygnał przed kolejnymi europejskimi wyborami, oceniają goście „Pulsu gospodarki”.
Zobacz więcej na temat:  fed USA stopy procentowe Holandia wybory w Holandii giełda papierów wartościowych kurs walut kurs walutowy Błażej Prośniewski

"Wilders osiągnie dobry wynik, ale nie wpłynie to na rząd"

- Ja bym nie popadał w tony alarmistyczne i komentarze, które gdzieniegdzie się pojawią, że następuje całkowite wywrócenie pewnego ustabilizowanego systemu krajów Unii Europejskiej - mówił na antenie radiowej Trójki Jan Maria Jackowski (PiS). - Prawdopodobnie Wilders osiągnie dobry wynik, ale nie wpłynie to na rząd i premierem pozostanie Mark Rutte - stwierdził Michal Stasiński (Nowoczesna). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Maria Jackowski Michał Stasiński wybory w Holandii Wybory w Europie Trójka Beata Michniewicz

Rutte czy Wilders. Starcie przewidywalności i populizmu

Środowe wybory parlamentarne w Holandii otwierają cykl głosowań, który może wstrząsnąć europejską polityką w najbliższych miesiącach. Według sondaży wygrać je powinno ugrupowanie premiera Marka Ruttego. Jednak europejska uwaga skupia się przede wszystkim na tym, jaki wynik osiągnie wzbudzająca kontrowersje, populistyczna partia Geerta Wildersa. 
Zobacz więcej na temat:  Wybory w Europie wybory w Holandii Holandia ŚWIAT