Polskie Radio
Section05
Irak

Najważniejszy punkt pielgrzymki do Iraku. Papież spotka się z ajatollahem al-Sistanim

Papież Franciszek spotka się w sobotę w Iraku z najważniejszym duchownym tego kraju. Eksperci uważają, że poranna rozmowa z ajatollahem Alim al-Sistanim będzie najważniejszym politycznym punktem rozpoczętej w piątek pielgrzymki papieża do Iraku. Jej głównym motywem jest niesienie nadziei dla topniejącej mniejszości chrześcijańskiej w tym kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Irak papież Franciszek Kościół katolicki aktualności katolickie islam

Ks. prof. Cisło: w Iraku chrześcijanie są traktowani jak obywatele drugiej kategorii

- W Mosulu chrześcijanie nie mogą np. sprzedać swoich posiadłości, gdy chcą emigrować. Jest zmowa wśród muzułmanów, którzy nie chcą kupować od nich tego, co wystawią, a jeśli kupią to za bezcen, za ułamek wartości. Pojawiają się również pogróżki wobec chrześcijan - powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bliski Wschód ks. Waldemar Cisło Irak papież papież Franciszek

Wizyta Franciszka w Iraku. Publicysta KAI: papież pojechał na peryferie świata

Wojskowe śmigłowce, wozy opancerzone, czołgi, ogromne siły policji i wojska na ulicach oraz niemal całkowity brak ludzi na trasie przejazdu papieskiego orszaku - tak Bagdad powitał papieża Franciszka, który przybył w piątek z historyczną wizytą do Iraku. - To pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego, który odwiedza ten kraj - podkreśla Krzysztof Tomasik, publicysta KAI.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Irak Kościół katolicki chrześcijaństwo islam Michał Strzałkowski

Pielgrzymka papieża do Iraku. Ks. prof. Naumowicz: liczba chrześcijan zmalała tam o ponad milion

- Jeszcze 30 lat temu obliczało się, że w Iraku jest ok. 1,5 mln chrześcijan, czyli ok. 6-7 proc. społeczeństwa. Dzisiaj jest to ok. 250 tys., czyli poniżej jednego procenta ludności - powiedział o sytuacji chrześcijan w Iraku ks. prof. Józef Naumowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek papież podróże zagraniczne Irak Kurdystan Kościół islam ŚWIAT Azja Polskie Radio 24

Wzmożone środki bezpieczeństwa podczas pielgrzymki papieża. Iracki generał: jesteśmy gotowi na każdy scenariusz

- Wszędzie stosujemy nadzwyczajne środki, blokujemy drogi i pilnujemy przestrzeni powietrznej - mówi generał Amir al-Shammari, jeden z dowodzących operacją zabezpieczenia wizyty. To pierwsza podróż Franciszka od początku pandemii koronawirusa, w dodatku do jednego z mniej stabilnych miejsc na Bliskim Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT papież papież Franciszek Irak Azja pielgrzymka chrześcijaństwo Kościół

NASZ WYWIAD Trudna pielgrzymka do Iraku. "Na Bliskim Wschodzie każda interwencja to nawiązanie do historii krzyżowców"

Wizyta w Bagdadzie rozpoczęła 33. papieską podróż zagraniczną. Jak podkreślają eksperci, najtrudniejszą ze wszystkich dotychczasowych, ze względów bezpieczeństwa i w czasie pandemii. Motto papieskiej wizyty brzmi "Wszyscy jesteście braćmi". - To pokazanie wspólnych korzeni trzech wielkich religii monoteistycznych - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr hab. Maciej Münnich, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ekspert do spraw Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Irak Bliski Wschód papież papież Franciszek chrześcijaństwo Kościół katolicki Kościół aktualności katolickie Przemysław Goławski Syria Wojna w Syrii TYLKO U NAS

Papież przybył z historyczną pielgrzymką do Iraku. "Garstka chrześcijan wymaga umocnienia"

Papież Franciszek przybył z 4-dniową pielgrzymką do Iraku. Wizycie towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa związane z zagrożeniem sanitarnym i terrorystycznym. Samolot Alitalii z papieżem, jego współpracownikami i dziennikarzami po ponad czterogodzinnym locie wylądował w południe w Bagdadzie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Irak Bliski Wschód papież papież Franciszek chrześcijaństwo Kościół katolicki Kościół aktualności katolickie

Pomoc dla irackiego Kurdystanu. Caritas Polska rozszerza program Rodzina Rodzinie

Caritas Polska zaangażuje się w pomoc w irackim Kurdystanie. W ramach rozszerzenia programu Rodzina Rodzinie, pomoc materialna trafi do stu rodzin. - Sytuacja w kraju wciąż jest niestabilna - zwraca uwagę dyrektor irackiego Caritasu Nabil Nissan i dodaje, że wiąże nadzieje ze spodziewaną pielgrzymką papieską do Iraku. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Irak Kurdystan papież papież Franciszek Caritas Caritas Polska

Atak na bazę wojskową w Iraku. Stacjonują tam siły rządowe, koalicji i USA

Do ataku rakietowego doszło w środę na wojskową bazę lotniczą Ain al-Asad w prowincji Anbar w Iraku, gdzie stacjonują siły irackie, siły międzynarodowej koalicji i USA - powiadomiły dwa źródła w siłach bezpieczeństwa, na które powołuje się Reuters. AFP i AP piszą, że na bazę spadło 10 rakiet. Na razie nie ma doniesień o jakichkolwiek ofiarach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Irak atak bezpieczeństwo Bliski Wschód

Co dalej z relacjami USA-Iran. Nowe otwarcie Joe Bidena?

Amerykanie zaatakowali proirańskie milicje w Syrii. To odwet za ataki na bazy wojskowe USA w Iraku. To pierwsza wojskowa decyzja nowego prezydenta Joe Bidena. – To jest gest pokazujący, że mimo pewnej otwartości na powrót do porozumienia atomowego z Iranem, nie ma mowy o jakiejś specjalnej miękkości nowej administracji – ocenia Zbigniew Parafianowicz z działu zagranicznego "Dziennika Gazety Prawnej". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żakowski Agnieszka Bryc USA Iran Izrael Irak Bliski Wschód Gruzja Armenia Kosowo Unia Europejska Zbigniew Parafianowicz