Polskie Radio
Section05
Irak

Papież Franciszek w Iraku. Spotkanie chrześcijaństwa i islamu

Papież Franciszek w Iraku – już samo to zdanie powinno budzić dreszcz emocji, bo w ostatnich latach kraj ten widział wiele bombardowań i zamachów, był świadkiem nie do końca zrozumiałej wojny. Obecna, trwająca cztery dni pielgrzymka od początku była nazywana historyczną także i z tego względu, jednak inna, fundamentalna, sięgająca religijnych korzeni historia była w tym wypadku najważniejsza. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Michał Żakowski papież Franciszek pielgrzymka Irak Bliski Wschód islam

Wizyta papieża Franciszka w Iraku. Michał Kłosowski: wrażenia są bardzo pozytywne również u muzułmanów

- Pamiętajmy, że Irak to kraj muzułmański. Jest odczuwalne przede wszystkim ogromne zadowolenie, z tego, że tyle dobrego udało się zrobić, zobaczyć, że tyle dobrego ta wizyta przyniosła. Przede wszystkim radości mieszkańcom Iraku i wszystkim, którzy ją obserwowali - powiedział w Polski Radiu 24 Michał Kłosowski, z "Wszystko Co Najważniejsze", który był na miejscu w Iraku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Irak papież Franciszek pielgrzymka Kazimierz Gajowy Bliski Wschód

Publicysta o wizycie papieża Franciszka w Iraku: to zachęta do dialogu z islamem

Papież Franciszek w drodze powrotnej do Rzymu z uznaniem wypowiedział się o przywódcy szyitów Alim as-Sistanim, którego odwiedził w Nadżafie. Nazwał go "wielkim mędrcem i człowiekiem Bożym". - To było wezwanie do dialogu, do pojednania, do wzajemnego przebaczenia, ale przede wszystkim do budowania nowej przyszłości - mówi o wizycie w Iraku Krzysztof Gołębiowski z KAI.
Zobacz więcej na temat:  papież papież Franciszek Irak islam chrześcijaństwo ŚWIAT Paweł Lekki

Pielgrzymka papieża do Iraku. Krzysztof Tomasik: okazała się wielkim sukcesem

- Jeszcze przed wyjazdem papieża do Iraku ta pielgrzymka była określana jako historyczna. Myślę, że absolutnie pokazała swój historyczny wymiar i okazała się, mimo ograniczeń i obaw, wielkim sukcesem - powiedział o podróży apostolskiej papieża Franciszka do Iraku Krzysztof Tomasik, szef redakcji zagranicznej Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek pielgrzymka Kościół katolicki katolicyzm chrześcijaństwo Irak Jezus Chrystus ŚWIAT Azja Polskie Radio 24

"Nienawiść nie może zostać uciszona krwią". W Mosulu papież modlił się za ofiary zbrodni ekstremistów

W trzecim dniu pielgrzymki do Iraku papież modlił się za ofiary wojny w Mosulu, gdzie ekstremiści islamscy popełnili liczne zbrodnie, szczególnie na mniejszościach etnicznych i religijnych. - Mimo wszystko potwierdzamy nasze przekonanie, że braterstwo jest silniejsze od bratobójstwa, że nadzieja jest silniejsza od śmierci, że pokój jest silniejszy od wojny - powiedział Franciszek.
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie Bliski Wschód Irak Watykan papież Franciszek wiara katolicyzm religia ŚWIAT

Ekspert: chrześcijanie w Iraku potrzebują wsparcia, wizyta papieża jest dla nich niezwykle ważna

- W 2003 roku żyło w Iraku ok. 1,5 mln chrześcijan, co stanowiło ok. 10 proc. populacji, dziś jest to 200-300 tys. osób. Państwo to targane jest konfliktami i napięciami wewnętrznymi na gruncie społecznym, politycznym i religijnym - powiedział Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Bliski Wschód Irak papież Franciszek chrześcijaństwo religia papież

"To więcej niż podróż, to wielkie wyzwanie". Symboliczna pielgrzymka papieża Franciszka do Iraku

To więcej niż podróż apostolska, to wyzwanie rzucone pandemii COVID-19, obawom dotyczącym bezpieczeństwa i temu, co wydaje się niemożliwe, zwłaszcza w obecnej chwili światowego kryzysu - tak można interpretować trwającą wizytę papieża Franciszka w Iraku.
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie Bliski Wschód Irak Watykan papież Franciszek wiara katolicyzm religia ŚWIAT

Najważniejszy punkt pielgrzymki do Iraku. Papież spotka się z ajatollahem al-Sistanim

Papież Franciszek spotka się w sobotę w Iraku z najważniejszym duchownym tego kraju. Eksperci uważają, że poranna rozmowa z ajatollahem Alim al-Sistanim będzie najważniejszym politycznym punktem rozpoczętej w piątek pielgrzymki papieża do Iraku. Jej głównym motywem jest niesienie nadziei dla topniejącej mniejszości chrześcijańskiej w tym kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Irak papież Franciszek Kościół katolicki aktualności katolickie islam

Ks. prof. Cisło: w Iraku chrześcijanie są traktowani jak obywatele drugiej kategorii

- W Mosulu chrześcijanie nie mogą np. sprzedać swoich posiadłości, gdy chcą emigrować. Jest zmowa wśród muzułmanów, którzy nie chcą kupować od nich tego, co wystawią, a jeśli kupią to za bezcen, za ułamek wartości. Pojawiają się również pogróżki wobec chrześcijan - powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bliski Wschód ks. Waldemar Cisło Irak papież papież Franciszek

Wizyta Franciszka w Iraku. Publicysta KAI: papież pojechał na peryferie świata

Wojskowe śmigłowce, wozy opancerzone, czołgi, ogromne siły policji i wojska na ulicach oraz niemal całkowity brak ludzi na trasie przejazdu papieskiego orszaku - tak Bagdad powitał papieża Franciszka, który przybył w piątek z historyczną wizytą do Iraku. - To pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego, który odwiedza ten kraj - podkreśla Krzysztof Tomasik, publicysta KAI.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Irak Kościół katolicki chrześcijaństwo islam Michał Strzałkowski