Polskie Radio
Section05
Irak

Pielgrzymka papieża do Iraku. Ks. prof. Naumowicz: liczba chrześcijan zmalała tam o ponad milion

- Jeszcze 30 lat temu obliczało się, że w Iraku jest ok. 1,5 mln chrześcijan, czyli ok. 6-7 proc. społeczeństwa. Dzisiaj jest to ok. 250 tys., czyli poniżej jednego procenta ludności - powiedział o sytuacji chrześcijan w Iraku ks. prof. Józef Naumowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek papież podróże zagraniczne Irak Kurdystan Kościół islam ŚWIAT Azja Polskie Radio 24

Wzmożone środki bezpieczeństwa podczas pielgrzymki papieża. Iracki generał: jesteśmy gotowi na każdy scenariusz

- Wszędzie stosujemy nadzwyczajne środki, blokujemy drogi i pilnujemy przestrzeni powietrznej - mówi generał Amir al-Shammari, jeden z dowodzących operacją zabezpieczenia wizyty. To pierwsza podróż Franciszka od początku pandemii koronawirusa, w dodatku do jednego z mniej stabilnych miejsc na Bliskim Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT papież papież Franciszek Irak Azja pielgrzymka chrześcijaństwo Kościół

NASZ WYWIAD Trudna pielgrzymka do Iraku. "Na Bliskim Wschodzie każda interwencja to nawiązanie do historii krzyżowców"

Wizyta w Bagdadzie rozpoczęła 33. papieską podróż zagraniczną. Jak podkreślają eksperci, najtrudniejszą ze wszystkich dotychczasowych, ze względów bezpieczeństwa i w czasie pandemii. Motto papieskiej wizyty brzmi "Wszyscy jesteście braćmi". - To pokazanie wspólnych korzeni trzech wielkich religii monoteistycznych - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr hab. Maciej Münnich, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ekspert do spraw Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Irak Bliski Wschód papież papież Franciszek chrześcijaństwo Kościół katolicki Kościół aktualności katolickie Przemysław Goławski Syria Wojna w Syrii TYLKO U NAS

Papież przybył z historyczną pielgrzymką do Iraku. "Garstka chrześcijan wymaga umocnienia"

Papież Franciszek przybył z 4-dniową pielgrzymką do Iraku. Wizycie towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa związane z zagrożeniem sanitarnym i terrorystycznym. Samolot Alitalii z papieżem, jego współpracownikami i dziennikarzami po ponad czterogodzinnym locie wylądował w południe w Bagdadzie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Irak Bliski Wschód papież papież Franciszek chrześcijaństwo Kościół katolicki Kościół aktualności katolickie

Pomoc dla irackiego Kurdystanu. Caritas Polska rozszerza program Rodzina Rodzinie

Caritas Polska zaangażuje się w pomoc w irackim Kurdystanie. W ramach rozszerzenia programu Rodzina Rodzinie, pomoc materialna trafi do stu rodzin. - Sytuacja w kraju wciąż jest niestabilna - zwraca uwagę dyrektor irackiego Caritasu Nabil Nissan i dodaje, że wiąże nadzieje ze spodziewaną pielgrzymką papieską do Iraku. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Irak Kurdystan papież papież Franciszek Caritas Caritas Polska

Atak na bazę wojskową w Iraku. Stacjonują tam siły rządowe, koalicji i USA

Do ataku rakietowego doszło w środę na wojskową bazę lotniczą Ain al-Asad w prowincji Anbar w Iraku, gdzie stacjonują siły irackie, siły międzynarodowej koalicji i USA - powiadomiły dwa źródła w siłach bezpieczeństwa, na które powołuje się Reuters. AFP i AP piszą, że na bazę spadło 10 rakiet. Na razie nie ma doniesień o jakichkolwiek ofiarach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Irak atak bezpieczeństwo Bliski Wschód

Co dalej z relacjami USA-Iran. Nowe otwarcie Joe Bidena?

Amerykanie zaatakowali proirańskie milicje w Syrii. To odwet za ataki na bazy wojskowe USA w Iraku. To pierwsza wojskowa decyzja nowego prezydenta Joe Bidena. – To jest gest pokazujący, że mimo pewnej otwartości na powrót do porozumienia atomowego z Iranem, nie ma mowy o jakiejś specjalnej miękkości nowej administracji – ocenia Zbigniew Parafianowicz z działu zagranicznego "Dziennika Gazety Prawnej". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żakowski Agnieszka Bryc USA Iran Izrael Irak Bliski Wschód Gruzja Armenia Kosowo Unia Europejska Zbigniew Parafianowicz

"Wokół tego toczy się wielka polityka". Paweł Rakowski o pielgrzymce papieża do Iraku

- Jesteśmy w trakcie resetu amerykańsko-irańskiego i wiemy, że Irak jest właśnie takim obszarem, na którym ten reset musi być realizowany. Pogranicze Iraku i Syrii jest stale bombardowane przez lotnictwo identyfikowane jako izraelskie. Obserwatorzy wskazują też, że w tych okolicach odradza się Państwo Islamskie - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, zwracając uwagę na główne elementy geopolityczne dotyczące zbliżającej się pielgrzymki papieża Franciszka do Iraku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód papież Franciszek Watykan Irak