Polskie Radio
Section05
Janusz Odziemkowski

Żołnierze Wyklęci. Na długi czas zatarto o nich pamięć

- Nie tylko o nich nie mówiono, ale stworzono taką atmosferę, że przyznanie się, że miało się w rodzinie kogoś, kto po roku 1945 walczył z komunizmem, groziło konsekwencjami, nawet uwięzieniem, a już na pewno gorszą pracą i innymi przykrościami - przypominał prof. Janusz Odziemkowski.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski Żołnierze Wyklęci Robert Kostro historia Polski II wojna światowa komunizm Janusz Odziemkowski

Marszałek Józef Piłsudski. "Potrafił ująć nawet wrogów"

- Marszałek Piłsudski żył bardzo skromnie. Tuż po przewrocie majowym ustanowił sobie wynagrodzenie w wysokości 1,5 tys. zł, co było na tamte czasy pensją wicekonsula w średnim kraju. Pod koniec życia zarabiał 2 tys. zł, podczas gdy jego podwładny, dyrektor Państwowych Zakładów Inżynierii otrzymywał 2,5 tys. zł – podkreślił w Polskim Radiu 24 Maksymilian Sokół-Potocki z Centralnej Biblioteki Wojskowej. O marszałku Józefie Piłsudskim, w kontekście 149 rocznicy jego urodzin, opowiadał w Polskim Radiu 24 także dr Janusz Odziemkowski (historyk UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski II Rzeczpospolita Janusz Odziemkowski historia Polski

Debata Poranka: Polska u progu niepodległości

Koniec I wojny światowej przyniósł Polsce niepodległość. Jak wyglądały powtórne narodziny naszego kraju po 123 latach zaborów? O tym w Debacie Poranka Polskiego Radia 24 mówili prof. Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jarosław Jaskólski, kustosz Muzeum Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II RP II Rzeczpospolita Święto Niepodległości Janusz Odziemkowski Witold Banach

Debata Poranka: kondycja szkolnictwa wyższego w Polsce

W przededniu rozpoczęcia nowego roku akademickiego, w Debacie Poranka Polskiego Radia 24 rozmawialiśmy o pozycji polskiej nauki w świecie. Naszymi gośćmi byli prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Piotr Müller, doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego i Karolina Zbytniewska z portalu „EurActiv.pl”.
Zobacz więcej na temat:  edukacja Janusz Odziemkowski Jarosław Gowin studia Uniwersytet Warszawski