Polskie Radio
Section05
Waldemar Chrostowski

„Droga”. Wspomnienia Waldemara Chrostowskiego i Edwarda Wende

W tym odcinku wysłuchamy audycji Aleksandry Tymer „Droga” z 1998 roku. Znalazły się w niej wspomnienia Waldemara Chrostowskiego, kierowcy księdza Jerzego Popiełuszki oraz mecenasa Edwarda Wende, pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych w procesie morderców kapelana „Solidarności” - tzw. procesie toruńskim. Główna część wspomnień Waldemara Chrostowskiego poświęcona jest okolicznościom ostatniej drogi księdza Jerzego Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Waldemar Chrostowski Kościół PRL

39 lat temu ujęto morderców ks. Jerzego Popiełuszki

Kuriozalny charakter pierwszych dni śledztwa nad sprawą uprowadzenia ks. Popiełuszki unaocznia fakt, że członkiem specjalnej grupy operacyjnej, którą powołano w celu ujęcia sprawców, był płk Adam Pietruszka, który później zasiadł na ławie oskarżonych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jerzy Popiełuszko służba bezpieczeństwa Grzegorz Piotrowski Leszek Pękala Waldemar Chmielewski Waldemar Chrostowski Czesław Kiszczak Adam Pietruszka

NASZ WYWIAD Ks. prof. Chrostowski: pontyfikat Jana Pawła II został przygotowany przez lata posługi kard. Wyszyńskiego

- Jan Paweł II przyjmował wielu rodaków. Nieraz miałem wrażenie, że przy Spiżowej Bramie w Watykanie wystarczyło powiedzieć "Polacco, Cracovia" i Gwardia Szwajcarska przepuszczała do papieża - wspomina ks. Waldemar Chrostowski, teolog i biblista, emerytowany profesor UKSW w Warszawie, który w pierwszych latach pontyfikatu Ojca Świętego mieszkał w Rzymie. W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl duchowny opowiada m.in. o atmosferze tamtego czasu, stosunku Włochów do Jana Pawła II i o zamachu z maja 1981 roku, który był krytycznym momentem w najnowszej historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież Karol Wojtyła Stefan Wyszyński Stanisław Dziwisz pielgrzymka Kościół katolicki Kościół wiara Benedykt XVI Waldemar Chrostowski POLSKA

Ks. prof. Chrostowski o atakach na Kościół: Europa bez chrześcijaństwa nie byłaby i nie będzie sobą

- W ostatnich latach nasiliły się ataki antychrześcijańskie i antykatolickie. Nigdy w takiej skali w Europie ich nie było. Ich paradoks polega na tym, że przedmiotem ataku staje się wszystko, cokolwiek jest katolickie, cała symbolika, w tym także katolickie przeżywanie roku liturgicznego: Bożego Narodzenia, Wielkiego Postu, Wielkanocy czy Bożego Ciała - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Chrostowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Boże Narodzenie Rafał Dudkiewicz Waldemar Chrostowski

Ks. prof. Chrostowski: przez około 300 lat chrześcijaństwo było prześladowane

- Świadectwa tych ewangelii nie można lekceważyć, bo jest ono głęboko zakorzenione w geografii, w topografii Jerozolimy, historii Ziemi Świętej i nawiązuje do postaci, które wtedy żyły np. do Poncjusza Piłata - mówił w Programie 1 Polskiego Radia ks. prof. Waldemar Chrostowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA tradycja katolicyzm religia Wielkanoc Katarzyna Gójska Waldemar Chrostowski społeczeństwo Kościół katolicki

Tylko u nas Wojna Postępu z Dekalogiem. Prof. Chrostowski o uniwersalności przykazań

Liberalno-lewicowe środowiska robią wszystko, by podważyć i zmarginalizować Dekalog. Dziesięć przykazań stoi bowiem w opozycji do tego, co narzuca świat. W efekcie wiele osób deklarujących się jako chrześcijanie często nie wie, czego one w rzeczywistości dotyczą. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi udziela w swojej najnowszej książce „Dekalog” ks. prof. Waldemar Chrostowski.
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Chrostowski Adwent Kościół katolicki chrześcijaństwo KULTURA Jezus Chrystus Biblia

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową był absolutną niespodzianką

- Komuniści nie mieli powodów, by cieszyć się z wyboru Jana Pawła II, to naturalne, 16 października 1978 roku utopia świata komunistycznego zatrząsała się w posadach - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Chrostowski, biblista (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Kościół historia Polski Watykan Karol Wojtyła papież Polskie Radio 24 Waldemar Chrostowski Tadeusz Płużański

Ks. Waldemar Chrostowski: świadkiem męki, śmierci i Zmartwychwstania Jezusa jest Całun Turyński

- Całun Turyński ma to do siebie, ze przeżywa się go nie wtedy, gdy się o nim opowiada, ale wtedy, gdy ma się możliwość go widzieć – powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski, teolog i biblista. W Wielką Sobotę odbędzie się nadzwyczajne wystawienie Całunu Turyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc aktualności katolickie Całun Turyński Kościół Jezus Chrystus HISTORIA wiara Waldemar Chrostowski POLSKA Katarzyna Gójska