Polskie Radio
Section05
Korea Północna

Dostawy broni z Korei Płn. do Rosji. "Washington Post": mogą być większe, niż sądzono

Dostawy broni z Korei Północnej dla Rosji mogą być większe i bardziej regularne, niż ujawnił Biały Dom - podał w poniedziałek "Washington Post" w oparciu o nowe zdjęcia satelitarne i analizę brytyjskiego think tanku RUSI. Według jego ekspertów dostawy od reżimu mogą mieć znaczący wpływ na przebieg wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Washington Post bezpieczeństwo Biały Dom Stany Zjednoczone USA Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Pjongjang Korea Północna Rosja GOSPODARKA

Korea Północna stawia na program nuklearny. Wpisała broń atomową do konstytucji

Korea Północna zapisała w konstytucji swój status państwa nuklearnego - ogłosiła w czwartek rano czasu miejscowego północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Odpowiednią poprawkę do konstytucji przyjął północnokoreański parlament - Najwyższe Zgromadzenie Ludowe - który według KCNA obradował we wtorek i w środę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Wschodnia Korea Północna broń nuklearna broń atomowa

Kim Dzong Un w Moskwie. Media: żadne porozumienie nie zostało podpisane

Przebywający w Rosji północnokoreański dyktator Kim Dzong Un spotkał się z ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Minister pokazał mu bombowce strategiczne i rakietę typu "Kindżał". Do spotkania doszło w miejscowości Kniewicze, 50 kilometrów od Władywostoku. Wizyta przywódcy Korei Północnej w Rosji miała być jedynie kurtuazją, a do podpisania porozumień nie doszło. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Korea Północna Kim Dzong Un Siergiej Szojgu Władimir Putin ŚWIAT USA Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie

Pobyt Kima w Rosji przedłużony. W planie wizyta w fabryce myśliwców i bazie Floty Oceanu Spokojnego

Przywódca Korei Północnej, który nieoczekiwanie przedłużył wizytę w Rosji, zwiedził fabrykę samolotów Suchoj, ma też zapoznać się z możliwościami militarnymi Floty Oceanu Spokojnego - donoszą zachodnie media. Oceniając spotkania Kima z Putinem, eksperci zwracają uwagę na przekaz o zacieśnieniu relacji Moskwy i Pjongjangu, choć zastrzegają, że nie wiadomo, czy rozmowy dadzą jakieś konkretne efekty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Wschodnia korea Korea Północna Rosja Kim Dzong Un Władimir Putin

Korea Północna dostarczy broń Rosji? Mocny komentarz Pentagonu

- Publicznie ostrzegamy Koreę Północną, że ponowne dostarczenie Rosji jakiejkolwiek broni narusza rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ - przekazała Sabrina Singh, zastępca sekretarza prasowego Pentagonu. Jak dodała każdy kraj, który wspiera Rosję, nie tylko przedłuża konflikt, ale także "bezpośrednio uczestniczy w zabijaniu niewinnych ukraińskich cywilów, urzędników i żołnierzy na polu bitwy".
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Rosja Azja Azja Wschodnia broń ŚWIAT

Putin spotkał się z Kim Dzong Unem. Ekspert: Rosja i Korea Płn. opowiadają się za światem wartości niedemokratycznych

Władimir Putin spotkał się w obwodzie amurskim z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. - Mamy do czynienia ze spotkaniem dwóch dość zdesperowanych reżimów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Agata Ziętek z UMCS w Lublinie. Czego dotyczyły ich rozmowy?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Kim Dzong Un Władimir Putin Korea Północna Rosja ŚWIAT Europa

Rozmowy Kim-Putin mają dotyczyć dostaw broni. Eksperci wątpią jednak w skuteczność pomocy

Na kosmodromie Wostoczny na rosyjskim Dalekim Wschodzie doszło do spotkania dyktatorów Rosji i Korei Północnej, Władimira Putina i Kim Dzong Una - powiadomiły agencje Reutera, Associated Press i Kyodo. Głównym tematem rozmów przywódców mają być dostawy północnokoreańskiej broni dla rosyjskiej armii biorącej udział w inwazji na Ukrainę. Eksperci oceniają jednak, że wsparcie Pjongjangu nie będzie dużą pomocą dla Moskwy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Rosja Korea Północna wojna na Ukrainie Kim Dzong Un Władimir Putin

PR24 Koreański dyktator przybył do Rosji. Prof. Daniel Boćkowski i dr Krzysztof Winkler o rozmowach Kim-Putin

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un przybył do Rosji. Ma tam spotkać się z Władimirem Putinem. W Polskim Radiu 24 wydarzenie to komentowali prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku i dr Krzysztof Winkler z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Korea Północna Władimir Putin Kim Dzong Un serwis wschodni wojna 2023 wojna na Ukrainie

Moskwa i Pjongjang zignorują ostrzeżenia USA. Nowe informacje przed spotkaniem Kim Dzong Una z Putinem

Rosja i Korea Północna "nie są zainteresowane" ostrzeżeniami USA powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez Reutera powołującego się na rosyjskie media. Pieskow miał w ten sposób skomentować ostrzeżenia Waszyngtonu przed sprzedażą Rosji północnokoreańskiej broni. Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un przybył już do Rosji. We Władywostoku ma spotkać się z Władimirem Putinem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna Rosja Władimir Putin Moskwa Azja polityka USA Kim Dzong Un