Polskie Radio
Section05
Marta Piasecka

Wystawa "Dzień zwycięstwa" – plakaciści z Ukrainy i Polski przeciw wojnie

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zainaugurowano "Dzień zwycięstwa" – pokaz plakatów ukraińskiego artysty Andrija Jermołenki oraz grafika Wojciecha Korkucia. Na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego zaprezentowano czterdzieści plakatów, z których większość powstała po 24 lutego, jako dokumentacja inwazji Rosji i oporu Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka Centrum Sztuki Współczesnej Ukraina Trójka Ukraina wojna na Ukrainie plakat SZTUKA Rosja

Obrazy łukaszowców powrócą do kraju po 83 latach

Do Polski po 83 latach, dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powróci cykl siedmiu obrazów Bractwa św. Łukasza i czterech makat Mieczysława Szymańskiego. W Le Moyne College w Syracuse została podpisana umowa, na mocy której prace łukaszowców trafią do zbiorów Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka SZTUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nowy Jork II wojna światowa

Koty zawładnęły sceną w chorzowskim Teatrze Rozrywki

Koty to zwierzęta autonomiczne, niezwykłe, często otoczone nimbem tajemnicy. W starożytności czczone, w dzisiejszych czasach bywają również ubóstwiane przez swych właścicieli. Nic więc dziwnego, że musical "Koty" z równym powodzeniem jest grany na całym świecie. Nową jego wersję przygotował Teatr Rozrywki w Chorzowie: premiera dzisiaj, w środę, 27 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp KULTURA koty musical Chorzów premiera Marta Piasecka Trójka

Symfonicy z Kijowa próbują w studiu im. Lutosławskiego

Ponad stuosobowa grupa muzyków, członków Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej i ich rodzin przyjechała do Polski, by tu przygotowywać się do zagrania koncertów, po raz pierwszy od początku wojny. Przed nimi europejska trasa koncertowa, a próby odbywają się w studiu koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA muzyka hp Polskie Radio studio im. Witolda Lutosławskiego Kijów pomoc Trójka Ukraina Trójka Marta Piasecka

Ukraina w pigułce. "O! Ukraïna" Weroniki Marczuk

Album "O! Ukraïna" Weroniki Marczuk to 30 opowieści ukazujących różnorodność i bogactwo Ukrainy. Znajdziemy w nim piękne zdjęcia, ciekawostki o mentalności i kulturze tego kraju, przepisy kuchni ukraińskiej oraz rozmowy z wybitnymi osobami z Polski i Ukrainy. – Zawsze porównuję Ukrainę do pięknej dziewczyny: jest najpiękniejsza na świecie, więc każdy jej pragnie, jednak każdy chce ją sobie podporządkować i nie pyta, czego pragnie ona. A ona najbardziej pragnie wolności – powiedziała w Trójce Weronika Marczuk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina wojna na Ukrainie Trójka Ukraina KULTURA Marta Piasecka album tradycja

Stroje ludowe Polski i Ukrainy na niezwykłej wystawie w Toruniu

Kilkadziesiąt szkiców i akwarel obrazujących stroje, zwyczaje i tradycje ludowe w Polsce. Wszystko to można znaleźć na wystawie zatytułowanej "Zapomniane skarby. Stroje ludowe Polski i Ukrainy w rysunkach Jerzego Głogowskiego i Kajetana Wawrzyńca Kielisińskiego", prezentowanej w muzeum etnograficznym w Toruniu. Jakie zbiory udało się zgromadzić? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka folklor muzeum wystawa Marta Piasecka

"Szlaki Nadziei Odyseja wolności". IPN szlakiem Andersa

"Szlaki Nadziei Odyseja wolności" to tytuł projektu przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki generała Andersa. "Kraj nasz prowadzi zaciętą bitwę o byt i istnienie. Wiemy dobrze, że Ojczyzny nikt nam darmo nie da..." – brzmiały słowa generała z rozkazu o ewakuacji Polaków ze Związku Radzieckiego z 19 marca 1942 roku. Na czym polega jubileuszowe wydarzenie? Do kogo jest adresowane?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA armia Andersa historia Polski Marta Piasecka IPN Władysław Anders

Putin chce zrobić na Ukrainie to, co Hitler zrobił w Warszawie w roku 1944

Po barbarzyńskim ataku Rosji niestety również ukraińskie muzea znalazły się w dramatycznej sytuacji. Jak można ochronić ich zbiory, jak ratować wielusetletnią spuściznę, nad którą sprawują opiekę? Muzeum Powstania Warszawskiego powołało w tym celu Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy, który ma wspierać wszystkie tamtejsze placówki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum wojna na Ukrainie pomoc Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Marta Piasecka Trójka