Polskie Radio
Section05
Marta Piasecka

Gwiazdy, odkrycia i eksperymenty. Skream, Zdechły OSA i Trupa Trupa na festiwalu Tauron Nowa Muzyka

Nieszablonowi hiphopowcy Szczyl i Zdechły OSA, eksperymentalno-rockowa Trupa Trupa oraz brytyjski pionier dubstepu Skream znajdują się wśród ogłoszonych właśnie artystów, którzy zagrają na scenie Carbon podczas zbliżającego się festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. Impreza rozpocznie się 21 lipca i potrwa trzy dni.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Marta Piasecka Justyna Grabarz Tauron Nowa Muzyka Katowice

Bluetooth, czyli co łączy Wikingów z najnowszymi technologiami

Bluetooth to dzisiaj najbardziej popularny sposób łączenia na krótkim dystansie urządzeń elektronicznych: m.in. smartfonów, słuchawek, samochodów. Jednak o wiele mniej popularna jest wiedza, że ta nazwa pochodzi wprost od Haralda Gromsena, króla Danii i Norwegii, zwanego Sinozębym (ang. Bluetooth). Jego rzekomy grób odkryto kilka dni temu we wsi Wiejkowo w pobliżu wyspy i miejscowości Wolin.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA technologie bluetooth Wikingowie Piotr Firan Marta Piasecka Trójka

Dominacja uczucia nad rozumem. Trwają obchody Roku Romantyzmu

Tęsknota za rajskim światem oraz poczucie beznadziei, a do tego poszukiwanie ideału i pięknej miłości. Trwa Rok Romantyzmu Polskiego, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór tej epoki wiąże się z 200. rocznicą opublikowania w Wilnie dzieła "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Co przygotowano? 
Zobacz więcej na temat:  Rok Romantyzmu Polskiego Adam Mickiewicz Instytut Adama Mickiewicza Poznań Paryż Trójka Marta Piasecka romantyzm Ballady i Romanse

Piosenki wiecznie młode. Grzegorz Skawiński: to, co dobre, nigdy się nie starzeje

Czwarty sezon popularnego serialu "Stranger Things" dał nowe życie piosence Kate Bush "Running Up The Hill", który obecnie wśród słuchaczy cieszy się nawet większą popularnością niż w 1985 roku, kiedy miał swoją premierę. Powtórny sukces brytyjskiej wokalistki nasuwa pytanie o modę na powracające piosenki. Co sprawia, że piosenka zyskuje wieczną młodość? Zapytaliśmy o to Grzegorza Skawińskiego, lidera grupy Kombii i współautora utworów, które, podobnie jak "Running Up The Hill", co kilka lat powracają do naszej pamięci.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Grzegorz Skawiński Kombii Kate Bush piosenka MUZYKA muzyka hp

Towarzysze z dzieciństwa. Bohaterowie najpiękniejszych polskich bajek

Kot Filemon, Miś Uszatek, Koziołek Matołek, Reksio czy Piotrek z Zaczarowanego Ołówka… Czy bohaterowie naszego dzieciństwa mogą także współcześnie podobać się dzieciom? Z okazji Dnia Dziecka w "Trójce przed południem" wspominamy bohaterów najpiękniejszych polskich bajek sprzed lat. Jak zmieniła się animacja? Na co stawiają najnowsze produkcje? 
Zobacz więcej na temat:  Bolek i Lolek Miś Uszatek Bielsko-Biała filmy animowane animacja bajka wieczorynka Trójka KULTURA Marta Piasecka

Głos z dziecięcych bajek. Katarzyna Łaska o pracy aktora dubbingowego

Jest jedną z najpopularniejszych polskich aktorek dubbingowych. Jej głosem śpiewała Elsa z "Krainy lodu", postaci z wieczorynek, kinowych hitów oraz seriali dla nastolatków. Gościem "Trójki przed południem" była Katarzyna Łaska. Jak zaczęła się jej przygoda z dubbingiem? Na czym polega specyfika tej pracy?  
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Łaska dubbing aktor aktorzy aktorstwo Trójka KULTURA Marta Piasecka

Eugeniusz Bodo: tragiczny koniec największego amanta polskiego kina

Był jednym z najpopularniejszych przedwojennych polskich aktorów: przystojny, dowcipny, utalentowany. Kobiety za nim szalały, a filmy z jego udziałem biły rekordy popularności. Jego świetną karierę przerwała wojna: uciekając przed totalitaryzmem niemieckim, stał się ofiarą totalitaryzmu sowieckiego. Temu poświęcony jest spektakl "Obywatel Junod", który miał premierę w Gdańsku, a w nowym sezonie ma być pokazany także w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA TEATR premiera Eugeniusz Bodo IPN Warszawa Gdańsk Marta Piasecka Trójka