Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Edukacji Narodowej

ORPEG prowadzi szkolenia dla nauczycieli polonijnych z Brazylii i Argentyny

W dniach 19-29 marca w Warszawie odbyła się konferencja metodyczna pt. „Nauczyciel polski u źródła”. Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Rozwoju Edukacji Polskiej za Granicą (ORPEG), jednostka działająca przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. ORPEG wspiera i promuje naukę języka polskiego i kultury polskiej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych za granicą.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą Brazylia Argentyna nauczyciel edukacja

ORPEG zachęca dzieci do nauki w polskich szkołach na całym świecie. Spotkanie z Barbarą Talik

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą wspiera i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą. - Nasza oferta edukacyjna polega na zapraszaniu uczniów do nauki w języku polskim, do rozwijania kompetencji językowych, do poznania historii Polski, geografii Polski, ale także stawiamy na to, aby nasz uczeń za granicą chciał uczyć się w języku polskim, poznawał współczesną Polskę. Zależy nam aby poznawał tę współczesną kulturę, aby rozwijał swoje zainteresowania - mówi Barbara Talik, wicedyrektor ds. szkół polskich i awansu zawodowego nauczycieli ORPEG.
Zobacz więcej na temat:  język polski szkoła Ministerstwo Spraw Zagranicznych edukacja

Deklaracja szefowej MEN ws. prac domowych. "Będziemy pytać"

Ministra edukacji Barbara Nowacka przypomniała w poniedziałek, że prace domowe nie są zabronione, lecz nieobowiązkowe. - Wszyscy powinni to zrozumieć - podkreśliła w RMF FM i zadeklarowała, że zostanie przeprowadzona ewaluacja, w której nauczyciele, uczniowie i rodzice będą pytani, jak oceniają wprowadzoną zmianę po roku jej obowiązywania. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Barbara Nowacka edukacja szkoła uczniowie prace domowe

Katecheci ze skargą na MEN. Chodzi o zmiany w lekcjach religii

Stowarzyszenie Katechetów Świeckich złożyło skargę do ETPCz na zmiany w organizacji lekcji religii, które wejdą w życie we wrześniu 2025 roku. Nowe przepisy ograniczają m.in. liczbę godzin religii do jednej tygodniowo i nakazują organizowanie zajęć na początku lub końcu dnia. Minister edukacji Barbara Nowacka broni reformy: "[...] Gdy Episkopat stawia weto dotyczące działań rządu, rząd nie może być sparaliżowany tego typu postawą" - oświadczyła ministra.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Nowacka Kościół katolicki religia w szkole reforma edukacji edukacja POLSKA

Więcej religii, mimo decyzji MEN? Kościół ma jedną możliwość

Trwa spór o ograniczenie lekcji religii w szkołach między Kościołem katolickim a MEN. Rozporządzenie w tej sprawie zostało już opublikowane i od 1 września uczniowie będą uczęszczali na jedną godzinę religii lub etyki w tygodniu. Jak podaje portal Prawo.pl, strona kościelna ma jednak możliwość zorganizowania dodatkowych zajęć poza szkołą np. we współpracy z radą gminy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Kościół katolicki religia szkoła