Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Prezes Związku Cyfrowa Polska: zakup laptopów przez rząd dla uczniów pomoże im nabyć kompetencje cyfrowe

-Dziś bez kompetencji cyfrowych trudno nie tylko pogłębiać wiedzę, ale także odnaleźć się na rynku pracy, dlatego te laptopy dla IV klas szkoły podstawowej od września tego roku, to krok w dobrym kierunku - powiedział Michał Kanownik prezes Związku Cyfrowa Polska w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja biznesu edukacja uczenie maszynowe

Prof. Wawrzyniec Konarski: "Ustawa 2.0 - Konstytucja dla Nauki" poszła zbyt daleko

- Chociaż ta zmiana Jarosława Gowina miała nas zbliżyć do standardów europejskich, a także amerykańskich, była w dużym stopniu ustawą, która poszła dość daleko, nie wiem czy nie zbyt daleko - tak o "Konstytucji dla Nauki" mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski, politolog, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Zobacz więcej na temat:  edukacja POLSKA szkoła nauczyciel społeczeństwo Polskie Radio 24 Wawrzyniec Konarski

NASZ WYWIAD Minister edukacji i nauki zapowiada: minimum 7,8 proc. podwyżki dla nauczycieli od przyszłego roku

- To są założenia budżetowe, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów jeszcze kilka tygodni temu, uwzględniające inflację. Ponieważ inflacja się zmienia, w związku z tym ten wskaźnik może ulec zmianie. Wszystkie szczegóły będą nam znane już w trakcie następnego miesiąca - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek edukacja szkoła nauczyciel Donald Tusk Taco Hemingway NASZ WYWIAD

Polemika wokół podręcznika "Historia i teraźniejszość"

W wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego resortu edukacji i nauki znalazł się podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Mowa o publikacji "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945-1979" autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Podręcznik w dużej mierze obejmuje wydarzenia, które po 1989 roku uległy swego rodzaju "niepamięci historycznej". Przerwanie tej zmowy milczenia spowodowało medialne ataki zarówno na sam przedmiot, jak i autora podręcznika. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Magdalena Drohomirecka Klub Trójki Trójka szkoła edukacja Wojciech Roszkowski

XII Kongres Polska Wielki Projekt. Czarnek: spotkanie ludzi, którzy mają na sercu dobro Polski

- To bardzo poważne spotkanie bardzo mądrych ludzi, którzy mają na sercu dobro i interes państwa polskiego tu i teraz oraz w przyszłości - powiedział w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek o kongresie Polska Wielki Projekt.
Zobacz więcej na temat:  Kongres PWP 2022 Polska Wielki Projekt 2022 Polskie Radio 24 POLSKA edukacja Przemysław Czarnek Adrian Klarenbach polityka

"Chcemy, aby rodzice mogli decydować o zajęciach". Wiceszef MEiN o nowelizacji prawa oświatowego

- Nie ograniczamy uprawnień dyrektorów szkół. Raczej pozwalamy kuratorowi oświaty na to, aby mógł interweniować w sytuacjach szczególnych. W nowelizacji chodzi o to, aby rodzice mogli w pełni świadomie decydować o tym, czy ich dzieci powinny uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez organizacje pozarządowe - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Dariusz Piontkowski szkoła

Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Berlinie. "Trzeba wyrażać wsparcie dla suwerenności terytorialnej Ukrainy"

W Berlinie odbyło się spotkanie prezydentów: Polski - Andrzeja Duda, Francji - Emmanuela Macrona oraz kanclerza Niemiec Olafa Scholza w formacie Trójkąta Weimarskiego. Rozmowy były poświęcone bezpieczeństwu w regionie Europy Środkowej i Wschodniej wobec groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  Trójkąt Weimarski Andrzej Duda Ukraina Niemcy Francja studenci Jazz język polski Polonia Kanada

Konkurs genealogiczny dla uczniów szkół podstawowych

„Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” - Archiwa Państwowe we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki wystartowały z konkursem genealogicznym skierowanym do uczniów klas szóstych szkół podstawowych, ale w przygotowanie zadania konkursowego, tj. opracowanie drzewa genealogicznego, angażować mogą się całe rodziny.
Zobacz więcej na temat:  drzewo genealogiczne rodzina tradycja historia Polski Agnieszka Kunikowska archiwum