Polskie Radio
Section05
Patryk Kuniszewicz

Jak kierowcy zawodowi powinni doskonalić swoje umiejętności?

Od 2016 roku w drugim tygodniu maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kierowców Zawodowych. Dotyczy on nie tylko najczęściej kojarzonych z tym zawodem kierowców ciężarówek, ale także kierujących autobusami, busami oraz taksówkarzy czy kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Jak kierowcy zawodowi powinni doskonalić swoje umiejętności?
Zobacz więcej na temat:  kierowcy transport samochody autobus tramwaj Patryk Kuniszewicz społeczeństwo

Dzień z życia zawodowego kierowcy. Od przyjazdu do bazy do rozładunku

13 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego. Z tej okazji reporterzy Polskiego Radia Kierowców i radiowej Trójki obserwują, jak wygląda praca kierowcy zawodowego od kuchni. Jak się okazuje, naturalnych środowiskiem kierowcy jest nie tylko jego pojazd, ale także baza eksploatacyjna. Jedną z takich baz, a dokładnie "DPJ" w Piekoszewie w województwie świętokrzyskim odwiedził Patryk Kuniszewicz z Polskiego Radia Kierowców.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo kierowcy motoryzacja samochód Trójka Patryk Kuniszewicz Łukasz Sobolewski kierowca

Nie jeździmy po alkoholu. "Odpowiedzialny kierowca to trzeźwy kierowca"

Właśnie rozpoczyna się majówka, czyli czas odpoczynku, spotkań przy grillu oraz podróżowania. Podczas wyjazdów samochodów pamiętajmy, żeby nie wsiadać za kierownicę po alkoholu. - Tylko trzeźwy kierowca to myślący i odpowiedzialny kierowca - mówi w Programie 1 Polskiego Radia sierżant sztabowy Jakub Bagiński ze słupskiej Policji.
Zobacz więcej na temat:  kierowcy drogi bezpieczeństwo alkohol Patryk Kuniszewicz Klaudia Porębska

Odcinkowy pomiar prędkości. "Bezpieczeństwo i zdrowsze środowisko"

- Najbardziej znany odcinkowy pomiar prędkości to tunel w ciągu ekspresowej trasy S2 w Warszawie, otwarty w grudniu 2021 roku. Widać, że ten system od razu tam zadziałał. To jednak nie tylko bezpieczeństwo. Jak spojrzy się na kwestie środowiskowe, to samochody spalają mniej paliwa, jadąc wolniej, ze stałą prędkością - mowił w "Bezpiecznej Jedynce" Szymon Piechowiak z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze fotoradar motoryzacja Patryk Kuniszewicz Klaudia Porębska

Przewodnik z zasadami ruchu drogowego w Polsce dla kierowców z Ukrainy

- Naszą ideą było to, żeby ludzie, którzy przyjechali do Polski nagle i nie mieli szansy, żeby wcześniej poczytać sobie o zasadach ruchu drogowego, czuli się tutaj bezpiecznie. Jeżeli będą mieli poczucie świadomego poruszania się na drogach, to będzie sprzyjało nam wszystkim - mówiła w Jedynce Dorota Olszewska, prezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Stowarzyszenie to przygotowało specjalny przewodnik dla kierowców z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy Ukraina Patryk Kuniszewicz samochód przepisy drogowe kodeks drogowy przewodnik Jedynka Ukraina

"Przepisy nie są same dla siebie". Apel do kierowców w okolicy granicy z Ukrainą

Wzmożony ruch na granicy polsko-ukraińskiej powoduje, że kierowcy w tym rejonie muszą liczyć się z różnymi utrudnieniami. - Stosujmy się do tego, co wskazują nam służby i policjanci ruchu drogowego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia podinsp. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina transport kierowca Patryk Kuniszewicz kierowcy

Co zrobić, aby jazda na nartach lub snowboardzie była bezpieczna?

Niektórzy powoli kończą ferie, natomiast inni dopiero rozpoczynają śnieżne szaleństwo i już nie mogą doczekać się pierwszego zjazdu na nartach czy też desce snowboardowej. Warto jednak cały czas zachowywać rozum i zdrowy rozsądek. - Na stoku nie jesteśmy sami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Pokorski z Grupy Sudeckiej GOPR. O czym musimy pamiętać?
Zobacz więcej na temat:  zima narty góry bezpieczeństwo Patryk Kuniszewicz

"Bezpieczna Jedynka". Wichury zagrożeniem dla zdrowia i życia

Minione dni po raz kolejny udowodniły, że żywioły wciąż są nieokiełznane i mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Styczniowe wichury doprowadziły do śmierci jednej osoby, więcej było rannych, wiatr łamał drzewa i zrywał sieć energetyczną. Strażacy mieli pełne ręce roboty. W ostatnich latach z tego typu zjawiskami mamy do czynienie coraz częściej.
Zobacz więcej na temat:  wiatr motoryzacja bezpieczeństwo straż pożarna Patryk Kuniszewicz Klaudia Porębska

Bezpiecznym autokarem na ferie zimowe

Szczęśliwcy z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, którzy 17 stycznia rozpoczęli ferie zimowe, pomału szykują się do powrotu. Z kolei uczniowie z następnych województw rozpoczynają ferie, które potrwają do 27 lutego. Jeśli uczniowie przewożeni są autokarem, warto taki pojazd sprawdzić.
Zobacz więcej na temat:  zima dzieci autobus bezpieczeństwo na drodze bezpieczeństwo dzieci COVID-19 Patryk Kuniszewicz Radio kierowców Polskie Radio Kierowców kierowca kierowcy