Polskie Radio
Section05
Tatarzy krymscy

Pod lufami Rosji. 5 lat po nielegalnym referendum na Krymie

Dziś mija 5. rocznica nielegalnego referendum, w wyniku którego Rosja oderwała od Ukrainy Półwysep Krymski. Po pięciu latach od tamtych wydarzeń mieszkańcy Krymu, którzy otwarcie opowiadają się za powrotem półwyspu do Ukrainy, są narażeni na represje. Natomiast prorosyjscy separatyści zorganizowali czterodniowe obchody rocznicowe z udziałem przedstawicieli najwyższych władz Rosji. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Krym ŚWIAT Ukraina Tatarzy krymscy

Kongres Tatarów krymskich w Kijowie

W Kijowie odbyło się posiedzenie Rady Koordynacyjnej Światowego Kongresu Tatarów krymskich, na którym obecni byli przedstawiciele z Polski, Turcji i Stanów Zjednoczonych. - To dwudziestopięcioosobowe. ciało reprezentujące wszystkich Tatarów krymskich. W związku z wydarzeniami politycznymi na Ukrainie, ostatnie spotkanie odbyło się w Kijowie - mówił w Polskim Radiu 24 Nedun Usejnow z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Tatarzy krymscy Ukraina Krym

NASZ WYWIAD Lider Tatarów: Krym może się powtórzyć, Zachód musi działać

Był zakładnikiem Putina, bo miał dość odwagi, by mówić prawdę ma okupowanym Krymie. Obecnie dzięki wymianie więźniów między Rosją a Turcją, jest wolny, choć został wygnany z półwyspu. W rozmowie z portalem PolskieRadio.pl  jeden z liderów Tatarów krymskich, Ilmi Umerow, ostrzegał inne kraje przed losem Ukrainy, bo pewne procesy mogą być implementowane przez Rosję także gdzie indziej. Lider Tatarów podkreślał, że rozwój sytuacji w regionie zależy od naszych działań. 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Ukraina Rosja Tatarzy krymscy Krym Unia Europejska Władimir Putin

NASZ WYWIAD "Wysiedlono cały naród. Dziś Tatarzy znów boją się wygnania"

Deportacja Tatarów Krymskich stała się doświadczeniem kształtującym świadomość narodu, centralnym punktem tożsamości narodowej – mówił Nedim Useinow, krymskotatarski działacz. Z Krymu do Azji Centralnej wysiedlono kilkaset tysięcy osób. Połowa z nich zmarła w wyniku chorób, głodu, złych warunków życia. 18 maja przypada 74.rocznica deportacji Tatarów Krymskich.
Zobacz więcej na temat:  deportacja Józef Stalin Krym Rosja Tatarzy krymscy Ukraina ZSRR Związek Radziecki NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Lider Tatarów: Zachód nie może tracić czasu, jak za Hitlera

Przywódca Medżlisu Tatarów Krymskich Refat Czubarow: dla Putina Krym to viagra. Cały czas chce pobudzić rosyjski naród, twierdzi, że poprzez patriotyzm, choć wiemy, że to imperializm. A Krym, gdy wróci już w skład Ukrainy, powinien bazować na nowych zasadach prawnych. Przygotowujemy zmiany w konstytucji.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Ukraina Władimir Putin Tatarzy krymscy Medżlis Refat Czubarow

TYLKO U NAS "Krym to osobista zabawka Putina, trzeba mu podnieść koszt"

Poziom życia w odczuciu zwykłych ludzi się pogarsza. Tak będzie dalej, bo celem nie jest poprawa życia ludzi, a użycie Krymu w celu wpływania na sytuację na Ukrainie, destabilizacji – mówił Nedim Useinow na debacie w rocznicę aneksji Krymu przez Rosję w PISM.  Denys Sawczenko apelował o misję monitorującą łamanie praw człowieka i o sankcje, Adam Eberhardt ocenił, że Krym wciąż jest dobrym paliwem dla reżimu Władimira Putina. Analitycy postulowali, by podnieść Rosji koszty aneksji Krymu.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Krym Ukraina Rosja Raport Białoruś Tatarzy krymscy

TYLKO U NAS "Aneksja Krymu może okazać się dla Rosji zbyt droga"

Dozbrajanie anektowanego Krymu przez Rosję to dowód, że sytuacja  na okupowanym terenie jest daleka od normalności - i nigdy normalna nie będzie – tak komentuje działania Rosji na Krymie, m.in. sprowadzanie nowych rakiet S-400 Triumf,  prof. Mykoła Hnatowski z Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. Jego zdaniem ważne jest utrzymywanie presji na Moskwę. O Krymie dyskutowali w Warszawie specjaliści od prawa międzynarodowego.
Zobacz więcej na temat:  Krym Rosja TYLKO U NAS Ukraina Tatarzy krymscy ONZ prawo

Na Krymie trwają zatrzymania Tatarów

Rosyjskie służby aresztowały co najmniej 17 osób, przedstawicieli mniejszości tatarskiej. Federalna Służba Bezpieczeństwa prowadzi też przeszukania. O sprawie informują ukraińskie media, które powołują się na relacje krymskotatarskich aktywistów. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa oskarża ich o udział w organizacji terrorystycznej. O sytuacji na Krymie mówił w audycji Świat w Powiększeniu Wojciech Jankowski z „Kuriera Galicyjskiego”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Krym Tatarzy krymscy