Polskie Radio
Section05
Tatarzy krymscy

Trzecia rocznica aneksji Krymu. "Brak zmian na lepsze"

– Jeśli mówimy o przestrzeganiu praw i wolności, wypowiedzi czy zgromadzeń, to trzeba zauważyć ścisłą kontrolę ze strony państwa – mówił w trzecią rocznicę rosyjskiej aneksji Krymu Nariman Dżelal, lider społeczności tatarskiej na Krymie. 18 marca 2014 roku mimo protestów ze strony Ukrainy i państw zachodnich, Władimir Putin podpisał traktat o przyłączaniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej. Dwa dni wcześniej zorganizowano referendum ws. statusu Krymu. Społeczność międzynarodowa nie uznała go, bo zostało przeprowadzone w warunkach rosyjskiej interwencji wojskowej na półwyspie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Krym Tatarzy krymscy wojna na Ukrainie

"Matkę deportował Stalin, mnie wyrzucił z Krymu Putin"

16 marca mijają trzy lata od nieuznawanego przez świat krymskiego referendum. Był to jeden z pretekstów do aneksji Krymu. Okupant, Rosja, robi wszystko, byśmy opuścili te ziemie - mówi w rozmowie z Pawłem Buszko jeden z liderów Tatarów Krymskich, Refat Czubarow, przewodniczący Medżlisu, czy parlamentu. Działa on teraz w podziemu.
Zobacz więcej na temat:  Tatarzy krymscy Krym ŚWIAT Paweł Buszko Grzegorz Ślubowski Jarosław Guzy Ukraina Rosja

TYLKO U NAS Lider Tatarów: Krym to kraina strachu. Putin chce nas wygnać

To był pusty pokój, a w nim telefon. Rozmawiałem z Putinem przez 40 minut. Opowiadał, jak chce nas uszczęśliwić. Powiedziałem – jeśli tak, niech pan zabierze swoje okupacyjne wojska z Krymu – opowiadał portalowi PolskieRadio.pl lider Tatarów Krymskich Mustafa Dżemilew. Po takiej odpowiedzi na Krym już nie wjechał. Porwania, ciała ze śladami strasznych tortur, przeszukania, areszty – to codzienność na Krymie. Rosja chce zastraszyć, zmusić do zamknięcia ust – mówił Mustafa Dżemilew. W tym tygodniu Ukraina skierowała pozew przeciw Rosji do Trybunału w Hadze.
Zobacz więcej na temat:  Tatarzy krymscy Krym Ukraina Rosja Mustafa Dżemilew NASZ WYWIAD

TYLKO U NAS Adwokat: Rosja zamyka Tatarów w psychuszkach

Prosimy o informowanie o sytuacji na Krymie. Potrzebna jest pomoc dla miejscowych aktywistów, którzy ryzykują, jeżdżąc do domów, gdzie są rewizje, by dokumentować wydarzenia, do których nie dotrze żaden dziennikarz. Chcemy stałej misji międzynarodowej, by raportowała o represjach – mówi portalowi PolskieRadio.pl adwokat Emil Kurbedinow, który na Krymie broni więźniów politycznych, głównie Tatarów Krymskich.
Zobacz więcej na temat:  Tatarzy krymscy Krym Ukraina NASZ WYWIAD

Tatarzy krymscy. "Moskwa stara się doprowadzić do exodusu"

Tatarzy krymscy po zajęciu półwyspu przez Rosję stali się celem represji okupacyjnych władz. Przedstawiciele mniejszości są często zatrzymywani, ogranicza się ich wolność religijną a Medżlis - czyli krymsko-tatarski samorząd narodowy - musiał przenieść się do Kijowa. W rozmowie z Polskim Radiem Refat Czubarow, przewodniczący Medżlisu Tatarów Krymskich, mówił o sytuacji mniejszości na anektowanym przez Rosję półwyspie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krym Tatarzy krymscy