Polskie Radio
Section05
Tatarzy krymscy

NASZA RELACJA Mustafa Dżemilew: cena za ustępstwo Rosji może być straszna

Spodziewam się, że Zachód utrzyma sankcje i presje na Rosję – o tym mówił Mustafa Dżemilew, wygnany z Krymu lider Tatarów Krymskich, dysydent z czasów radzieckich, na konferencji w Warszawie. O Krymie opowiadali również Tatarzy Krymscy zajmujący się obroną praw człowieka, prześladowaniami na okupowanym półwyspie.
Zobacz więcej na temat:  Mustafa Dżemilew Krym Tatarzy krymscy Rosja Ukraina Parlament Europejski TYLKO U NAS Abchazja Gruzja Andrzej Grzyb prawa człowieka Helsińska Fundacja Praw Człowieka

TYLKO U NAS Kruszył imperium zła. Lider Tatarów Krymskich wciąż walczy

Życie lidera Tatarów Krymskich, Mustafy Dżemilewa, jest niezwykłe, a on zdaje się postacią tak kryształową i pełną wewnętrznej siły, że aż nierzeczywistą. - Jest żyjącą legendą, a jednocześnie wciąż niezwykle wpływowym, czynnym politykiem, z krwi i kości. Dzięki zaufaniu, którym obdarzają go Tatarzy Krymscy, Ukraińcy, ciągle ma olbrzymi wpływ na losy Krymu, Ukrainy, Europy – mówi nasz rozmówca, Tatar Krymski, Nedim Useinow.
Zobacz więcej na temat:  Krym Mustafa Dżemilew NASZ WYWIAD Parlament Europejski prawa człowieka Rosja Tatarzy krymscy Ukraina Unia Europejska

NASZ WYWIAD Tatarzy Krymscy: chcemy stałej misji obserwacyjnej

Stale obecna na półwyspie misja międzynarodowa i uwaga obrońców praw człowieka skierowana na Półwysep Krymski mogłyby poprawić sytuację Tatarów – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl działacz krymskotatarski, Nedim Useinow. Apeluje o pomoc Zachodu w zakresie edukacji, by elity Tatarów Krymskich mogły się kształcić w środowisku wolnym od rosyjskiej propagandy.
Zobacz więcej na temat:  Krym Rosja Tatarzy krymscy Ukraina

NASZ WYWIAD "Tatarzy Krymscy przetrwają, czekają na krach Putina"

Na Krymie służby rosyjskie porywają Tatarów, zamykają ich w więzieniach, teraz zlikwidowano ich samorząd. Tatarzy jednak wierzą, że Rosja w obecnym kształcie upadnie, a sprawiedliwość kiedyś zatriumfuje. To kwestia czasu – mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Nedim Useinow, działacz krymskotatarski. Tatarzy proszą, by Zachód utrzymał presję na Moskwę i obserwował sytuację na Krymie.
Zobacz więcej na temat:  Krym Rosja Tatarzy krymscy Ukraina Mustafa Dżemilew