Polskie Radio
Section05
Tbilisi

Marszałek: wejście Gruzji do UE i NATO w interesie regionu

- W interesie pokoju w regionach Kaukazu i Morza Czarnego wejście Gruzji do UE i NATO jest niezwykle ważne; Gruzini swoim zaangażowaniem i reformami zasłużyli na ten awans - powiedział w Tbilisi marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Karczewski spotkał się w środę w Tbilisi z prezydent Salome Zurabiszwili, premierem Mamuką Bachtadze i ministrem spraw zagranicznych Dawidem Zalkalianim. 
Zobacz więcej na temat:  Gruzja ŚWIAT Europa Tbilisi Stanisław Karczewski Partnerstwo Wschodnie

Wybory prezydenckie w Gruzji. Zwycięży prozachodnie nastawienie

– Prorosyjskość nie jest obecna w polityce gruzińskiej. Istotne jest to, że wszyscy liczący się kandydaci obrali kierunek proeuropejski – powiedział Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. W Polskim Radiu 24 rozmowa o tym, w jaki sposób na politykę wewnętrzną i zagraniczną Gruzji mogą wpłynąć wybory prezydenckie, których pierwsza tura odbyła się 28 października.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gruzja Europa wybory prezydenckie Tbilisi

Atmosfera niezadowolenia przed wyborami w Gruzji

Aż 25 kandydatów wystartuje w niedzielnych wyborach na prezydenta Gruzji. Przedwyborcze sondaże nie wskazują jasno kto jest faworytem. Głosowanie odbędzie się w atmosferze społecznego niezadowolenia sytuacją gospodarczą w kraju. Na temat panujących nastrojów w Gruzji mówił wysłannik Polskiego Radia do Tbilisi Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gruzja Europa wybory prezydenckie Tbilisi gruzińskie marzenie

Ekspert: Gruzinom Polska kojarzy się z Lechem Kaczyńskim

- Pierwszym skojarzeniem na słowo "Polska" jest właśnie postać Lecha Kaczyńskiego. Gruzini chętnie nazywają jego imieniem ulice, place, szkoły, a jeszcze częścią wznoszą za niego toasty -  mówił w rozmowie z PolskieRadio.pl Arkadiusz Legieć z Instytutu WiseEuropa. Dzisiaj przypada dziesiąta rocznica wizyty ówczesnego prezydenta w ogarniętej wojną z Rosją Gruzji.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Lech Kaczyński Tbilisi NASZ WYWIAD

Mija 10 lat od wybuchu wojny rosyjsko-gruzińskiej

- W ostatnich miesiącach przed sierpniem 2008 roku dochodziło do dantejskich scen. Nocą separatyści oddawali w kierunku gruzińskich wiosek salwy z karabinów maszynowych. Dochodziło do prowokacji - mówił w PR24 Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia. Gościem Polskiego Radia 24 był też Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Rosja Moskwa Tbilisi konflikty międzynarodowe Abchazja Osetia Południowa

Andrzej Duda: musimy więcej robić dla ochrony środowiska

Prezydent Andrzej Duda powiedział podczas obrad okrągłego stołu w Tbilisi, że konieczne jest większe zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego. W obradach biorą udział delegacje dyplomatyczne między innymi z Gruzji, Francji, Białorusi, Grecji, Turcji i Finlandii. Okrągły stół zorganizowano w ramach obchodów stulecia proklamowania Demokratycznej Republiki Gruzji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda Gruzja Tbilisi środowisko

Sytuacja polityczna w Gruzji

- Partie opozycyjne w Gruzji powinny znaleźć wspólny mianownik, by w sposób skoordynowany walczyć z rządem, który jest dziś bardzo silny i który kontroluje wszystkie instytucje w kraju – powiedział w audycji Konfrontacje Idei Davit Bakradze, były przewodniczący Parlamentu Gruzji. Odniósł się w ten sposób do sytuacji w Gruzji. Mówił także o obecnych relacjach polsko-gruzińskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gruzja Unia Europejska Tbilisi Parlament Europejski

Gruziński ekspert: Konieczna bliższa integracja z UE

Gruzja „na papierze” jest coraz bliżej Unii Europejskiej. Od końca marca obywatele tego kraju mogą jeździć do Wspólnoty bez wiz, wcześniej w życie weszła umowa stowarzyszeniowa i umowa o pogłębionej strefie wolnego handlu z UE. Gruzińscy eksperci jednak apelują o dalsza integrację. O sprawie w Magazynie Europejskim.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Europa Unia Europejska integracja europejska Partnerstwo Wschodnie Tbilisi