Polskie Radio
Section05
Michał Baranowski

"Ukraińcy przypominają, że u nich wojna trwa od 8 lat". Baranowski o konflikcie na Wschodzie

Rosyjski atak na Ukrainę wydaje się bardzo prawdopodobny. Według informacji wywiadowczych USA "celem ma być zmiażdżenie Ukraińców". - Rosja coraz bardziej naciska środkami wojskowymi na Ukrainę i na Zachód, mając nadzieję, że wywalczy jakieś ustępstwo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Paweł Lekki ŚWIAT Europa serwis wschodni Rosja Władimir Putin Ukraina Michał Baranowski Jedynka Ukraina

Michał Baranowski o wycofywaniu się USA z Afganistanu

Talibowie mają pod kontrolą już ponad połowę Afganistanu. Tysiące Afgańczyków ucieka z domów, a Zachód w pośpiechu ewakuuje swoich dyplomatów. Dlaczego Stany Zjednoczone wycofują się z Afganistanu? - Jest to próba znalezienia skupienia na wymiarze chińskim, a nie zajmowania się mniejszymi problemami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund of the United States.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Michał Baranowski Afganistan talibowie USA

Baranowski: najpilniej trzeba się przyglądać spotkaniu Bidena z Putinem

- Jeśli chodzi o obawy, to tutaj zdecydowanie przychodzi do głowy szczyt Joe Bidena z Władimirem Putinem, który jest najbardziej "innym" spotkaniem, niż wszystkie pozostałe. Trzeba pilnować tego, jak dokładnie wygląda język, jak wygląda konferencja prasowa, co zostało podpisane - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista Michał Baranowski, dyrektor The German Marshall Fund of the United States, komentując wizytę Joe Bidena w Europie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski Michał Baranowski ŚWIAT Europa Joe Biden Ameryka USA Stany Zjednoczone Władimir Putin Rosja

Baranowski: spotkaniem Bidena z Putinem można się emocjonować, ale ważny jest szczyt G7

Prezydent Joe Biden rozpoczyna tygodniową wizytę w Europie, podczas której spotka się m.in. z Władimirem Putinem. - Amerykanie chcą, aby Rosja była dla nich mniejszym problemem, a ich relacja była stabilna i w pewien sposób przewidywalna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund.
Zobacz więcej na temat:  Genowefa Grabowska Paweł Lekki Joe Biden Europa Michał Baranowski Władimir Putin Więcej świata

Michał Baranowski o relacjach USA-UE: rozpoczęła się praktyka konsultacji

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej tworzący Radę Spraw Zagranicznych UE rozmawiali za pośrednictwem łączy wideo z amerykańskim sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. - Jest szansa na koordynację działań w sprawie nałożenia sankcji na Rosję - podkreśla Michał Baranowski.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Unia Europejska polityka Rosja Chiny Michał Strzałkowski Michał Baranowski

Michał Baranowski: atak na Kapitol był szokiem dla demokracji w USA

- Demokratom przede wszystkim chodzi w tym momencie o pociągnięcie Donalda Trumpa do politycznej odpowiedzialności, a być może po 20 stycznia również do odpowiedzialności kryminalnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund of the United States. Czy z powodu zamieszek na Kapitolu dojdzie do impeachmentu amerykańskiego prezydenta?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata USA Ameryka Północna Magdalena Skajewska Donald Trump Waszyngton Michał Baranowski Karol Wasilewski

Polityka USA w razie wygranej Bidena. Ekspert: to umowy podpisane z Ameryką, nie Trumpem

- Nikt nie będzie odwoływał umów, które w tym momencie są podpisane. Jeżeli chodzi o kontrakty, to one są w interesie Stanów, toteż nie będą odwoływane - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA wybory w USA Paweł Lekki relacje polsko-amerykańskie Ameryka Ameryka Północna polityka zagraniczna USA Joe Biden Michał Baranowski

Kryzys po wyborach w USA? Ekspert: to dobra informacja dla Rosji

Kryzys w USA wywołany przedłużającym się liczeniem głosów "nie jest dobrą informacją" - stwierdził w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, analityk ds. Rosji w Warsaw Institute. - Natomiast jest to dobra informacja dla Rosji. Bo tutaj otwiera się furtka, żeby przeprowadzić swoje działania, próbować osiągnąć swoje cele - dodał ekspert. Gościem audycji "Spojrzenie na Wschód" był także Michał Baranowski, szef polskiego biura German Marshall Fund.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Przełomiec Michał Baranowski ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone wybory wybory w USA wybory prezydenckie w USA Donald Trump Joe Biden Europa Wschodnia Rosja

"To jasny sygnał dla Rosji". Anna Maria Dyner o zaprzysiężeniu Łukaszenki na urząd prezydenta

- Zaprzysiężenie Aleksandra Łukaszenki to jasny sygnał dla Rosji, że będzie on pełnił tę funkcję, nie przejmuje się głosami państw Zachodu i tym, że UE nie uznaje go za prezydenta - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Maria Dyner (PISM). Gościem audycji była także Michał Baranowski (The German Marshall Fund of The US).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Rosja Europa protest Maria Przełomiec Michał Baranowski Polskie Radio 24

NASZ WYWIAD Ekspert o szczycie NATO: nie takie różnice pokonywaliśmy

- NATO przezwyciężało większe podziały między sojusznikami. Rzeczywistym problemem jest jednak to, że w kontekście sytuacji w Syrii różni członkowie NATO w odmienny sposób postrzegają swój interes narodowy - zauważa Michał Baranowski, ekspert think tanku German Marshall Fund of the United States, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD NATO szczyt NATO ŚWIAT Rosja Michał Baranowski

NASZ WYWIAD Ekspert: ewakuowany agent CIA zdobył dowody przeciw Putinowi

- Agent CIA, który pracował na Kremlu i w 2017 roku został wywieziony do USA, najprawdopodobniej jest źródłem informacji, że to prezydent Rosji Władimir Putin był odpowiedzialny za decyzję o kampanii dezinformacji i próby wpływania na wybory w Stanach Zjednoczonych – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Michał Baranowski, ekspert German Marshall Fund of the United States.
Zobacz więcej na temat:  USA polityka zagraniczna USA Donald Trump Ameryka Ameryka Północna Michał Baranowski NASZ WYWIAD Mike Pompeo wywiad

NASZ WYWIAD Dymisja Boltona. Ekspert: Trump pokazał, że trzyma ster

Polityka USA w zakresie wzmacniania wschodniej flanki jest stabilna i kontynuowana od czasów Baracka Obamy – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Michał Baranowski, ekspert German Marshall Fund of the United States, pytany o możliwe zmiany polityki Stanów Zjednoczonych w naszym regionie po dymisji doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Mike Pompeo USA polityka zagraniczna USA Donald Trump John Bolton Ameryka Ameryka Północna Michał Baranowski NASZ WYWIAD