Polskie Radio
Section05
gruzińskie marzenie

Gruzja: opozycja mówi o sfałszowaniu wyborów i zapowiada protesty

Gruzińska opozycja oskarża obóz władzy o sfałszowanie wyników wyborów lokalnych i zapowiada na dziś akcję protestacyjną. Lider opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego Nika Melia oświadczył, że on i jego zwolennicy będą walczyć o wolne wybory i odsunięcie od władzy rządzącej partii Gruzińskie Marzenie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Gruzja wybory w Gruzji wybory opozycja gruzińskie marzenie Micheil Saakaszwili komisja wyborcza

D. Kolbaia: Rosja próbuje wzniecić w Gruzji chaos

- Antyrosyjskość Gruzinów wobec Rosji jeszcze wzrosła od rządów Saakaszwilego. Teraz Rosja dąży do wywołania chaosu, by zagarnąć Gruzję Rosjanie chcą zbuntować ten region, gdyż iezadowolenie i niepokoje ułatwiają Rosji podbijanie tego kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 dr David Kolbaia ze Studium Europy Wschodniej UW oraz Arkadiusz Legieć, analityk PISM od spraw Gruzji i Kaukazu Południowego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Gruzja Rosja protest Maria Przełomiec gruzińskie marzenie

Atmosfera niezadowolenia przed wyborami w Gruzji

Aż 25 kandydatów wystartuje w niedzielnych wyborach na prezydenta Gruzji. Przedwyborcze sondaże nie wskazują jasno kto jest faworytem. Głosowanie odbędzie się w atmosferze społecznego niezadowolenia sytuacją gospodarczą w kraju. Na temat panujących nastrojów w Gruzji mówił wysłannik Polskiego Radia do Tbilisi Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gruzja Europa wybory prezydenckie Tbilisi gruzińskie marzenie

Po wyborach. Czy Gruzja utrzyma kierunek na Zachód?

W październiku Gruzini głosowali w wyborach parlamentarnych. Większość zdobyła partia Gruzińskie Marzenie. Na drugim miejscu był Zjednoczony Ruch Narodowy, ugrupowanie byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. O sytuacji w Gruzji mówił w Świecie w Powiększeniu Krzysztof Łapiński z sejmowej komisji spraw zagranicznych (PiS), obserwator wyborów.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja gruzińskie marzenie Paweł Reszka Unia Europejska Micheil Saakaszwili