Polskie Radio
Section05

Trójka

55 lat Laboratorium. Jubileuszowe spotkanie w Studiu im. Agnieszki Osieckiej

Aktywny na scenie od 1970 roku zespół Laboratorium to niekwestionowane ikony jazzu elektronicznego w Polsce. 55 lat działalności formacja świętowała między innymi koncertem w radiowej Trójce. Do ich jubileuszowego występu, który miał miejsce pod koniec kwietnia, powrócimy w kolejne dwie niedziele maja (11 i 18.05). Przy tej okazji wysłuchamy też towarzyszącej koncertowi rozmowy wokół nowej książki wieloletniego menadżera Laboratorium - Jacka Sylwina.
Zobacz więcej na temat:  Studio im. Agnieszki Osieckiej Jazz muzyka rozrywkowa koncerty laboratorium

Rawa, czyli symbol wstydu. Śląska (nie)rzeka ma otrzymać drugie życie

Rzeka w mieście może być jego centralnym punktem. Ale co, jeśli zniknie, jeśli kiedyś była, a już jej nie ma, jeśli ją zamurujemy w podziemnym korycie? Tak stało się z katowicką rzeką Rawą. Organizatorzy Święta Rzeki Rawy domagają się, by pomyśleć o tej rzece jak o projekcie artystycznym. Czy taki zabieg się może udać? To w cyklu "Dobrze Zaprojektowane" sprawdza Anna Dudzińska.
Zobacz więcej na temat:  Anna Dudzińska Katowice Śląsk

Film otwarcia Krakowskiego Festiwalu Filmowego: mocne wejście Igi Lis do świata polskiego dokumentu

Film "Bałtyk" w reżyserii Igi Lis otworzy tegoroczny, 65. Krakowski Festiwal Filmowy. Wcześniej jej krótki dokument "Za moich czasów" będzie można zobaczyć na 22. Festiwalu Millenium Docs Against Gravity.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA film polski FILM film dokumentalny film krótkometrażowy Krakowski Festiwal Filmowy Millenium Docs Against Gravity Iga Lis Ryszard Jaźwiński Krzysztof Gierat festiwal filmowy

Rawa, czyli jak zaprojektować... rzekę

Rzeka w mieście może być jego centralnym punktem. Ale co jeśli zniknie, jeśli kiedyś była, a już jej nie ma, jeśli ją zamurujemy w podziemnym korycie?  Tak stało się z katowicką rzeką Rawą. Organizatorzy Święta Rzeki Rawy domagają się by pomyśleć o tej rzece jak o  projekcie artystycznym. O Rawie, rzece - "nie rzece", która płynie przez Katowice. Nad nią miasto powstało, z niej wyrosło, a w konsekwencji właśnie ją zniszczyło. Czy rzeka może zostać zaprojektowana jako dzieło sztuki? - o tym opowiada profesor Grzegorz Hańderek, rektor katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, która jest organizatorem święta Rawy.  
Zobacz więcej na temat: 

Sztuka kręcenia dokumentów według Michała Bielawskiego

Jedną z produkcji w programie tegorocznego festiwalu Millenium Docs Against Gravity (9-18.05) jest dokument Michała Bielawskiego "Pasażer Andrzej Munk". To oparta na unikalnych materiałach archiwalnych opowieść o cenionym polskim reżyserze. Jej autor był gościem Agnieszki Szydłowskiej w kolejnej odsłonie pasma "Ludzie". Spotkanie to zapowiadało otwarcie kolejnej edycji wspaniałego festiwalu filmów dokumentalnych, którego Polskie Radio jest patronem.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski kino Millennium Docs Against Gravity film dokumentalny Agnieszka Szydłowska Michał Bielawski

Ludzie w sutannach, czyli moda eklezjastyczna

Wszyscy jesteśmy "wizualnie osłuchani" z ubraniami kleru - czy to "Rzym" Felliniego, "Młody papież" Sorrentino czy ostatnio świetne "Konklawe" Bergera... Widzimy prawdziwą paradę strojów, akcesoriów, symboli o znaczeniu państwowym i mistycznym. Ale czy wiemy, na co patrzymy? Goście: doktor Olaf Kwapis, historyk sztuki oraz Sebastian Duda, teolog i filozof - wyjaśniają skąd wzięły się te kolory, zdobienia, kapelusze, jedwabie, złote a skromne ornaty i jak się to przez wieki zmieniało, aż do dziś. 
Zobacz więcej na temat: 

Rozmowa wokół książki "Noski. Tak ćpają polskie dzieci" - audycja Katarzyny Stoparczyk

W Polsce po narkotyki sięgają coraz młodsze dzieci. W poradniach odwykowych pojawiają się już nawet 10-12-latki. Do jednego z warszawskich szpitali codziennie trafia jedno lub dwoje dzieci po przedawkowaniu, próbie samobójczej. Po pandemii próby samobójcze w zdecydowanej większości związane są z narkotykami i lekami. Jeszcze dwa lata temu, to była jedna taka próba w miesiącu. Problem jest ogromny. W rozmowie wokół książki "Noski. Tak ćpają polskie dzieci" udział biorą: współautor (wraz z małżonką Magdą) reportażu Piotr Mieśnik, dr Aneta Górska-Kot - dyrektorka Oddziału Pediatrii warszawskiego szpitala przy ul. Niekłańskiej oraz Mikołaj, jeden - bohaterów książki. 
Zobacz więcej na temat: