Polskie Radio
Section05
Wojciech Szymański

Zmiany w Niemczech. "Nowe trendy w polityce"

Nowy Bundestag będzie zapewne inny – więcej partii wejdzie do parlamentu, koalicja będzie mniej stabilna, opozycja silniejsza – mówiła w Jedynce dr Anna Kwiatkowska-Drożdż z Ośrodka Studiów Wschodnich. Rośnie w siłę partia AfD - Alternatywa dla Niemiec – antyislamska, antyimigrancka, przyjazna Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Michał Baranowski Niemcy Ośrodek Studiów Wschodnich Wojciech Szymański wybory w USA

Niemiecka antyislamska partia AfD rośnie w siłę

Prawicowa i antyislamska partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) odniosła ogromny sukces w niedzielnych wyborach do regionalnego parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Z danych szacunkowych wynika, że AfD zdobyła od 21,1 do 21,9 proc. głosów. Współrządząca w tym landzie CDU uzyskała natomiast wynik poniżej 20 proc. Zaskakujące wyniki wyborów skomentowaliśmy w magazynie Świat w powiększeniu.
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Cornelius Ochmann imigranci w Europie Niemcy uchodźcy Wojciech Szymański

Debata poranka: Niemcy i grupa Wyszehradzka o kryzysie w Unii

Przyszłość Unii Europejskiej po Brexicie będzie tematem piątkowych rozmów kanclerz Niemiec Angeli Merkel z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie – poinformował wiceszef MSZ Konrad Szymański. Według niego premier Beata Szydło w rozmowie z Merkel poruszy rolę Polski i Niemiec w wychodzeniu z kryzysu Unii. Kanclerz Merkel prowadzi w europejskich stolicach konsultacje w sprawie przygotowań do nieformalnego szczytu 27 państw członkowskich 16 września w Bratysławie.
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Niemcy POLSKA Unia Europejska Wojciech Szymański

Uchodźcy w Europie - rośnie kryzys, rosną obawy

W Europie narastają nastroje antyimigranckie. Zwolenników zdobywają radykalne organizacje narodowościowe, a poprawni dotąd politycy wyrażają coraz bardziej ostre i odważne opinie. Czy Europa ma szansę na zażegnanie kryzysu?
Zobacz więcej na temat:  Artur Kamiński Euranet Plus Francja Grzegorz Lewicki imigranci w Europie Kuba Strzyczkowski Niemcy Olgierd Annusewicz Rafał Baczyński-Sielaczek Rafał Kostrzyński Trójka uchodźcy Unia Europejska Wojciech Lewandowski Wojciech Szymański