Polskie Radio
Section05
Związek Literatów Polskich

Związek Literatów Polskich. "Pisarze byli podzieleni na sekcje"

- Był to pomysł narzucony odgórnie, że literaci powinni dzielić się w zależności od uprawianego gatunku. Istniały więc sekcje prozy, poezji, dramatu, satyry i literatury dla dzieci. Wedle tych sekcji podzielono wszystkich pisarzy i w ich obrębie odbywały się posiedzenia - mówił w Dwójce Tomasz Potkaj, autor książki "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL".
Zobacz więcej na temat:  Wacław Holewiński Związek Literatów Polskich literatura Dwójka PRL

Życie w zamkniętym kręgu. Czym był Związek Literatów Polskich?

Zbigniew Herbert nazwał ich mieszkańcami akwarium – mieli swój luksus na miarę PRL-u, żyli w izolacji, tworząc zamknięty krąg. Kim w rzeczywistości byli członkowie Związku Literatów Polskich w okresie PRL-u? Odpowiedzi na to pytanie szukał Tomasz Potkaj, autor książki "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u". 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Słonimski Jarosław Iwaszkiewicz Związek Literatów Polskich PRL Małgorzata Raducha

PR24 Zapomniane oblicze Związku Literatów w PRL-u. Tomasz Potkaj o swojej najnowszej książce

- Ranga Związku Literatów z każdym rokiem po 1989 malała. Dzisiaj jest niewielka. [...] Postanowiłem napisać książkę o czasach, w których Związek ten był potrzebny do wszystkiego - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Potkaj, autor "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u".
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA czytelnictwo Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń KULTURA SZTUKA PRL Związek Literatów Polskich