Polskie Radio
Section05

Artur Wolski

Opieka paliatywna. Liczy się każdy dzień życia

- Trzeba myśleć o końcu życia jak o czasie umierania, a nie odchodzenia - tak jakby coś nam jeszcze zostało do załatwienia. Zespoły hospicyjne nie tylko starają się o dobranie najlepszego leku dla chorego, ale także starają się spełnić jego, często nieuświadomione lub wprost niewyrażone, potrzeby - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Jochim-Labuda, wykwalifikowana pielęgniarka i dyrektorka Puckiego Hospicjum św. Ojca Pio. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 medycyna opieka nad rodzicami hospicjum Jan Kaczkowski

"Wizjonerzy - Reformatorzy Zdrowia 2025". Artur Wolski z tytułem "Promotor Zdrowia"

Wybitne osobowości świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia, które ratują ludzkie życie, wprowadzają nowe metody leczenia, mają odwagę zmieniać polską i światową medycynę oraz system ochrony zdrowia, zostały nagrodzone podczas uroczystej gali zwieńczającej konferencję Wprost i NewsMed "Wizjonerzy - Reformatorzy Zdrowia 2025". W gronie wyróżnionych znalazł się Artur Wolski.
Zobacz więcej na temat: 

Złota alga wciąż stanowi zagrożenie. Jak walczyć z tym glonem?

Złota alga to glon, który ma zdolność do wytwarzania toksyn. Organizm ten zidentyfikowano w Odrze w 2022 r. i wskazano jako bezpośrednią przyczynę katastrofy ekologicznej, której wynikiem były m.in. masowe śnięcia ryb. - Złota alga mogła dostać się do ekosystemu śródlądowego np. na kaczych nogach czy wraz ze sprzętem wędkarskim - zwraca uwagę hydrolog, Agnieszka Kolada.
Zobacz więcej na temat:  ekologia klimat Zobacz także Odra

"Okuliści Kontra Jaskra". Rusza 9. edycja ogólnopolskiej kampanii walki z tą chorobą

- Nieleczona jaskra zawsze prowadzi do ślepoty. Dlatego tak ważna jest świadomość, że zachorować na nią może dosłownie każdy i trzeba regularnie badać dno oka, aby wykryć ubytki nerwu wzrokowego - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. dr hab. n. med. Justyna Izdebska, lekarka, okulistka, adiunkt w Katedrze i Klinice Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 okulista jaskra

Polskie Radio 24 Epidemia cukrzycy w Polsce. Edukacja i technika pomagają ujarzmić chorobę

W Polsce narasta epidemia cukrzycy typu II. Dlatego w szkołach ruszył program edukacyjny "Uczniowie zmieniają cukrzycę". To najmłodsi mają być fundamentem skutecznej profilaktyki i przekazywać dalej wiedzę dorosłym. Jednak już dziś miliony Polaków muszą każdego dnia zmagać się z tą cywilizacyjną chorobą. Na szczęście na pomoc przychodzi technika. W audycji "Samo zdrowie" o problemie cukrzycy w Polsce mówili m.in. prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i prof. Artur Mamcarz, internista i kardiolog. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Polskie Radio 24 cukrzyca

Tętnicze nadciśnienie płucne atakuje serce i płuca. Nieleczone szybko zabija

Choroby serca to ciągle rosnące zagrożenie życia. Jeśli zdarzy się nam zachorować na tętnicze nadciśnienie płucne, to mamy ogromny problem, bo to choroba z pogranicza kardiologii, pulmonologii, czyli specjalizacji dotyczących płuc, ale i chorób rzadkich, których jest ponad 8 tysięcy. Pacjent wędruje od specjalisty do specjalisty, zanim trafi do właściwego lekarza, który się nim zajmie. 
Zobacz więcej na temat:  medycyna kardiologia choroby płuc serce choroba leki nadciśnienie Zobacz także

O depresji po porodzie mówi prof. Tadeusz Bogdan Pietras

Od 10 do 22 proc. kobiet po porodzie cierpi na depresję poporodową. - Matka nie odczuwa radości z faktu, że posiada dziecko. (...) Czuje się, jakby była wypalona emocjonalnie, nie odczuwa głębszej więzi, sama się obwinia o to, że nie kocha tego dziecka - mówi na antenie Jedynki prof. Tadeusz Bogdan Pietras, lekarz psychiatra, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie psychologii.
Zobacz więcej na temat:  medycyna zdrowie psychiatria depresja poród kobieta Zobacz także