Polskie Radio
Section05
Camille Saint-Saens

"Klucz" – mikroopera radiowa Korzyńskiego i "Elektra" Straussa

Główną bohaterką sobotniego wieczoru była "Elektra" Richarda Straussa, którą kompozytor napisał u szczytu swojej kariery, w 1908 roku. Zanim jednak usłyszeliśmy tę operę w wykonaniu chóru i orkiestry nowojorskiej Metropolitan Opera, posłuchaliśmy mikroopery radiowej "Klucz" autorstwa zmarłego przed kilkoma dniami (18.04) Andrzeja Korzyńskiego, kompozytora, aranżera, pianisty oraz autora muzyki filmowej i rozrywkowej. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Korzyński opera Dwójka muzyka klasyczna Marcin Majchrowski Camille Saint-Saens

DCz #590 Camille Saint-Saens w setną rocznicę śmierci

- Saint-Saëns był znakomitym pianistą, ale dziś zajęliśmy się przede wszystkim tymi, którzy wykonywali jego kompozycje wybitnie i wyjątkowo. Posłuchaliśmy też samego kompozytora, którego pianistyczna kariera trwała 75 lat. Swój ostatni koncert dał 6 sierpnia 1921 roku, a repertuar miał przebogaty, grał Beethovena, Chopina, Scarlattiego, Liszta i Mozarta - mówił na antenie Dwójki Przemysław Psikuta.
Zobacz więcej na temat:  Camille Saint-Saens Dwójka Przemysław Psikuta kompozytor

The Kanneh-Masons grają fantazję zoologiczną

W środę do wygrania była płyta The Kanneh-Masons – Camille Saint-Saëns Karnawał zwierząt. Gra na niej siedmioosobowa rodzina fenomenalnie uzdolnionych muzycznie dzieciaków z Wielkiej Brytanii. Najbardziej znany spośród nich jest Sheku Kanneh-Mason (ur. 1999), który w 2016 roku wygrał konkurs BBC "Young Musician of the Year". Całe jego rodzeństwo (jest trzeci z siedmiorga dzieci) gra na instrumentach profesjonalnie. Na płycie prezentują wspaniałą technikę i zniewalającą ekspresję.
Zobacz więcej na temat:  Płyta na Lato Dwójka Camille Saint-Saens muzyka klasyczna