Polskie Radio
Section05
Chopin i Jego Europa 2022

Trevor Pinnock: muzyka jest w głębi mojego ciała

- W wykonawstwie jestem raczej prowadzony przez uczucie, bezpośredni kontakt z muzyką niż przez analityczną procedurę. Są różne typy muzyków: niektórzy próbują ująć muzykę od strony analitycznej, a niektórzy od strony uczuciowej. Moja muzyka wypływa z trzewi - mówił w Dwójce Trevor Pinnock, światowej sławy angielski klawesynista i dyrygent, który wystąpił podczas przedostatniego dnia (30.08) 18. festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i Jego Europa 2022 dyrygent Chopin i jego Europa Michał Dębski Dwójka muzyka klasyczna Maurice Ravel

Vasily Petrenko: w Warszawie Chopina gra się naturalnie

- Postawa Bruce'a jest świetnym przykładem pracy z orkiestrą. To wielka przyjemność występować z nim na jednej scenie, w takich okolicznościach wykonywanie Chopina przychodzi naturalnie. Zwłaszcza w Warszawie - mówił w Dwójce Vasily Petrenko, dyrektor artystyczny Royal Philharmonic Orchestra z Londynu, który poprowadził koncert wieńczący festiwal "Chopin j jego Europa". Solistą wydarzenia był Bruce Liu.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna dyrygent Dwójka Beata Stylińska Chopin i Jego Europa 2022

Gadjiev: Panufnik połączył głęboką duchowość z poszukiwaniami formalnymi

- Sporo rozmawiałem o tym utworze z maestrem Andrzejem Boreyką. Powiedział mi, że druga część tego koncertu przypomina mu modlitwę. Zgadzam się, to bardzo uduchowiona muzyka, spoglądająca ku niebu. Mnie fascynuje także jej konstrukcja. Przypomina palindrom, partyturę można czytać od lewej do prawej lub odwrotnie. To jak odbicie lustrzane - mówił w Dwójce Alexander Gadjiev, który w niedzielę (28.08) wystąpił na festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i Jego Europa 2022 Alexander Gadjiev Andrzej Panufnik koncert Monika Zając Dwójka MUZYKA Chopin i jego Europa

Kate Liu: porażka jest częścią sukcesu, a sukces może wyniknąć z porażki

- Obraz, który wyłania się z tych momentów, w których jesteśmy na scenie, jest niepełny, nie oddaje rzeczywistości. To, czego nie widać, to te emocje, które pozostawiamy w sali prób. A tam rozgrywa się wiele dramatów, to tam przeżywamy liczne załamania, momenty zwątpienia, stres. To wszystko jest częścią procesu twórczego - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Kate Liu, laureatka III nagrody i nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na Konkursie Chopinowskim w 2015 roku. 
Zobacz więcej na temat:  fortepian Chopin i Jego Europa 2022 Kate Liu Dwójka Monika Zając Fryderyk Chopin

Bruce Liu: ćwicząc Rameau, mogłem odpocząć nieco od Chopina

- Rameau był moim "pandemicznym odkryciem". Pracowałem nad jego utworami podczas przygotowań do konkursu, który przesunięty został przecież o rok. Dobrze mi to zrobiło, mogłem odpocząć nieco od Chopina - mówił Bruce Liu podczas briefingu przed występem na festiwalu "Chopin i Jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert Chopin i jego Europa Chopin i Jego Europa 2022 Bruce (Xiaoyu) Liu filharmonia narodowa Monika Zając

Francesco Piemontesi i wszystkie kolory Ravela

- Mamy tu specyficzną rytmikę czerpiącą z wpływów jazzu i jest to bardzo istotne, ale mamy tu też mnóstwo kolorów, zarówno w orkiestrze, jak i w partii fortepianu i to jest nad wyraz interesujące, kiedy możesz jako pianista uczyć się od orkiestry, jak łączyć te kolory - tak szwajcarski pianista Francesco Piemontesi mówił o Koncercie fortepianowym G-dur Maurice'a Ravela, który wykonuje na festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Karol Furtak Chopin i jego Europa Chopin i Jego Europa 2022

Dorothee Mields: widzę wyraźny związek między belcanto i mazurkami Chopina

- Chopin często pisał melodie w typie kantyleny. Kiedy więc słucham jego muzyki, ta kantylena natychmiast przykuwa moją uwagę. W końcu jestem sopranem. To jeden z powodów, dla których w programie tego recitalu znalazły się także utwory w stylu belcanto - mówiła w "Poranku Dwójki" niemiecka śpiewaczka Dorothee Mields, która w poniedziałek (22.08) wystąpiła wraz z pianistą Tobiasem Kochem na festiwalu "Chopin i jego Europa". Dziś o 19.30 ich recitalu będzie można posłuchać w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Karol Furtak Chopin i Jego Europa 2022 Chopin i jego Europa śpiew Dwójka MUZYKA

Cyprien Katsaris przywraca pamięć o kompozycjach uczniów Chopina

- Chciałem zademonstrować jak silne więzi muzyczne łączyły Chopina z jego uczniami, ponieważ niektóre z wybranych utworów brzmią, jak napisane przez mistrza - mówił w Programie 2 Polskiego Radia cypryjsko-francuski pianista Cyprien Katsaris, który wystąpił w Warszawie podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i Jego Europa 2022 Chopin i jego Europa Dwójka kompozytor Fryderyk Chopin fortepian muzyka klasyczna

Martyna Pastuszka o tym, jak w {oh!}Orkiestrze przepaliły się kabelki

- Akompaniamenty są wyraźnie bardziej wymagające niż repertuar symfoniczny. Dla nas odkryciem jest to, jak bardzo nasze kabelki w głowie się przepalają przy tej licznie akompaniamentów - mówiła w Dwójce Martyna Pastuszka, skrzypaczka i koncertmistrzyni {oh!}Orkiestry.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Beata Stylińska Monika Zając muzyka dawna orkiestra instrumentaliści Chopin i jego Europa Chopin i Jego Europa 2022

Leonora Armellini: czasy Chopina to mój ulubiony okres w dziejach muzyki

- XIX wiek dla muzyki, ale również innych sztuk: malarstwa, poezji, literatury, był czasem szczególnie ważnym. Ci, którzy tworzyli, odkrywali coraz więcej na temat samych siebie, ale także na temat ludzkości w ogóle. W tym czasie to człowieczeństwo było w centrum świata. Myślę, że muzyka doskonale to oddaje - mówiła w Dwójce Leonora Armellini. Włoska pianistka wystąpiła z recitalem na festiwalu "Chopin i jego Europa". 
Zobacz więcej na temat:  Chopin i Jego Europa 2022 Leonora Armellini Fryderyk Chopin Karol Furtak Dwójka MUZYKA

Festiwal "Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki

W Warszawie 14 sierpnia rozpoczął się 18. Festiwal "Chopin i jego Europa". W programie wydarzenia, które potrwa do końca sierpnia, znalazło się ponad 30 koncertów, m.in. recitale fortepianowe w wykonaniu mistrzów fortepianu – w tym Bruce’a Liu, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku. Program 2 Polskiego Radia, współorganizator wydarzenia, zaprasza na transmisje wybranych koncertów.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i Jego Europa 2022

Fabio Biondi: styl i wyczucie Moniuszki pozwalają na piękne muzyczne opisy

- Nigdy nie przypuszczałem, że odnajdę tak interesującego polskiego kompozytora, o którym nikt na świecie nie słyszał. To naprawdę dojmujące, wyobrazić sobie, że o Stanisławie Moniuszce tak mało osób wie - mówił w Dwójce skrzypek i dyrygent Fabio Biondi, który utworami "Widma" oraz "Pieśń Nijoły" zainaugurował 18. Festiwal Chopin i jego Europa.
Zobacz więcej na temat:  Fabio Biondi Chopin i jego Europa Chopin i Jego Europa 2022 Michał Dębski KULTURA Dwójka