Polskie Radio
Section05
podatek od nieruchomości

Ponad 60 proc. pustostanów to lokale komunalne. Buda: będziemy zachęcać gminy do ich remontu

- Ponad 60 proc. pustostanów to lokale komunalne, często w bardzo złym stanie - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Podkreślił, że resort chce zachęcać gminy do wykorzystywania tych zasobów, m.in. przez skrócenie procedury ich remontu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA nieruchomości mieszkanie podatek od nieruchomości mieszkanie dla młodych Waldemar Buda POLSKA

Zlikwidowana zostanie ulga związana z obrotem zabytkiem. Zostaną odliczenia na ich remonty

Przekładamy wejście w życie z 1 lipca br. na 1 stycznia 2023 r. możliwości dzielenia proporcjonalnie kwoty wolnej w zaliczkach oraz kwoty wolnej w zaliczkach jeśli chodzi o umowy cywilnoprawne. Zlikwidujemy także ulgę związaną z obrotem zabytkiem - zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA podatek od nieruchomości podatek dochodowy Artur Soboń zabytki Ministerstwo Finansów Podatki 2022

Podatek katastralny. Uściński: nie będziemy go wprowadzali

- Nie będziemy wprowadzać podatku katastralnego - rozumianego jako podatek od wartości nieruchomości - powszechnie płaconego przez wszystkich Polaków - zapewnił wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Dodał, że resort przygląda się natomiast problemowi pustostanów, czyli kupowaniu mieszkań w celach spekulacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek od nieruchomości finanse mieszkania mieszkanie podatki nieruchomości

Obliczanie podatku od nieruchomości budzi wątpliwości

Przepisy wyznaczające zakres opodatkowania nieruchomości są na tyle skomplikowane i niejednoznaczne, że nie tylko podatnicy, lecz także organy podatkowe mają problemy z ustaleniem, co powinno podlegać opodatkowaniu – oceniają eksperci. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych odwołuje się do przepisów prawa budowlanego. Rozwiązaniem mogłoby być wyznaczenie zakresu opodatkowania bezpośrednio w ustawie podatkowej.
Zobacz więcej na temat:  podatek od nieruchomości podatki

Właściciele nieruchomości mają powody do obaw?

Nawet kilkudziesięciokrotnie mogą wzrosnąć obciążenia nakładane na właścicieli nieruchomości, jeśli w Polsce zostanie wprowadzony podatek katastralny. Może to nastąpić przed 2020 r. Danina ta zastąpiłaby podatek od nieruchomości, a pobierana byłaby od wartości, a nie od powierzchni nieruchomości. Szczególnie dotknęłoby to właścicieli mieszkań w starych kamienicach w centrach miast.
Zobacz więcej na temat:  podatek od nieruchomości podatki