Polskie Radio
Section05

Dwójka

"Młodomowa", czyli jak powstają i co oznaczają nowe słowa w polszczyźnie

- Uważam, że powinniśmy wkraczać w świat młodych ludzi i rozmawiać z nimi o ich języku. To doskonały materiał badawczy, możemy się przyjrzeć, jak konstruowane są słowa. Jakiekolwiek zapożyczenie dostaje polskie końcówki, ważna jest również intuicja językowa - mówiła w Dwójce Aneta Korycińska, polonistka, nauczycielka, znana jako "Baba od polskiego".
Zobacz więcej na temat:  język polski młodzież Młodzieżowe Słowo Roku 2023 mowa Paweł Siwek Aneta Korycińska

Jadwiga Jankowska-Cieślak - wspomnienia laureatki Wielkiego Splendora [POSŁUCHAJ]

- Gdy leciałam na zdjęcia próbne do Budapesztu, to równolegle dostałam do ręki scenariusz filmu pt. "Przesłuchanie". Równocześnie czytałam scenariusz do "Innego spojrzenia" i miałam dylemat, na co się zdecydować. Czy ostry politycznie film o dziennikarce, czy "Przesłuchanie", które wszyscy wiemy na czym polegało - opowiadała w Dwójce Jadwiga Jankowska-Cieślak, znakomita aktorka teatralna i filmowa.
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Jankowska-Cieślak Wielki Splendor aktorzy kino Monika Pilch aktor aktorstwo

Wojciech Rusin - przyszłość w przeszłości

Bardzo długo czekaliśmy na emisję tego koncertu. A wcześniej przez prawie rok czekaliśmy na sam występ w Polsce Wojciecha Rusina po jego znakomicie przyjętej płycie "Syphon". Połączył na tym albumie przeszłość z przyszłością - inspiracje muzyką dawną i nowoczesne rozwiązania produkcji elektronicznych, wykorzystując przy tym instrumenty zaprojektowane przez siebie i wykonane za pomocą drukarki 3D. Nieistniejące w tej muzycznej przeszłości, choć przecież możliwe.
Zobacz więcej na temat:  Bartek Chaciński muzyka współczesna Unsound Festival

Reportaż "Latarnia" - stan wojenny i strajk studentów szkoły morskiej

Reportaż "Latarnia" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej to historia studentów z Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, zaangażowanych w działalność podziemną, którzy byli działaczami Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po ogłoszeniu stanu wojennego uczestniczyli w strajku pracowników i studentów szkoły morskiej, a po jego zakończeniu przenieśli się do stoczni.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż stan wojenny PRL historia Polski historia PRL Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) strajki Gdynia Justyna Piernik

Leszek Fidusiewicz i stan wojenny fotografowany z ukrycia

- Jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego wszyscy chodzili z siatkami plastikowymi, nazywanymi anóżkami, dlatego, że mówiło się, że noszę tę siatkę, bo a nuż będzie można coś kupić. Ja tę siatkę wyposażyłem w aparat fotograficzny z silnikiem i zrobiłem w niej dziurkę - tak fotograf Leszek Fidusiewicz opowiadał w Dwójce o swoich doświadczeniach z czasu stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny zdjęcia fotograf Jakub Kukla Leszek Fidusiewicz PRL historia PRL