Polskie Radio
Section05
ekshumacja

Błędy przy badaniu miejsca po pomniku UPA? Szef IPN wyjaśnia

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek powiedział, że przedstawiciele strony ukraińskiej byli świadkami badań ekshumacyjnych w Hruszowicach. Odniósł się w ten sposób do twierdzeń prezesa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wiatrowycza, który zarzuca błędy polskim specjalistom przy badaniu miejsca zdemontowania pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Instytut Pamięci Narodowej Jarosław Szarek ekshumacja

Szef ukraińskiego MSZ: Ukraińcy czują się w Polsce jak w domu

Minister spraw zagranicznych Ukrainy podczas spotkania z polskimi dziennikarzami w Kijowie powiedział, że dołoży wszelkich starań, by prace ekshumacyjne zostały wznowione po obu stronach. Pawło Klimkin odniósł się tym samym do sporu Polski i Ukrainy dotyczącego wspólnej historii i blokowania prac polskich historyków na Ukrainie. Ponadto szef ukraińskiej dyplomacji skomentował polsko - ukraińskie stosunki oraz omówił aktualną sytuację na Donbasie.
Zobacz więcej na temat:  Pawło Klimkin Europa Ukraina IPN Kijów ekshumacja UPA ŚWIAT

Publicysta: nie rozumiem dlaczego Trybunał abstrahował od wyników ekshumacji

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w postępowaniu dotyczącym skarg rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, które sprzeciwiały się ekshumacji swoich bliskich. Uznano, że działania prokuratury naruszyły artykuł 8. Konwencji Praw Człowieka, który mówi o poszanowaniu życia prywatnego i rodzinnego. – Wyrok jest zaskakujący. Nie rozumiem dlaczego Trybunał abstrahował od wyników ekshumacji – powiedział Marek Pyza z tygodnika „Sieci”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo ekshumacja katastrofa w Smoleńsku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu katastrofa smoleńska

Publicysta: ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej były konieczne

Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że w sprawie ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej, doszło do złamania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. - Nie wyobrażam sobie innego sposobu jak ekshumacja i zbadanie szczątków jeszcze raz – mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor, publicysta "Gościa Niedzielnego”.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa lotnicza katastrofa smoleńska katastrofa samolotu ekshumacja Smoleńsk