Polskie Radio
Section05

emerytura

Polskie Radio 24 Emerytura z zagranicy. Co zrobić, aby uzyskać świadczenie?

W audycji "Portfel seniora" wyjaśniono kwestię emerytur zagranicznych - czy to wypłacanych w kraju Polakom, którzy przez lata pracowali za granicą, czy też wypłacanych przez ZUS obcokrajowcom, którzy kiedyś w Polsce pracowali, a obecnie wyjechali do swoich krajów ojczystych. Anna Grabowska przyjrzała się prawodawstwu regulującemu przyznawanie emerytur w krajach, w których najczęściej pracują Polacy za granicą. 
Zobacz więcej na temat:  senior seniorzy ZUS Anna Grabowska

Emerytury z zagranicy. Co trzeba zrobić, żeby uzyskać świadczenie?

- Dowodem są wszelkie dokumenty, czy przesłanki, potwierdzające, że ta praca była wykonywana. Jeśli nie mamy umowy o pracę, ale chcemy udowodnić, że rzeczywiście pracowaliśmy, to może znajdźmy dawny pasek placowy, przelew bankowy. Jeśli pracowaliśmy za granicą, to często mamy dokumenty dotyczące rozliczeń podatkowych za dany rok - mówił w Polskim Radiu 24 mecenas dr Marcin Wojewódka.
Zobacz więcej na temat:  senior seniorzy ZUS Anna Grabowska

Polskie Radio 24 Dwie waloryzacje emerytur w ciągu roku? Jest jeden warunek

Emerytury i renty mają być lepiej zabezpieczone przed utratą wartości pieniądza. - Jeśli w pierwszym półroczu danego roku inflacja przekroczy 5 proc., będą dwie waloryzacje - podkreśliła w Polskim Radiu 24 minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Dodała, że projekt ustawy w tej sprawie jest gotowy, a przepisy wejdą w życie w 2025 roku.
Zobacz więcej na temat:  seniorzy senior GOSPODARKA Marzena Okła-Drewnowicz

Argentyna odpowiada papieżowi. "Mamy własne zdanie"

Argentyński rząd odniósł się do krytyki, która spadła na niego ze strony papieża Franciszka. Głowa Kościoła negatywnie ocenia politykę społeczną kraju, a także użycie siłowych rozwiązań wobec protestujących. Argentyńscy politycy podkreślają, że choć szanują opinię papieża, to jednak zachowują przy tym prawo do odmiennych poglądów.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Argentyna papież Franciszek protest

POLSKIE RADIO 24 Problemy demograficzne Polski. Na ratunek... seniorzy

Polska zmaga się z problemami demograficznymi. Co by się stało, gdyby wszyscy chętni - przykładowo między 50 a 70 rokiem życia - stwierdzili, że zamiast przejść na emeryturę chcą nadal pracować? Na to pytanie odpowiedzieli rozmówcy Polskiego Radia 24: wiceprzewodniczący OPZZ Sebastian Koćwin, Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich i dr Artur Bartoszewicz z SGH.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA społeczeństwo rynek pracy seniorzy emerytury stażowe Artur Bartoszewicz pracodawcy praca demografia POLSKA

Zabija ich samotność. "Ktoś z rodziny przyjeżdża i znajduje starszą osobę na podłodze"

- Chcą wrócić do domu. To też jest problem, że mimo, iż nie są w stanie sami wstać z łóżka, chcą wrócić do swoich mieszkań. Ale też zdarza się, że mówią wprost: "Panie doktorze, ja to bym już chciała umrzeć" - mówi nam prof. Tomasz Kostka, były krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii. - Często proszą np. o skierowanie na rehabilitację lub wizytę. Wtedy mają jakiś cel, czekają na coś. Żyją od wizyty do wizyty. Nierzadko lekarz rodzinny to jedyna osoba, do której mogą otworzyć usta - dodaje dziennikarka medyczna, Monika Rachtan.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA seniorzy senior medycyna starość zdrowie samotność psychologia pomoc lekarz

Rząd podniesie wiek emerytalny? Ministra rozwiewa wątpliwości

- Nie będzie podwyższenia wieku emerytalnego przez ten rząd - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej. Jak dodała, ze względu na złą sytuację demograficzną już dziś trzeba działać po to, by przyszli emeryci mieli godne świadczenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz Grzegorz Osiecki Sygnały Dnia POLSKA polityka

POLSKIE RADIO 24 Szumlewicz o Funduszu Kościelnym: to głęboko niesprawiedliwe

- To głęboko niesprawiedliwe, że składki płacą dziennikarze, związkowcy, pracownicy stowarzyszeń, fundacji i domów pomocy społecznej, natomiast ludzie pracujący dla Kościoła są z tych składek zwolnieni i jeszcze później mają od państwa, od obywateli, dość wysokie emerytury - mówił w Polskim Radiu 24 działacz związkowy i społeczny Piotr Szumlewicz. - Państwo wybiera sobie jeden typ organizacji pozarządowej i im płaci. Nie rozumiem tego - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki fundusz kościelny POLSKA Kościół Piotr Szumlewicz

Polskie Radio 24 Kobietom państwo płaci mniej. "Chcemy to naprawić"

- Świadczenia emerytalne kobiet są niskie z wielu przyczyn. Wszystko zaczyna się dużo wcześniej - od tego, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Poza tym wypadają one z rynku pracy, zajmując się domem i dziećmi. W konsekwencji pracują krócej, mają mniej odprowadzonych składek. Jesteśmy na drodze do naprawienia tego stanu rzeczy - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł Nowej Lewicy Katarzyna Ueberhan.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Nowa Lewica Katarzyna Ueberhan kobieta GOSPODARKA