Polskie Radio
Section05
emerytura

Premier: Polski Ład wyrasta z ducha solidarności i wiary w równomierny rozwój

Premier Mateusz Morawiecki, który gościł w Ciężkowicach w województwie małopolskim, mówił, że założenia Polskiego Ładu wyrastają z ducha autentycznej solidarności społecznej. Program społeczno-gospodarczy ma zapewnić środki finansowe nie tylko na wielkie inwestycje w dużych ośrodkach, ale również na rozwój mniejszych miejscowości i mniej zamożnych regionów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Polski Ład senior premier Mateusz Morawiecki emerytura rodzina

Prezes ZUS: ponad 1000 zł rocznie zyska emeryt na zaproponowanym w Polskim Ładzie zwolnieniu z PIT

Zaproponowana kwota wolna od podatku na poziomie 30 tys. zł oznacza, że każdy emeryt, rencista, rencista oraz rodzinny, którzy pobierają świadczenie do 2500 zł brutto, nie zapłacą ani grosza podatku. Od jego emerytury będzie potrącane jedynie 225 zł składki zdrowotnej – wyjaśniała w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS Polski Ład emerytura renta rodzinna senior ulga podatkowa

Polski Ład w zakresie polityki senioralnej. Marlena Maląg: trzynasta emerytura nadal będzie wypłacana

- Emerytura bez podatku dla świadczeń poniżej 2,5 tys. zł to dodatkowe rozwiązanie, trzynastki będą nadal wypłacane – zapewniła minister rodziny Marlena Maląg. Minister rodziny i polityki społecznej poinformowała, że zmiany w opodatkowaniu rent i emerytur mają obowiązywać od przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo polityka emerytura Polski Ład Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Ochotnicza Straż Pożarna do likwidacji? MSWiA komentuje: to nieprawda

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce wprowadzić zmiany do przepisów regulujących funkcjonowanie Ochotniczej Straży Pożarnej. Druhów z OSP przemianowano by na "ratowników gaśniczych". Odebrano by im mundury i darmowe szkolenia. Na te doniesienia od razu zareagował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. "To nieprawda" - oznajmił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż pożarna Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji służby i bezpieczeństwo emerytura

Eksperci: emerytury stażowe wymagają ekonomicznej analizy z punktu widzenia ZUS, ale i sytuacji finansowej wcześniejszych emerytów

Emerytury stażowe mogłyby być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy przez długie lata odprowadzania składek wypracowali sobie emeryturę - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej – Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW to złe rozwiązanie, które spowodowałoby biedę tych osób na starość i zmusiło państwo do ich wspierania w ramach opieki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA prezydent emerytura pracownik 50 plus ZUS budżet Polski

"System wreszcie zauważy twórców". Artyści o projekcie ustawy dot. opłaty reprograficznej

- Mam nadzieję, że ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego zostanie jednogłośnie przyjęta i system wreszcie zauważy twórców - powiedziała w czwartek reżyserka i scenarzystka Joanna Kos-Krauze. Pieniądze z tzw. opłaty reprograficznej wesprą najuboższych artystów - dodał pisarz Zygmunt Miłoszewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego emerytura Piotr Gliński

Jest szansa na dodatek emerytalny dla wieloletnich działaczy OSP. MSWiA przedstawiło projekt ustawy

- Najważniejszym postulatem, który będzie zrealizowany na mocy projektu ustawy jest wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego dla druhów, którzy przez 25 lat brali bezpośredni udział w akcjach gaśniczych - zapowiedział w czwartek szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA strażak emerytura MSWiA straż pożarna społeczeństwo polityka Mariusz Kamiński służby i bezpieczeństwo

Prezes ZUS: trzynaste emerytury trafiły już na konta seniorów, to łącznie ponad 10 mld zł

- W zasadzie zakończyliśmy już wypłatę trzynastek. Przysługują one wszystkim emerytom i rencistom w kwocie 1250 zł brutto. Za ich sprawą seniorzy otrzymali łącznie ponad 10,5 mld zł. Należy też zaznaczyć, że trzynaste emerytury wypłacane są dodatkowo z KRUS oraz z systemów specjalnych - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura