Polskie Radio
Section05

emerytura

Emerytury będą głodowe. Co zrobić, żeby były wyższe?

Według różnych prognozy, w przyszłości wysokość naszej emerytury będzie wynosiła ok. 40 – 25 proc. ostatniej pensji. Teoretycznie zatem nikt nie powinien mieć wątpliwości, że dodatkowe oszczędzania na przyszłe lata, kiedy zakończymy już naszą aktywność zawodową, jest dziś koniecznością. W praktyce wciąż jednak ciężko zachęcić Polaków do dodatkowego odkładania na emeryturę. Jak zatem wykreować w polskim społeczeństwie potrzebę indywidualnego zadbania o wysokość przyszłych świadczeń?
Zobacz więcej na temat:  VI Europejski Kongres Finansowy Robert Lidke

Prezes ZUS: przed nami poważne wyzwania demograficzne

System powszechnych ubezpieczeń społecznych, którym administruje ZUS, obejmuje ponad 20 mln Polaków. Składki na ubezpieczenia społeczne pobierane są od 14,5 mln, a miesięcznie ZUS wypłaca emerytury i renty dla ponad 7 mln osób i zasiłki dla 0,5 mln pracujących. W perspektywie najbliższych lat, przede wszystkim ze względu na problemy demograficzne, system ubezpieczeń społecznych w Polsce stanie przed dużymi wyzwaniami.
Zobacz więcej na temat:  ZUS

"Zmiany w systemie emerytalnym mogą obniżyć świadczenia"

Zmiany wprowadzone w ostatnich latach do systemu emerytalnego mają negatywne konsekwencje dla przyszłych emerytów. Ich efektem jest większa ekspozycja zasobów emerytalnych na ryzyka, potencjalnie niższa emerytura, spadek wiarygodności instytucji emerytalnych oraz pogłębienie efektu klina podatkowego na rynku pracy. Takie wnioski płyną z raportu naukowców z SGH „Konsekwencje zmian w systemie emerytalnym z punktu widzenia osób ubezpieczonych”.
Zobacz więcej na temat:  OFE ZUS