Polskie Radio
Section05

góry

Wyjazd w góry i łańcuchy na koła

Niebawem część z nas wybierze się na południe Polski, aby skorzystać z wyjątkowej aury Podhala i spędzić końcówkę roku w otoczeniu zaśnieżonych szczytów polskich Tatr. Taki wyjazd może jednak okazać się sporym wzywaniem zarówno dla nas, jak i naszego samochodu. Z pomocą przychodzą łańcuchy!
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody zima podróże łańcuch 11 Polskie Radio samochód Tatry Zakopane wypadek bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze POLSKA poradnik

Wanda Rutkiewicz: kobieta niezwykła, legenda himalaizmu

Wanda Rutkiewicz to legenda polskiego i światowego himalaizmu – pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która stanęła na szczycie Mount Everest. Jako pierwsza kobieta zdobyła K2. W czwartek, 15 grudnia, będzie miał premierę w TVP 2 poświęcony jej film dokumentalny "Z góry widać lepiej. Wanda Rutkiewicz. Opowieść o kobiecie niezwykłej".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wanda Rutkiewicz film dokumentalny premiera TVP Himalaje wspinaczka Malwina Kiepiel Katarzyna Cygler Trójka

Opony zimowe to przeżytek? Na ostrą zimę lepsze są gąsienice!

Czy jest jakieś lepsze rozwiązanie niż opony zimowe? Okazuje się, że tak. Wystarczy w swoim samochodzie zamontować specjalne gąsienice, a wówczas wjedziemy niemal wszędzie. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 zima mercedes Szwajcaria warunki narciarskie Alpy

Siedziba bogów i centrum świata. Kajlas, czyli święta góra Tybetu

Na jej szczyt nie wszedł żaden człowiek, choć na tle himalajskich olbrzymów nie wypada tak imponująco. Ma 6714 metrów wysokości, a kształtem przypomina piramidę pokrytą w górnych partiach śniegiem. Mnisi ze świątyń, których wokół góry jest kilka, od stuleci pilnują, aby nikt nie wspinał się na jej ściany. Zlokalizowana w Tybecie góra Kajlas stanowi ważny obiekt w azjatyckich wierzeniach.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Tybet buddyzm Azja religia geografia