Polskie Radio
Section05

Jedynka

"Prorok" wchodzi do kin. Opowieść o kardynale Stefanie Wyszyńskim

Na ekrany kin wchodzi film pt. "Prorok", opowiadający o kardynale Stefanie Wyszyńskim. Prymas Polski po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła. Reżyser pokazuje prymasa jako polityka, który negocjuje dla narodu warunki z ówczesną władzą komunistyczną. W "Magazynie bardzo filmowym" wysłuchaliśmy rozmów Joanny Sławińskiej z odtwórcą roli Stefana Wyszyńskiego - Sławomirem Grzymkowskim - i reżyserem Michałem Kondratem.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Sławomir Grzymkowski Joanna Sławińska reżyser

"Bohaterowie podniebnych marzeń" - mistrzowie lotnictwa [POSŁUCHAJ]

W tym roku obchodziliśmy 90. rocznicę śmierci dwóch polskich lotników: por. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury, który zginęli w katastrofie samolotu 11 września 1932. Tragedia miała miejsce kilkanaście dni po ich zwycięstwie w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge 1932 w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Kwiatkowski Franciszek Żwirko Stanisław Wigura historia Polski lotnictwo

ABC Pałacu Saskiego, czyli o nowym życiu odbudowanych zabytków

Dzięki odbudowie i remontom zabytki mogą otrzymać nowe życie. Obiekty te często stanowią też przykład kultury architektonicznej danego kraju. Takimi zabytkami są chociażby Zamek Królewski bądź Pałac Saski, który zostanie odbudowany w najbliższych latach. O jego historii, i o nowym życiu zabytków, porozmawialiśmy w "Czterech porach roku".
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Pałac Saski zabytki architektura Warszawa historia Polski

Pogrzeb prezydentów RP na uchodźstwie. Dziedziczak: historia będzie działa się na naszych oczach

- Nie tylko w PRL, ale i po 1990 roku ta piękna historia władz na uchodźstwie, tak dobrze świadcząca o nas, Polakach, w ogóle nie była znana - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Dziedziczak z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zaprosił wszystkich do udziału w sobotnich uroczystościach w Świątyni Opatrzności Bożej, jak podkreślił, to historyczne wydarzenie. Zaznaczył, że dopiero teraz powstaje mauzoleum dedykowane władzom RP na uchodźstwie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Dziedziczak Ukraina relacje polsko-ukraińskie świątynia opatrzności Rząd RP na Uchodźstwie Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski społeczeństwo

A. Sowa: Mieliśmy szczęście, wszyscy zaborcy przegrali wojnę

- My jako Polacy ciągle mieliśmy pecha, ale wtedy, kiedy odzyskiwaliśmy niepodległość, mieliśmy kilka wagonów szczęścia. Ukraińcy, którzy byli licznym narodem i również mieli swoje legiony, nie odzyskali wolności, a my tak. Tak więc mieliśmy szczęście, bo wszyscy zaborcy przegrali wojnę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Sowa, pisarz, dziennikarz, autor kalendarium "Niepodległa - dzień po dniu". 
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada Niepodległa Andrzej Sowa historia Polski Daniel Wydrych

"Mój druh". Reportaż o Karolinie i Ryszardzie Kaczorowskich [POSŁUCHAJ]

Wdowa po prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim opowiedziała o swoim mężu, harcerzu, prezydencie i wielkiej stracie po tragedii smoleńskiej. Karolina Kaczorowska była pierwszą damą Polski w latach 1989-90 i żoną ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Zmarła w Wielkiej Brytanii w wieku 90 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Bojaryn Ryszard Kaczorowski reportaż reportaż w Jedynce

"Powinniśmy w imię polskich interesów wygaszać fronty". Fogiel o relacjach z UE

- Czasami konieczne są zmiany, przetasowanie swoich atutów, ważne jednak, że ci, którzy nam zaufali, którzy mają dobro Polski w sercu, wiedzieli, że na końcu tej drogi jest ten cel zasadniczy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się do słów Jarosława Kaczyńskiego, który jako cel zasadniczy określił suwerenność Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Radosław Fogiel Prawo i Sprawiedliwość Polska w Unii Europejskiej Krajowy Program Odbudowy Krajowy Plan Odbudowy Katarzyna Gójska

"Ślepcy" Maurice'a Maeterlincka w tłumaczeniu, adaptacji i reżyserii Michała Zdunika

Ślepcy" to najbardziej dzisiaj znany dramat wybitnego belgijskiego dramatopisarza, laureata Nagrody Nobla - Maurice'a Maeterlincka. Grupa niewidomych, w środku ciemnego lasu, oczekuje na księdza - opiekuna, który ma zaprowadzić ich do przytułku. On jednak nie przychodzi, a bohaterowie odczuwają coraz większy niepokój. Czy rzeczywiście ten, który ma do nich przyjść, to kapłan? Czyje kroki słyszą? Maeterlinck był chrześcijańskim symbolistą - odpowiedź więc może być wstrząsająca...Tłumaczenie, adaptacja, reżyseria i muzyka: Michał Zdunik. Reżyseria dźwięku: Maciej Kubera. Obsada: Andrzej Mastalerz, Zbigniew Konopka, Wiktor Korzeniewski, Sławomir Głazek, Antoni Rot, Mirosław Wieprzewski, Ewa Kania, Kamila Brodacka, Malwina Laska 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Zobacz także pr poleca

Władysław Raczkiewicz. Powrót do Polski po 75 latach

12 listopada zostaną sprowadzone do Polski szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie i złożone w nowo powstałym Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Do kraju powrócą prochy Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego i Władysława Raczkiewicza, który w 1939 roku przejął funkcję prezydenta z rąk internowanego Ignacego Mościckiego. W "Eurece" przybliżyliśmy sylwetkę Władysława Raczkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Władysław Raczkiewicz Stanisław Ostrowski August Zaleski historia Polski Święto Niepodległości Ignacy Mościcki Kazimierz Sosnkowski

Szef MSZ wzywa do solidarności z Ukrainą. Ekspert: może pojawić się presja ze strony państw europejskich

Szef MSZ Zbigniew Rau zakończył wizytę w Paryżu. Podczas zorganizowanego przez polską ambasadę we Francji przyjęcia z okazji polskiego Narodowego Święta Niepodległości, mówił do francuskich i węgierskich gości o potrzebie większej solidarności z Ukrainą. Jak podkreślał szef dyplomacji - rosyjska napaść na Ukrainę zniszczyła architekturę bezpieczeństwa, a odpowiedzią wolnego świata musi być solidarność. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Stany Zjednoczone Ukraina Zbigniew Rau Francja Rosja Węgry Unia Europejska Ministerstwo Spraw Zagranicznych stosunki polsko-francuskie

"Sztos" Grzegorza Hyżego. "Tytuł idealnie oddaje oblicze tego utworu"

Grzegorz Hyży w Programie 1 Polskiego Radia zaprezentował swój najnowszy singiel pt. "Sztos". - Historia tego tytułu jest nieprzypadkowa. Podczas komponowania wraz z moim kolegą Michałem Królem roboczo tak tę piosenkę nazwaliśmy i jak trzeba było wybrać tytuł to stwierdziłem, że mamy już tytuł, który idealnie oddaje oblicze tego utworu - mówi. Wokalista zdradza również, że jego nowo powstałe utwory są zwiastunem kolejnego krążka. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Grzegorz Hyży Anna Will Pop MUZYKA album