Polskie Radio
Section05
kredyt we frankach pozew

Frankowicze triumfują. 99 proc. spraw zakończyło się pomyślnie

W ubiegłym roku 97 proc. wyroków sądowych było korzystnych dla frankowiczów. W sądach II instancji zapadło 3 tys.217 prawomocnych wyroków, z czego 99 proc. zakończyło się pomyślnie dla konsumentów - wynika z bazy wyroków zapadłych w 2023 roku. W 424 sprawach wygrały banki, co stanowi 2,5 proc. wszystkich spraw, a w 49 przypadkach sądy II instancji uchyliły wyrok sądu I instancji do ponownego rozstrzygnięcia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste banki kredyt we frankach pozew kredyt walutowy sąd

Orzeczenia TSUE ośmielają kredytobiorców. Prawnik: w 2024 r. procesów o kredyty frankowe będzie więcej

W 2024 r. procesów sądowych o kredyty frankowe będzie nawet o 30 proc. więcej niż w 2023 r. - uważa radca prawny Adrian Goska. Jak ocenił, do tej pory swoich praw przed sądami dochodziło 10-15 proc. wszystkich frankowiczów. Zeszłoroczne, "przełomowe" orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE mogą wpłynąć na przyszłe orzecznictwo sądów i postawę banków - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste kredyt walutowy kredyt we frankach pozew sąd banki

TSUE murem za frankowiczami. Ekspert: styczniowy wyrok usprawni procesy sądowe

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że wszystkie klauzule przeliczeniowe w umowach tzw. kredytów frankowych są nieuczciwe, co według mecenas Karoliny Pilawskiej z kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci, usprawni procesy sądowe, pozwoli też frankowiczom walczyć o licytowane nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Trybunał Sprawiedliwości UE kredyt we frankach pozew kredyt walutowy finanse osobiste

TSUE znowu po stronie frankowiczów. "Przedawnienie roszczeń nie może być asymetryczne"

Sytuacja, w której przedawnienie roszczeń konsumenta wynikających ze stwierdzenia nieważności umowy kredytu rozpoczyna swój bieg wcześniej niż ma to miejsce w odniesieniu do analogicznych roszczeń banku prowadzi do asymetrii mogącej naruszać ochronę konsumenta przewidzianą w dyrektywie - orzekł w wydanym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kredyt walutowy kredyt we frankach pozew Trybunał Sprawiedliwości UE banki

"Odszkodowanie" dla kredytobiorcy po unieważnieniu umowy? Prawnik analizuje wyrok TSUE

Frankowicze zyskali "potężną broń w walce z bankami". Jeśli konsument żąda unieważnienia umowy w całości, powinien otrzymać odsetki za opóźnienie od całej wpłaconej kwoty za okres procesu - ocenia w komentarzu do czwartkowego wyroku TSUE mec. Andrzej Zorski z Kancelarii Pilawska Zaorski Adwokaci.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt we frankach pozew kredyt walutowy Trybunał Sprawiedliwości UE banki sąd

ANALIZA Sprawa frankowiczów. Co wyrok TSUE oznacza w praktyce? Wyjaśniamy

Sądy muszą same sprawdzić, czy warunki umowy są uczciwe. Po dokładnym sprawdzeniu muszą zablokować stosowanie nieuczciwych warunków umownych, aby nie miały one negatywnych skutków dla konsumenta. Wyłączenie takich warunków nie może zależeć od spełnienia dodatkowych warunków określonych w krajowym prawie lub orzecznictwie - tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Sprawdzamy, co to oznacza dla kredytobiorców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kredyt hipoteczny kredyt we frankach pozew frank szwajcarski społeczeństwo

Sąd Najwyższy odwołał środowe posiedzenie ws. rozliczania nieważnych umów frankowych

Środowe posiedzenie szerszego składu Izby Cywilnej SN dotyczące rozliczania nieważnych umów frankowych zostało odwołane - poinformował we wtorek SN. Powodem odwołania jest zainicjowanie przez bank występujący w sprawie "testu niezawisłości" wobec wszystkich sędziów ze składu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy kredyt walutowy kredyt we frankach pozew Sąd Najwyższy sąd społeczeństwo POLSKA

"Konsument musi zrozumieć rzeczywiste ryzyko". TSUE wydaje kolejne orzeczenie w sprawie kredytów frankowych

Na podstawie przekazanych przez bank informacji, konsument powinien zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kredyt we frankach pozew kredyt walutowy banki sąd Trybunał Sprawiedliwości UE społeczeństwo

Kredyty frankowe. Rzeczkowska: wyroki sądów czy TSUE nie spowodują eksplozji na rynku

Sektor bankowy miał możliwość przygotowania się do kwestii kredytów frankowych, więc obecne wyroki sądów czy TSUE nie spowodują jakiejś eksplozji na rynku - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że dzięki stabilnemu rynkowi bankowemu, działającym procedurom nadzorczym oraz pracy Komitetu Stabilności Finansowej ryzyka pojawiające się w systemie bankowym są na bieżąco monitorowane i dobrze zarządzane.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA banki sąd kredyt we frankach pozew kredyt walutowy

Skargi do RPO na banki. Klienci kwestionują umowy kredytów, niewłaściwą obsługę i załatwianie reklamacji

Kredytobiorcy oraz poszkodowani działalnością Idea Banku oraz Getin Banku to grupy, które w 2022 r. najczęściej składały skargi na banki do Rzecznika Praw Obywatelskich. Klienci skarżyli się też na procedurę załatwiania reklamacji, niewłaściwą obsługę oraz likwidację oddziałów i bankomatów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kredyt we frankach pozew sąd banki

Prof. Ancyparowicz: wyrok TSUE preferuje także zamożnych klientów, którzy kupowali kolejne mieszkania

Statystycznie inflacja będzie dalej spadać, ale konsumenci spadku cen nie odczują, przede wszystkim ci, w dochodach których zakupy żywności i utrzymanie mieszkania stanowią duży procent. Cały czas problemem są wysokie marże stosowane przez producentów i pośredników, a także oczekiwania inflacyjne konsumentów, którzy z tego powodu za dużo kupują - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prof. Grażyna Ancyparowicz, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja kredyt we frankach pozew banki