Polskie Radio
Section05
kredyt walutowy

Europejski Bank Centralny ponownie podniósł stopy procentowe. Kolejne decyzje zależne od napływających danych

Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 25 pkt. baz. do odpowiednio: 3,75 proc., 4,00 proc. i 3,25 proc. - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC podał, że jego podejście do polityki monetarnej będzie zależne od napływających danych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ebc bank centralny stopy procentowe kredyt walutowy euro strefa euro strefa walutowa

"Ochrona konsumenta nie jest nieograniczona". SN odrzucił skargę nadzwyczajną w sprawie "frankowej"

Ochrona konsumenta nie ma charakteru nieograniczonego, a sam fakt, że stronie przysługuje status konsumenta, nie oznacza, iż w jej sprawie nie może zapaść niekorzystne dla niej rozstrzygnięcie - uznał Sąd Najwyższy oddalając jedną ze skarg nadzwyczajnych dotyczących kredytu frankowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Sąd Najwyższy kredyt we frankach pozew kredyt walutowy Prokuratura Generalna

Kredyty frankowe. Sąd Najwyższy rozpatrzy problem rozliczania się kredytobiorcy z bankiem

Powiększony skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego zajmie się możliwością stosowania przez bank tzw. prawa zatrzymania już po unieważnieniu umowy kredytu "frankowego". Pytanie niedawno sformułowało troje sędziów SN rozpatrujących jedną ze spraw kredytobiorców z bankiem.
Zobacz więcej na temat:  frank szwajcarski kredyt hipoteczny kredyt walutowy kredyt mieszkaniowy kredyt mieszkanie Sąd Najwyższy GOSPODARKA

Eksperci: Rzecznik Generalny TSUE uznał, że interesy klientów banków są ważniejsze niż samego banku

Klienci banków, którzy decydowali się na kredyty frankowe w większości świadomie decydowali się za zaciąganie ich w obcej walucie po to, żeby mieć większą zdolność kredytową i płacić niższe odsetki. Jednak to na bankach spoczywał obowiązek informowania ich o możliwych konsekwencjach takich decyzji. Teraz rzecznik TSUE wyraźnie przedstawia sposób rozumowania sprowadzający się do tego, że stroną, którą należy chronić bardziej jest  konsument a nie bank. To ważna wskazówka także dla polskich sądów -  mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Trybunał Sprawiedliwości UE banki prawo kredyt walutowy frank szwajcarski

To wielki dzień dla frankowiczów i dowód na nieskuteczność roszczeń banków

- Decyzja Rzecznika Generalnego TSUE w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich, jest dobrym sygnałem dla klientów banków. Sądzę, że do połowy roku zapadnie wyrok całej TSUE korzystny dla polskich "frankowiczów" - powiedział Marcin Szołajski ekspert ds. umów kredytowych w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Trybunał Sprawiedliwości UE kredyt walutowy Unia Europejska prawo frank szwajcarski

Sprawa frankowiczów. Dziś poznamy opinię Rzecznika Generalnego TSUE

Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda dziś opinię w sprawie kredytów frankowych - chodzi między innymi o ewentualne wynagrodzenia banków za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej. Posiedzenie trybunału rozpocznie się około godz. 9.30.
Zobacz więcej na temat:  kredyt walutowy kredyt we frankach pozew ŚWIAT Trybunał Sprawiedliwości UE Europa pieniądze kredyt mieszkaniowy

Sąd Najwyższy zajmie się sprawą kredytów frankowych. Na rozstrzygnięcie czekają trzy ważne pytania

Pytania o ewentualną wzajemność umów kredytów "frankowych" nie będą połączone do wspólnego rozpoznania - wynika z informacji Sądu Najwyższego. Obecnie w SN na odpowiedź oczekują trzy pytania w tej sprawie - dwa skierowały sądy, a jedno Rzecznik Finansowy. Posiedzenie niejawne w pierwszej z tych spraw Izba Cywilna zaplanowała w najbliższych dniach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt walutowy frank szwajcarski Sąd Najwyższy umowa finanse osobiste

Ulga podatkowa dla frankowiczów przedłużona. Kredytobiorcy bez dodatkowych obciążeń PIT

Co najmniej do końca 2024 r. będą obowiązywały przepisy zwalniające frankowiczów z podatku dochodowego od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym - informuje serwis spidersweb.pl. Oznacza to w praktyce, że PIT nadal nie będzie pobierany nie tylko od umorzonej części wierzytelności, ale także od świadczeń otrzymanych z tytułu kredytu w związku z ujemnym oprocentowaniem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt walutowy podatek pit Ministerstwo Finansów ulga podatkowa

Kolejna sprawa "frankowa" trafiła do Sądu Najwyższego. Prokurator Generalny złożył skargę nadzwyczajną

Do Sądu Najwyższego trafiła właśnie kolejna skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego w tzw. sprawie frankowej. To już 28 skarga PG w tego typu sprawach. Trzy z nich zostały dotychczas uwzględnione, reszta czeka na rozpatrzenie. Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN trafiło już łącznie ponad 40 skarg nadzwyczajnych w sprawach frankowiczów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste kredyt walutowy frank szwajcarski banki Sąd Najwyższy Prokuratura Generalna