Polskie Radio
Section05
kredyt walutowy

Frankowicze triumfują. 99 proc. spraw zakończyło się pomyślnie

W ubiegłym roku 97 proc. wyroków sądowych było korzystnych dla frankowiczów. W sądach II instancji zapadło 3 tys.217 prawomocnych wyroków, z czego 99 proc. zakończyło się pomyślnie dla konsumentów - wynika z bazy wyroków zapadłych w 2023 roku. W 424 sprawach wygrały banki, co stanowi 2,5 proc. wszystkich spraw, a w 49 przypadkach sądy II instancji uchyliły wyrok sądu I instancji do ponownego rozstrzygnięcia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste banki kredyt we frankach pozew kredyt walutowy sąd

Orzeczenia TSUE ośmielają kredytobiorców. Prawnik: w 2024 r. procesów o kredyty frankowe będzie więcej

W 2024 r. procesów sądowych o kredyty frankowe będzie nawet o 30 proc. więcej niż w 2023 r. - uważa radca prawny Adrian Goska. Jak ocenił, do tej pory swoich praw przed sądami dochodziło 10-15 proc. wszystkich frankowiczów. Zeszłoroczne, "przełomowe" orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE mogą wpłynąć na przyszłe orzecznictwo sądów i postawę banków - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste kredyt walutowy kredyt we frankach pozew sąd banki

TSUE murem za frankowiczami. Ekspert: styczniowy wyrok usprawni procesy sądowe

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że wszystkie klauzule przeliczeniowe w umowach tzw. kredytów frankowych są nieuczciwe, co według mecenas Karoliny Pilawskiej z kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci, usprawni procesy sądowe, pozwoli też frankowiczom walczyć o licytowane nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Trybunał Sprawiedliwości UE kredyt we frankach pozew kredyt walutowy finanse osobiste

Kredyty frankowe. TSUE stanął po stronie klientów ws. umów, ale konsumenckich

Unijny Trybunał Sprawiedliwości stanął po stronie klientów, którzy wzięli kredyty we frankach, ale konsumenckie. Do tej pory TSUE wydawał korzystne dla frankowiczów orzeczenia w sprawie kredytów hipotecznych. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Trybunał Sprawiedliwości UE Bruksela Beata Płomecka kredyt kredyty walutowe bank społeczeństwo kredyt walutowy

Kredyty frankowe. Prezes ZBP: bez rozwiązania systemowego będziemy borykać się z problemem wiele lat

- Bez rozwiązania systemowego będziemy się borykać z problemem kredytów frankowych jeszcze przez 10-15 lat - powiedział prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. W jego opinii takim rozwiązaniem powinna być ustawa, która wzmocni proces zawierania ugód i go przyspieszy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny mieszkania kredyt mieszkaniowy kredyt walutowy bank sąd KNF POLSKA społeczeństwo

Kwestia terminu przedawnienia roszczeń klientów banku. Komentarz prawnika o wyroku TSUE

Sytuacja, w której przedawnienie roszczeń konsumenta wynikających ze stwierdzenia nieważności umowy kredytu rozpoczyna swój bieg wcześniej, niż ma to miejsce w odniesieniu do analogicznych roszczeń banku, prowadzi do asymetrii mogącej naruszać ochronę konsumenta przewidzianą w dyrektywie - orzekł w wydanym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kredyt walutowy kredyt hipoteczny

TSUE znowu po stronie frankowiczów. "Przedawnienie roszczeń nie może być asymetryczne"

Sytuacja, w której przedawnienie roszczeń konsumenta wynikających ze stwierdzenia nieważności umowy kredytu rozpoczyna swój bieg wcześniej niż ma to miejsce w odniesieniu do analogicznych roszczeń banku prowadzi do asymetrii mogącej naruszać ochronę konsumenta przewidzianą w dyrektywie - orzekł w wydanym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kredyt walutowy kredyt we frankach pozew Trybunał Sprawiedliwości UE banki

"Odszkodowanie" dla kredytobiorcy po unieważnieniu umowy? Prawnik analizuje wyrok TSUE

Frankowicze zyskali "potężną broń w walce z bankami". Jeśli konsument żąda unieważnienia umowy w całości, powinien otrzymać odsetki za opóźnienie od całej wpłaconej kwoty za okres procesu - ocenia w komentarzu do czwartkowego wyroku TSUE mec. Andrzej Zorski z Kancelarii Pilawska Zaorski Adwokaci.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt we frankach pozew kredyt walutowy Trybunał Sprawiedliwości UE banki sąd

UOKiK o wyroku TSUE: nie można obniżyć roszczeń konsumenta o wartość odsetek kapitałowych

Roszczenie konsumenta o zwrot świadczeń, które spełnił na podstawie nieważnej umowy kredytu, nie może zostać obniżone o równowartość odsetek kapitałowych, które przysługiwałyby bankowi, gdyby umowa była ważna - ocenił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w komentarzu do czwartkowego wyroku TSUE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy kredyt walutowy bank

Wyrok TSUE korzystny dla frankowiczów. Kredytobiorca nie musi składać sformalizowanego oświadczenia

Sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta; wyłączenie stosowania nieuczciwych warunków umowy nie może być zawieszone albo uzależnione od spełnienia dodatkowych przesłanek przewidzianych w prawie krajowym lub orzecznictwie - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kredyt walutowy Trybunał Sprawiedliwości UE frank szwajcarski społeczeństwo

Frankowicze czekają na wyrok. TSUE może dać kredytobiorcom "potężną broń" w rozliczeniach z bankami

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek ma wydać wyrok, w którym odpowie na kluczowe pytania, dotyczące rozliczeń kredytobiorców z bankami. - Frankowicze zyskają potężną broń - podkreśliła Karolina Pilawska z Kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Trybunał Sprawiedliwości UE banki kredyt walutowy frank szwajcarski społeczeństwo

Sąd Najwyższy odwołał środowe posiedzenie ws. rozliczania nieważnych umów frankowych

Środowe posiedzenie szerszego składu Izby Cywilnej SN dotyczące rozliczania nieważnych umów frankowych zostało odwołane - poinformował we wtorek SN. Powodem odwołania jest zainicjowanie przez bank występujący w sprawie "testu niezawisłości" wobec wszystkich sędziów ze składu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy kredyt walutowy kredyt we frankach pozew Sąd Najwyższy sąd społeczeństwo POLSKA