Polskie Radio
Section05
kultura ludowa

O walentynkach na ludowo!

O walentynkach, które na wsi wcale nie były obchodzone 14 lutego, o tym, dlaczego chłopcy oblewali dziewczyny wodą, a dziewczyny haftowały chusteczki usłyszeliśmy w niedzielnym Źródełku! Co jeszcze? Opowieści z Regionu Kozła od Karoliny Ociepki, kolejny odcinek przygód kłobuka Pietucha od Witolda Vargasa. A skoro już o kłobuku mowa, co może oznaczać przysłowie „I kura za darmo nie gdacze”? Sprawdźmy to!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Piotr Dorosz wielkopolskie legendy Hanna Szczęśniak miłość

Waleria Żarnochowa, legenda Kurpiów

Seria Polskiego Radia „Muzyka Źródeł”, nazywana „Kolbergiem w dźwięku”, to pozycja ceniona zarówno przez badaczy i znawców muzyki tradycyjnej, jak i przez jej miłośników. Jest również wartościową pamiątką dla lokalnych społeczności, ludowych artystów i ich bliskich, którzy często nie mieli okazji usłyszeć czy posiadać nagrań członków swoich rodzin. Z przyjemnością ogłaszamy, że seria powiększa się o kolejną, 34. już płytę!
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Magdalena Tejchma Kuba Borysiak muzyka tradycyjna muzyka ludowa

Słownik prof. Jerzego Bartmińskiego

7 lutego straciliśmy prof. Jerzego Bartmińskiego, językoznawcę, etnolingwistę, slawistę, profesora UMCS i Instytutu Slawistyki PAN, twórcę Lubelskiej Szkoły Etnolingwistycznej. Spośród wielu jego dokonań skupimy się teraz na tym, które dało początek naszemu cyklowi „Źródłosłów”. Wziął się on od wspominanego tu, monumentalnej publikacji poświęconej folklorowi, której początki sięgają 1980 roku. Profesor Bartmiński był pomysłodawcą i redaktorem, duchem tego przedsięwzięcia. „Słownik to jego opus magnum”, mówi prof. Joanna Szadura z Lublina, która opowie nam teraz o historii tej publikacji.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty antropologia

Byk

Robimy teraz kolejny krok w naszej podróży po hasłach, pospolitych wyrazach, które przewijają się w naszym codziennym życiu, ale których pełne znaczenie czasem nam umyka.  Przy kolejnym naszym słowie kluczu moglibyśmy powiedzieć o rodeo, o znanej koszykarskiej drużynie, a nawet o giełdzie, ale znacznie ciekawsze będzie sięgnięcie do symboliki ludowej. O nie w odniesieniu do BYKA opowie nam teraz językoznawczyni i etnolingwistka dr Olga Kielak​.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty antropologia

Waleria Żarnoch bohaterką najnowszej płyty z serii "Muzyka Źródeł"!

Z przyjemnością ogłaszamy, że seria "Muzyka Źródeł", nazywana "Kolbergiem w dźwięku", powiększa się o kolejną, 34. już płytę! "Waleria Żarnoch z Dąbrów" jest portretem ikony pieśni kurpiowskiej, polskiej muzyki tradycyjnej w ogóle. O postaci śpiewaczki Walerii Żarnoch i pracy nad płytą opowiadali jej autorzy: Magdalena Tejchma i Kuba Borysiak. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Kurpie śpiew pieśń tradycja Magdalena Tejchma Kuba Borysiak

"Folklor to wiedza". Żegnamy prof. Jerzego Bartmińskiego

Wybitny językoznawca, etnolingwista, slawista, badacz semantyki, aksjologii, stylistyki i tekstologii, profesor UMCS i Instytutu Slawistyki PAN, członek Polskiej Akademii Umiejętności, twórca Lubelskiej Szkoły Etnolingwistycznej. Profesor Bartmiński był ikoną ruchu folkowego i działań promujących folklor tradycyjny wśród młodego pokolenia, zasłużył się wyniesieniem kultury ludowej na grunt naukowego dyskursu.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Jerzy Bartmiński

Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał za pasem!

Od 50 lat Bukowina co roku staje się stolicą karnawału. Nie byle jakiego, bo góralskiego! W tym roku gości Bukowiańskiego „Domu Ludowego” czeka Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał! Rozpocznie się on w najbliższą środę, 9 lutego. Jak co roku wypełniony będzie góralską muzyką i tańcem, nie zabraknie pochodów grup kolędniczych, rywalizacji par tanecznych, wystaw twórczości ludowej, koncertów i wielu, wielu innych atrakcji. Chcący doświadczyć góralskiej żywiołowości, z pewnością powinni zawitać do Bukowiny!
Zobacz więcej na temat:  Piotr Kędziorek Bukowina Podhale góry Tatry jubileusz tradycja kultura ludowa muzyka ludowa

Norhtern Ressonance. Szwedzka sztuka rezonowania

Wyjątkowy krajobraz dźwiękowy tworzy niesprawdzona do tej pory kombinacja instrumentów: violi d’amore, skrzypiec hardanger i nyckelharpy. Wspólnym mianownikiem są tu rezonujące smyczki, dzięki którym tradycyjna muzyka skandynawska, taka jak polska, walce i marsze, spotyka się z wybuchowymi rytmami, kameralnymi aranżacjami i swobodną improwizacją.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Szwecja world music