Polskie Radio
Section05

muzyka tradycyjna

Muzyka, miłość i krosna

Usłyszeliśmy historie o miłości, muzyce i tkactwie czyli opowieści Anny i Stanisława Bałdygów z Mazuchówki, małżeństwa, które w tym roku otrzymało II nagrodę na festiwalu w Kazimierzu. Czym jest dla nich muzyka? Czy łatwo być parą w życiu prywatnym i muzycznym jednocześnie? W "Kiermaszu" zabrzmiały muzyka i opowieści Józefa Lutego z Szypliszk, artysty grającego na harmonii guzikowej oraz członka zespołu Pogranicze. Luty grał od dziecka, najpierw na organkach, później na akordeonie, który podarował mu ojciec. W audycji także najnowsze nagrania węgierskiego wirtuoza skrzypiec, Felixa Laiko, z albumu “Start”. 
Zobacz więcej na temat:  Kuba Borysiak miłość skrzypce

Zupełnie nowy śpiewnik domowy i tradycje pogrzebowe Suwalszczyzny

"Jesteśmy w takim momencie, w którym ważniejsze od zapisu nutowego jest spotkanie z drugim człowiekiem i uchwycenie tych niuansów, które wykraczają poza zapis nutowy" - mówił Maciej Filipczuk opisując swój nowy projekt pt. Melody Book - cykl filmowych lekcji gry muzyki tradycyjnej. Ale opis ten pasuje także do drugiego projektu muzyka - Radical Songbook jest właśnie spotkaniem muzyków z różnych światów, którzy wedle swoich najlepszych umiejętności interpretują muzykę polskiej wsi. Ponadto w "Źródłach" opowieść o tradycji pieśni pogrzebowych na Suwalszczyźnie. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa Piotr Kędziorek

Romowie wołoscy i Mónika Lakatos

Mónika Lakatos, pierwsza romska śpiewaczka, która wygrała głośny węgierski talent show, na tegorocznych targach WOMEX została uhonorowana nagrodą dla wyróżniającej się osobowości artystycznej – Womex Award. Za sprawą tej znakomitej wokalistki, znanej m.in. z zespołu Romengo, posłuchaliśmy pieśni i opowieści o kulturze wołoskich Romów. Romowie wołoscy, zwani także Vlax Romani, wyemigrowali z Rumunii na Bałkany w XVIII-XIX wieku. Na Węgrzech znani są jako Vlashika lub Olah.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Magdalena Tejchma muzyka ludowa Romowie

Grali, basowali... o poszukiwaniu basów w polskiej muzyce tradycyjnej

Wyrzeźbione w jednym kawałku drewna przez wiejskich stolarzy często wyglądały jak ludowe świątki. Mówi się też, że basy wprowadzały w trans. Ich jednostajny, rytmiczny, niski dźwięk był swego czasu podstawą wielu kapel. Wyparte przez akordeony, często dogorywały w szopach, przywalone workami, ponadgryzane przez myszy. W "Źródłach" Andrzej Bieńkowski opowiedział o swoich poszukiwaniach tego archaicznego instrumentu, które, jak zaznacza, trwały przeszło 25 lat!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Andrzej Bieńkowski muzyka ludowa

Urzecze urzeka, Powiśle jednoczy. O nieoczywistych współpracach muzyków z muzykantami

W dzisiejszych „Źródłach” spotkaliśmy się ze Zdzisławem Kwapińskim, jednym z najbardziej wszechstronnych i otwartych na świat muzyków ludowych. Nagrał dwie płyty z warszawskimi zespołami: Kapelą ze Wsi Warszawa oraz Warszawskim Combo Tanecznym. Współpraca nie zakończyła się jednak na płytach - w tym tygodniu dwie kapele: Kwapińskiego i ze Wsi Warszawa zagrają mini trasę koncertową poświęconą Urzeczu i filmowi dokumentalnemu o tym regionie. O pracy nad muzyką do filmu opowie członkini KzWW - Magdalena Sobczak-Kotnarowska.   
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Magdalena Tejchma Kapela Ze Wsi Warszawa muzyka ludowa

"Fly Bird, Fly" - o węgierskim ruchu Domów Tańca oczami brytyjskiego dziennikarza

Vołosi i Felix Lajko, po czym zespół Muzsikás dźwiękami inspirowanymi węgierską muzyką tradycyjną okrasili piątkowe „Źródła”. To właśnie teraz na Węgrzech powinny odbywać się targi world music – WOMEX, które w tym roku przyjęły formułę online. W tej też formule ma premierę film dokumentalny „Fly Bird, Fly – The Hungarian Dance House Story” – opowieść o historii ruchu Táncház na Węgrzech. Mateusz Dobrowolski rozmawiał z reżyserem filmu – brytyjskim dziennikarzem – Simonem Broughtonem.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Węgry Piotr Kędziorek taniec