Polskie Radio
Section05
Narcyza Żmichowska

Narcyza Żmichowska. Zapomniana nauczycielka i powieściopisarka

- Żmichowska miała niezwykle oryginalne poglądy, jeśli chodzi o to,  co jest sednem istnienia człowieka w świecie. Pisała, że największym obowiązkiem ciążącym na ludziach jest obowiązek bycia szczęśliwym. Nie przyszliśmy na świat przecież po to, aby cierpieć – mówiła prof. Grażyna Borkowska w audycji Kai Kamińskiej z cyklu "Biografie niezwykłe".
Zobacz więcej na temat:  Narcyza Żmichowska literatura edukacja feminizm

Narcyza Żmichowska – zapomniana emancypantka

- Żmichowska miała niezwykle oryginalne poglądy, jeśli chodzi o to, co jest sednem istnienia człowieka w świecie. Pisała, że największym obowiązkiem ciążącym na ludziach jest obowiązek bycia szczęśliwym. Nie przyszliśmy na świat przecież po to, aby cierpieć – mówiła prof. Grażyna Borkowska w audycji Kai Kamińskiej z cyklu "Biografie niezwykłe". 25 grudnia przypada 146. rocznica śmierci pisarki i nauczycielki. 
Zobacz więcej na temat:  Narcyza Żmichowska literatura edukacja feminizm

Romantyzm. Czy to tylko bunt przeciwko oświeceniu?

– Romantyzm jako pierwszy zainteresował się tym, czego nie można zbadać, opisać i zmierzyć. Był pewnego rodzaju buntem przeciw wartościom oświeceniowym. Nie porzucał jednak całkowicie oświeceniowego dziedzictwa, mocno czerpał z poprzednich epok. Zauważał, że jest coś więcej poza tym, czego możemy dotknąć, co możemy zobaczyć, zapisać – mówi Robert Kowalski, autor strony Paryskie Salony Romantyków.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska romantyzm Katarzyna Cygler Trójka Narodowe Czytanie Rok Romantyzmu Polskiego Narcyza Żmichowska