Polskie Radio
Section05
nowotwory

Reportaż "Przebaczyłam". Bardzo trudna lekcja miłości [POSŁUCHAJ]

Przez wiele lat, całe dzieciństwo, młodość, początek dorosłości, Andżelika nie miała dobrych relacji z tatą, który był alkoholikiem – właściwie trudno mówić o jakichkolwiek relacjach z człowiekiem, dla którego najważniejsze były praca, pieniądze i alkohol. Wszystko zmieniło się dopiero wtedy, gdy okazało się, że jest śmiertelnie chory...
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo reportaż alkoholizm rodzina dzieci nowotwory Dorota Boniecka-Górny Trójka uzależnienia

Zioła cudownym lekiem na raka i inne choroby?

Amerykańscy naukowcy opublikowali raport, w którym ogłosili, że bylica roczna, roślina występująca także w Polsce, ma niezwykłe właściwości: w ciągu 16 godzin niszczy 98 procent komórek rakowych! Czy to "przełomowe odkrycie" zrewolucjonizuje leczenie raka? Czy rzeczywiście zioła mogą być uniwersalnym lekarstwem na wszystko? Jak w ogóle traktować tego typu informacje?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA medycyna malaria nowotwory Mateusz Drozda Trójka

Tomasz Kania o wsparciu rodziny i przyjaciół w Polsce po stracie żony

„Rodzina jest zawsze potrzebna. Jednak, gdyby choroba żony, a później jej pożegnanie, przydarzyły się nam na emigracji, nie wiem jakbyśmy sobie z tym poradzili, ja i dzieci. Ciągłe pobyty w szpitalu, badania, chemia. Chwila na odpoczynek po kolejnych zabiegach leczniczych. Mogliśmy sobie na to pozwolić, bo po powrocie do kraju, naszymi dziećmi w tym czasie opiekowali się dziadkowie. Rodzina i przyjaciele byli również dla nas ogromnym wsparciem po śmierci Iwonki” - podkreśla Tomasz Kania, reemigrant z Wielkiej Brytanii, wydawca portalu dla małżonków „Misja 52”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina choroba rak piersi nowotwory Zaduszki Wielka Brytania Małgorzata Frydrych

Październik Miesiącem Świadomości Idei Dawstwa Szpiku

Po raz kolejny październik upływa pod znakiem Świadomości Idei Dawstwa Szpiku – myśli, która ratuje życie ludziom na całym świecie. Październik uważany jest również za miesiąc dawców szpiku, którzy już podarowali cząstkę siebie swojemu "bliźniakowi genetycznemu". Jaką wiedzę mają na ten temat Polacy? Jakie mity nadal krążą wokół dawstwa? 
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Korczyńska Trójka społeczeństwo nowotwory komórki macierzyste

Rak głowy i szyi - nowotwór, o którym wiemy mniej

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. - O tych nowotworach mówi się mało, choć stanowią około 5 procent wszystkich zarejestrowanych w Polsce nowotworów złośliwych - mówi Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym, kierownik projektu "Nie trać głowy - profilaktyka nowotworów głowy i szyi" Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe nowotwory onkologia