Polskie Radio
Section05
ochrona przyrody

Światowy Dzień Ziemi. Młodzi w obronie klimatu

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku. Jego celem jest zwiększanie świadomości w zakresie konieczności dbania o środowisko naturalne. Walkę ze zmianami klimatu prowadzi m.in. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, którego przedstawicieli gościliśmy w audycji "Cztery pory roku". 
Zobacz więcej na temat:  natura przyroda zdrowie powietrze drzewa Roman Czejarek klimat ochrona przyrody strajki protest

Magiczne stworzenia - czy i jak je chronić?

W wielu miejscach na świecie ludzie wierzą w magiczne stworzenia i ich moc. Dzięki nim w tych regionach dba się o poszczególne gatunki, przykładem są święte krowy w Indiach. Szczególnie chronione mogą być także pewne obszary, np. święte gaje. - Interesuje mnie to, w jaki sposób możemy uwzględniać mityczne, magiczne stworzenia w ochronie gatunków - mówi Joanna Bagniewska z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zwierzęta magia zwierzęta magiczne elfy środowisko ochrona przyrody Weronika Puszkar

Co jest największym przysmakiem fok i jak się zachować spotykając je na plaży?

22 marca  obchodzimy Dzień Foki, dlatego w Poranku Polskiego Radia Dzieciom zadzwoniliśmy do Fokarium Stacji Morskiej Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, by porozmawiać o zwyczajach tych uroczych ssaków. Co jest dla nich prawdziwym przysmakiem? Jak zachować się gdy na nadmorskiej plaży spotkamy fokę? Co zrobić i pod jaki numer należy zadzwonić, jeśli napotkana foka wymaga pomocy?
Zobacz więcej na temat:  ochrona przyrody środowisko naturalne edukacja przyrodnicza dzieci Gdańsk radio dla dzieci

Jeszcze w tym roku ma powstać nowy park narodowy. To pierwsza taka decyzja od 20 lat

Mam nadzieję, że w 2024 roku uda się stworzyć w Polsce nowy park narodowy - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Poinformował też, że zapowiadany wcześniej "okrągły stół" na temat przyszłości polskich lasów ma się odbyć na przełomie lutego i marca.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona przyrody ministerstwo środowiska środowisko naturalne POLSKA społeczeństwo

Z Czech do Polski płyną śnięte ryby. Wojewoda śląski: stawiamy zaporę na Odrze

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował, że do tej pory wyłowiono z Odry około 200 kilogramów śniętych ryb. W godzinach przedpołudniowych pracownicy Wód Polskich w czasie rejsu po rzece w miejscowości Chałupki spostrzegli śnięte ryby na wodach granicznych z Republiką Czeską napływające bezpośrednio z terenu Czech. Polskie służby prowadzą odpowiednie badania w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Odra ryby służby i bezpieczeństwo ochrona przyrody

Śnięte ryby płyną z Czech do Polski. Służby wydały komunikat

Z Czech do Polski płyną śnięte ryby - przekazało w środę Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jak dodano, pracownicy zauważyli je podczas rejsu patrolowego w miejscowości Chałupki na polsko-czeskiej granicy. Wszystkie służby współpracują, by wyjaśnić przyczynę - napisano w komunikacie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo ryby Odra Ministerstwo Klimatu i Środowiska ochrona przyrody

"Powołaliśmy specjalny zespół kryzysowy". Minister Moskwa o przypadkach śnięcia ryb w Polsce

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa uważa za duże ryzyko powtórzenia się sytuacji na Odrze sprzed roku, kiedy doszło do masowego śnięcia ryb. Szefowa resortu mówiła w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że w tym roku były trzy przypadki śnięcia ryb, dlatego zdecydowała o powołaniu zespołu kryzysowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska ryby ochrona przyrody straż pożarna Anna Moskwa rzeka Odra