Polskie Radio
Section05
plastik

Czy plastikowe opakowania są bezpieczne dla naszego zdrowia?

Jakie opakowania plastikowe powinniśmy wybierać, żeby te były bezpieczne dla naszego zdrowia? - Proponowałabym skupić się na logo, które znajduje się na każdym opakowaniu przeznaczonym do kontaktu z żywnością, w tym też na butelkach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia doktor nauk chemicznych i dietetyk Jolanta Flejszar-Olszewska. Co ono zawiera?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka społeczeństwo zdrowie Jolanta Flejszar-Olszewska

Wpływ plastiku i toksyn na zdrowie matek i dzieci

Gościem Polskiego Radia 24 była dr Sylwia Słomska z II Kliniki Ginekologii i Położnictwa Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Klinika bierze udział w grancie Komisji Europejskiej, którego celem jest zbadanie wpływu substancji endokrynnie czynnych. Chodzi o tzw. substancje egzogenne, czyli pochodzące "z zewnątrz", które oddziałują na układ hormonalny człowieka.
Zobacz więcej na temat:  ciąża zdrowie dzieci kobieta Małgorzata Telmińska

Dzień bez opakowań foliowych. "Opłata jest uzasadnionym rozwiązaniem"

Wpływy z opłaty recyklingowej za torby foliowe w ubiegłym roku wyniosły około 173 milionów złotych. Taką informację przekazała w rozmowie z Polskim Radiem wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Resort na razie nie pracuje nad zwiększeniem opłaty - właściciele sklepów doliczają 20 groszy do każdej foliówki. Dziś obchodzimy Dzień bez Opakowań Foliowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA recykling społeczeństwo