Polskie Radio
Section05
protesty we Francji

Protesty we Francji. Ekspert: strajki to francuska tradycja

- W naszym kraju protesty uliczne, strajki i demonstracje są pełnoprawną częścią politycznej ekspresji. Parlament, media i ulica to miejsca, w których odbywa się debata publiczna, a protesty są u nas tradycją – mówił w wywiadzie dla portalu PolskieRadio24.pl prof. Cyrille Bret, szef think tanku EurAsia Prospective, odnosząc się do fali manifestacji, jaka od 17 listopada przetacza się we Francji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja protesty we Francji Emmanuel Macron manifestacje

Tylko u nas "Żółte kamizelki" na ulicach Francji. Dlaczego protestują?

Prawie 400 tys. osób w dwa ostatnie weekendy protestowało we Francji przeciwko zapowiedzianym przez rząd podwyżkom cen paliw. Bilans jest tragiczny: dwie osoby zginęły, a ponad 600 zostało rannych. Francuzi zapowiadają, że nie odpuszczą, póki władze się nie ugną, z kolei prezydent Emmanuel Macron zapowiada, że od planowanych zmian nie odstąpi. Jak i dlaczego doszło do demonstracji?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja protesty we Francji Emmanuel Macron Marine Le Pen

TYLKO U NAS Bunt we Francji. "Ryzyko dla funkcjonowania systemu władzy"

- Widać tu duże ryzyko dla dalszego funkcjonowania tego systemu władzy. Właśnie poprzez taki moduł bezpośredniego protestu. Takiej demokracji bezpośredniej. Te protesty są bardzo nie na rękę Macronowi - mówił w rozmowie z PolskieRadio24.pl dr Łukasz Jurczyszyn, ekspert ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Francji (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Emmanuel Macron protest Marine Le Pen protesty we Francji