Polskie Radio
Section05
przedwojenna Warszawa

"Jego ekscelencja subiekt". Przedwojenna komedia z gwiazdorską obsadą

7 kwietnia 1933 roku odbyła się premiera filmu "Jego ekscelencja subiekt" Michała Waszyńskiego. W rolę charyzmatycznego sprzedawcy wcielił się sam Eugeniusz Bodo - wybitny aktor, który w czasach międzywojennych był jedną z największych gwiazd polskiego kina. Jego ukochaną zagrała natomiast Ina Benita - Polka o niezwykle burzliwym i tajemniczym życiorysie. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Eugeniusz Bodo aktorzy przedwojenna Warszawa II wojna światowa NKWD sowieckie obozy pracy kino FILM

Kim była przedwojenna rysowniczka Zosia Koszelanka?

- Moja mama już w czasie studiów dała się poznać jako bardzo dobry liternik i rysownik. Jej współpraca z Domem Braci Jabłkowskich została zainicjowana przez profesorów mamy, którzy widzieli u niej talent. A trzeba powiedzieć, że wtedy całe liternictwo robiło się ręcznie i to była bardzo żmudna praca - mówiła w Dwójce Małgorzata Trzcińska-Dąbrowska, córka znakomitej przedwojennej rysowniczki i graficzki Zofii Koszelanki.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa przedwojenna Warszawa Wacław Holewiński plakat Dwójka

Gwiazda polskiego kina była niewygodna dla wszystkich. Co wiemy o Inie Benicie?

Ina Benita była jedną z największych gwiazd przedwojennego kina, natomiast w czasach niemieckiej okupacji jej losy stały się niezwykle tajemnicze. - Musiała dokonywać trudnych wyborów. Między innymi wystawiła do odstrzału Igo Syma, który był prawdziwym zdrajcą i kolaborantem - opowiada Cezary Harasimowicz, autor książki o Inie Benicie.
Zobacz więcej na temat:  Cezary Harasimowicz Małgorzata Raducha przedwojenna Warszawa

Anna Lisiecka: w "Wakacje 1939" nie było nawet cienia lęku

- Przede wszystkim żałuję niedopytania tych ludzi, którzy odchodzili. Ciągle łapię się na tym, że gdybym wiedziała tyle o Lodzie Halamie i gdybym miała wtedy moją dojrzałość, zadałabym jej dużo innych pytań. Bardziej też docisnęłabym moich dziadków - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Lisiecka, dziennikarka, reportażystka i autorka książek, m.in. "Wakacje 1939".
Zobacz więcej na temat:  Anna Lisiecka Jolanta Fajkowska przedwojenna Warszawa