Polskie Radio
Section05
radio bez reklam

"Jestem rodzicem. Jestem muzykiem". Alicja Janosz

Już od ósmego roku życia występowała na scenie, podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali (Włochy, Łotwa) piosenki dziecięcej i młodzieżowej, które najczęściej wygrywała. Jako dwunastolatka brała udział w musicalu Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy, do libretta Jeremiego Przybory, pt. "Piotruś Pan". Musical wystawiany był w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, a 12-letnia wówczas Alicja grała jedną z głównych ról - Wandy.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Damian Sikorski radio bez reklam Alicja Janosz

Październik miesiącem walki z rakiem piersi. Rozmawiamy o profilaktyce onkologicznej

Rak piersi to choroba, na rozwój której wpływ może mieć wiele czynników. Z jednej strony są to obciążenia genetyczne, z drugiej – niezdrowy styl życia. Jeżeli coś nas zaniepokoi, warto jak najszybciej udać się do lekarza. Nie bez znaczenia jest też samobadanie oraz regularne badania mammograficzne, których nie należy bagatelizować. – Czas w rozwoju choroby nowotworowej ma duże znaczenie – podkreślił dr Maciej Naze – im wcześniej to leczenie włączymy, im krócej pacjentka czeka z decyzją o tym, żeby skontaktować się z lekarzem, tym nasze działania będą skuteczniejsze, tym większe mamy szanse na to, żeby całkowicie pacjentkę z choroby wyleczyć.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie kobieta onkologia DAB+ radio bez reklam

Na stres i emocje - krok pierwszy: świadomy oddech

Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, jednak to od nas zależy, jak sobie z nim poradzimy. W sytuacjach stresowych reagujemy różnie. Magda Maszczyn podzieliła stres na trzy tryby. Pierwszy z nich to tryb walki, drugi jest trybem uciekania od kłopotu, a trzeci, najgorszy z nich to tryb zamrożenia. - Stres jest odpowiedzią na jakiś bodziec. Jak reagujemy bardzo nieświadomie, to nasz mózg wchodzi z trybu bardzo otwartego, uczącego się w tryb alarmowy – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mentorka i trenerka biznesu.  
Zobacz więcej na temat:  psychologia stres relaks zdrowie psychiczne zdrowie radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam DAB+

Jak uwolnić się od narzuconego sobie przymusu perfekcyjności?

O roli kobiety, żony i matki, a także o poszukiwaniu wewnętrznej siły, piękna i spełnienia rozmawiaiśmy z autorką książki "Druga. Niezwykła podróż ku sobie", Anną Hazuką. – Ja bardzo nie chciałam napisać poradnika, w ogóle się w takiej stylistyce nie odnajduję i wydaje mi się, że mamy przesyt tego poradnictwa wokół nas, szczególnie wokół rodziców. Kiedy pomyślałam sobie, czego ja szukam, jako mama, to ja szukam tak naprawdę obecności innych rodziców, bardziej wsparcia i podzielenia się własną historią niż koniecznie wskazywania jedynych rozwiązań i jedynych słusznych pomysłów - mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  psychologia kobieta społeczeństwo radio dla rodziców radio bez reklam DAB+ Agata Puścikowska

Dieta antysmogowa. Co jeść a czego unikać?

Dieta antysmogowa zyskuje ostatnio na popularności, ale czy naprawdę możemy chronić się przed wpływem zanieczyszczonego powietrza, stosując odpowiednią dietę? Na to pytanie odpowiedziała w Strefie Rodzica Małgorzata Jackowska, dietetyczka. - Okazuje się, że jest to dieta, która rzeczywiście wspiera mechanizmy obronne organizmu – zauważyła gościni "Strefy Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam zdrowie dieta zdrowie i dieta Strefa Rodzica

Czy technologia jest tylko dla chłopaków? Odpowiedź w PR Dzieciom

Dlaczego dzielenie zawodów na męskie i żeńskie jest krzywdzące? Co zrobić, żeby dzieci nie kierowały się stereotypami? Jak wspierać je w edukacji, by były pewne swoich wyborów? Na te pytania odpowiedzieli goście Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Strefa rodzica" zastanawiając się, dlaczego kobiet pracujących w branży IT, nadal jest tak mało. 11 października to Międzynarodowy Dzień Dziewczyny. Jak zachęcać dziewczynki do zostania programistkami?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia dziecięca informatyk zawody przyszłości wychowanie stereotypy radio bez reklam

Co się dzieje z naszym organizmem, gdy zjemy muchomora sromotnikowego?

Zarówno kalendarz grzybiarza, jak i dowody w lesie podpowiadają, że sezon na grzyby już się rozpoczął. Chociaż dostępność do grzybów hodowlanych, jak i akcje medialne zwiększające świadomość na ich temat przynoszą efekty, wciąż pojawiają się przypadki zatruć po ich spożyciu. Co ciekawe, nawet grzyby jadalne, jeśli są nieodpowiednio przechowywane, mogą doprowadzić do nieprzyjemnych objawów żołądkowo-jelitowych, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła dr n. med. Diana Kamińska z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii, Pediatrii i Zaburzeń Żywienia. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie i dieta zdrowe odżywianie grzybobranie zdrowie dziecka radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam

Polskie Radio Dzieciom dba o bezpieczeństwo drogowe swoich słuchaczy

Bezpieczeństwo drogowe jest tematem stale obecnym w audycjach Polskiego Radia Dzieciom. Można tu usłyszeć informacje na temat prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, bezpiecznej jazdy autokarem czy korzystania z telefonu w czasie jazdy rowerem. Dziś, 5 października w audycji "Popołudnik", będzie kolejna okazja by usłyszeć o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze czy chodniku. Rolę Polskiego Radia Dzieciom w edukacji o bezpieczeństwie drogowym, podkreśliła Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska odbierając nagrodę Inspekcji Transportu Publicznego.
Zobacz więcej na temat:  Kulfon i Monika Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci radio bez reklam DAB+ radio dla rodziców

"Alicja w Krainie Czarów" - premiera w Teatrze Andersena w Lublinie

"Alicja w Krainie Czarów" to jeden z najważniejszych i najbardziej oryginalnych utworów literatury angielskiej. To napisana ponad 150 lat temu przez profesora z Oksfordu powieść-zagadka. To plątanina myśli, marzeń sennych, szkolnych wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych i językowych. I właśnie w tę plątaninę, do odkrywania tej zagadki, chce zaprosić młodych widzów Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Polskie Radio Dzieciom objęło spektakl swym patronatem medialnym. W niedzielę w audycji "Kulturoteka" (17.00-18:00) usłyszeć można było rozmowy z twórcami i fragmenty scen spektaklu zarejestrowane w Teatrze Andersena. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio bez reklam kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają na lata. Co z nimi zrobić?

Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas stwarzają i kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi - istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają. Słowa tworzą wzorce myślenia i działania, z którymi każdy z nas nieświadomie idzie przez życie. Co z nimi zrobić w dorosłości?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie rodzicielstwo radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ radio bez reklam

"Piotruś Pan. W cieniu dorosłości" premiera w Teatrze Ludowym w Krakowie

W "Kulturalnej strefie" przenosimy się do krainy, którą wielu z nas poznało w dzieciństwie i takiej, do której chciałoby się czasem przenieść w dorosłym życiu. Żeby do niej polecieć, wystarczy cudowna myśl i trochę wróżkowego pyłu Utopijna wyspa ze świata powieści Barriego to kraina Wiecznego Dzieciństwa, Marzeń i Wyobraźni. Trafiają do niej dzieci, które posiadają wiarę, nazywane Wybrańcami Piotrusia. Krainą tą rządzi sam Piotruś Pan, ale znajdziemy tu też wróżki, piratów, syreny i zagubionych chłopców.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Martyna Chuderska radio bez reklam

Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie? Podpowiadamy!

Kto tak naprawdę pilnuje bezpieczeństwa w internecie? Co zagraża dzieciom w sieci i jak to się zmienia w czasie? Jak dbać o dobrostan dzieci w czasach wojny on-line? Czy gry cyfrowe mogą być sposobem na budowanie relacji z dzieckiem? Jak zaangażować rodziców do bycia z dzieckiem w internecie? O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówili Anna Rywczyńska oraz dr Szymon Wójcik. Oboje są współorganizatorami Międzynarodowej Konferencji "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio bez reklam bezpieczeństwo w sieci wychowanie psychologia dziecięca Marcin Perfuński

Światowy Dzień Zwierząt w PRD: audycje o ptasich śpiewakach i zwierzętach w bajkach

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, który dotyczy wszystkich zwierząt na świecie – ssaków, ptaków, gadów, ryb, jak również bezkręgowców, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które są narażone na niewłaściwe  traktowanie oraz zagrożonych wyginięciem. W audycjach Polskiego Radia Dzieciom przyglądamy się dziś zwierzętom dookoła nas. Nie zabraknie też zwierzaków-cudaków. Spędź ten dzień słuchając całodobowego PR Dzieciom!
Zobacz więcej na temat:  edukacja przyrodnicza zwierzęta ptaki radio dla dzieci radio bez reklam

"Jestem rodzicem. Jestem muzykiem". Kamila Dauksza i Tomek Boruch

Kamila Dauksz i Tomek Boruch to duet, którego znakiem rozpoznawczym są wiolonczela, gitara oraz dwa głosy. Prywatnie małżeństwo, które wychowuje dwuletniego synka. Kamila, jako 7-latka w programie "Od przedszkola do Opola" wyznała, że marzy, żeby stać na scenie i mieć 42 lata… Postanowiła jednak nie czekać tak długo i już teraz prezentuje swój najnowszy album "Opowieści".
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Damian Sikorski radio bez reklam