Polskie Radio
Section05
radio bez reklam

"Muzyczne podróże" po Zamku Królewskim w Warszawie

W 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie została uchwalona Konstytucja 3 maja, która miała regulować ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Mówi się, że to pierwsza spisana konstytucja w Europie. Projekt konstytucji przygotował król Stanisław August Poniatowski wraz z licznymi ważnymi postaciami historycznymi z tamtego okresu i to właśnie Stanisław August dokonał jej zaprzysiężenia. Konstytucja została uchwalona w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego, a o jej przyjęciu przesądził przypadek. Jeśli jesteście ciekawi, o jakim przypadku mowa, posłuchajcie załączonej audycji i i przenieście się wraz z Polskim Radiem Dzieciom do komnat Zamku Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio bez reklam radio dla dzieci

Edukacja plastyczna w szkole i poza nią. Jak powinna wyglądać?

Większość dzieci rozpoczyna swoją aktywność artystyczną we wczesnym dzieciństwie, często na długo przed tym rozpoczęciem przygody ze szkołą czy nawet przedszkolem. O tym, jak powinna wyglądać edukacja plastyczna oraz jaką jej część powinna stanowić własna ekspresja dziecka, a jaką poznawanie historii sztuki w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościniami były Beata Grzeszczuk-Nędza – ekspertka w dziedzinie edukacji plastycznej oraz profesor Urszula Szuścik z Instytutu Pedagogiki wydziału Sztuk i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców zdolności rozwój dziecka radio bez reklam

Jak rozmawiać o swoim ciele, by nie budzić kompleksów u dziecka?

Kompleksy dotyczące wyglądu leżą w interesie producentów kosmetyków, ubrań, a także miejsc świadczących usługi związane z poprawianiem urody. Świat, w którym przyszło nam żyć, promuje określone kanony piękna, a celem wielu z nas stało się dążenie do nieistniejącego ideału. Już w dzieciństwie dostrzegamy, co jest w wyglądzie mile widziane, a co mniej. Nie pomaga także matka, która sama zmaga się z kompleksami.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia psychologia dziecięca rozwój dziecka kobieta radio dla rodziców radio bez reklam Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo

"Dzieci wielojęzyczne". Rozmowa z autorką książki w audycji "Strefa rodzica" w PRD

Bohaterami książki "Dzieci wielojęzyczne" jest rodzina autorki. Cała historia rozpoczęła się jeszcze w czasie, kiedy Martyna Górniak-Pełech była w ciąży. To właśnie wtedy zaczęła mówić w języku hiszpańskim do swojego brzuszka. Więcej o tym, jak przebiegało wdrażanie kolejnego języka, a także o tym, w jaki sposób wygląda rodzina wielojęzyczna, opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  języki obce radio dla rodziców radio bez reklam psychologia dziecięca Strefa Rodzica

Hormony – po czym poznać, że coś z nimi nie tak...

Zmęczenie, brak koncentracji i wzrost masy ciała to główne przyczyny, które kierują pacjentów do endokrynologa. Hormony mają znaczący wpływ na liczne procesy zachodzące w organizmie – ich niedobór lub nadmiar daje konkretne objawy. Niewłaściwa higiena życia codziennego, zaburzony rytm snu i czuwania mogą nasilać zaburzenia hormonalne. Po wywiadzie i badaniach można zastosować odpowiednie leczenie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam zdrowie dziecka zdrowie i dieta sen

Nieporozumienia między dziećmi. Co dają konflikty?

Konflikty, te większe i mniejsze, są nieuniknione. Emocje, które się w nas pojawiają, trzeba wypowiadać. Nie należy tłumić własnych przekonań i liczyć, że przemilczenie pomoże. Szkodzimy wówczas nie tylko naszemu otoczeniu, ale również sobie. Konflikty w rodzinie są oznaką tego, że trwa w nas żywa relacja, w którą się angażujemy. Jeśli od razu powiemy głośno, z czym się nie zgadzamy, nie tylko unikniemy wybuchu w przyszłości, ale też będziemy mieć pewność, że druga strona wie, o co nam chodzi. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam psychologia dziecięca

Postęp cywilizacyjny, wynalazki, sztuczna inteligencja i latające dywany

Wiedzieliście, że Miś Michaś i Smok Adaś to prawdziwi miłośnicy komiksów? Choć małe smoki nie za bardzo lubią czytać, te starsze już chętnie. Trzeba przyznać, że zarówno czytanie, jak i pisanie to bardzo przydatne umiejętności. Zanim ludzkość się tego nauczyła, miała przecież znacznie trudniej. Na długo przed tym, jak ludzie nauczyli się czytać i pisać, malowali na kamiennych ścianach jaskiń, ale czy obecne wówczas dinozaury potrafiły rysować? A jeśli tak, to czym, skoro nie było kredek? Wiele na ten temat mają do powiedzenia Miś Michaś i Smok Adaś.
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś radio dla dzieci radio bez reklam

Wystawa familijna "To tu, to tam. Opowieści o podróżowaniu, podróżnikach i podróżniczkach"

Od piątku (10.12.), w Muzeum dla Dzieci, które mieści się w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, otwarta jest wystawa czasowa "To tu, to tam. Opowieści o podróżowaniu, podróżnikach i podróżniczkach". To zaproszenie na wycieczkę, podczas której będzie można znaleźć przestrzeń do zrozumienia własnych podróży, poszukania nowych ścieżek, a może odkrycia na nowo tego, co bliskie i zwyczajne. Przyjrzyjmy się, my Dorośli i my Dzieci, jakimi turystami i odkrywcami jesteśmy! Wystawa "To tu, to tam" jest niezwykłą podróżą przez 7 tematycznie zaplanowanych pomieszczeń Muzeum dla Dzieci, dzięki czemu najmłodsi i Ci starsi zwiedzający przekonają się jak być uważnymi turystami i dzielnymi podróżnikami.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio bez reklam

Pomoc uchodźcom z Ukrainy oczami wolontariuszy

Od początku wojny Ukrainę opuściło ponad 4,5 miliona osób, z czego granicę z Polską przekroczyły już niemal 3 miliony. Do Polski przyjechali nie tylko z nadzieją na przetrwanie. Przywieźli też swoje talenty, zasoby i umiejętności, ale i trudności, zmartwienia oraz ciężary, z którymi muszą się uporać także tutaj. Pomagają im w tym wolontariusze. W audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom rozmowa z Wiktorią Jasińską z fundacji Pracownia Nauki i Przygody oraz Olgą Ślepowrońską, zajmującą się uchodźcami z niepełnosprawnościami.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Ukraina radio dla rodziców radio bez reklam uchodźcy

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek ze zbiórką dla Ukrainy

Trwa wielka zbiórka zabawek dla dzieci z Ukrainy. Uruchomiło ją Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek pod patronatem medialnym Polskiego Radia Dzieciom. Zbierane są zabawki, przytulanki, gry, pomoce szkolne i art. kreatywne, czyli rzeczy, które pomogą dzieciom z Ukrainy oderwać się od wszelkich złych myśli i pomogą sprawić, by znów poczuły się po prostu dziećmi.
Zobacz więcej na temat:  radio bez reklam radio dla dzieci radio dla rodziców Muzyka dla dzieci słuchowisko dla dzieci

Domek z Sercem – inicjatywa Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek to wyjątkowe miejsce, które można znaleźć obecnie w dwóch lokalizacjach na Starym Mieście w Warszawie. Główny oddział funkcjonuje przy ulicy Podwale 15, a oddział wystaw czasowych działa pod adresem Krzywe Koło 2/4. Oprócz wystaw stałych i czasowych, muzeum organizuje także liczne wydarzenia, warsztaty i konkursy, a także zbiórki i projekty, których celem jest niesienie pomocy.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam Martyna Chuderska

Wycieczki szkolne - wielka radość dla dzieci ale też ważny element edukacji

Wiosna to najlepszy czas na wycieczki szkolne. Tegoroczny sezon wycieczkowy możemy uznać już za rozpoczęty, jednak szczyt sezonu przypada zwykle na końcówkę maja i początek czerwca. Swoje prywatne doświadczenia z wycieczkami przybliżyli na antenie Polskiego Radia Dzieciom nauczyciele oraz pracownik biura turystycznego, które zajmuje się organizacją wycieczek dla szkół.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wycieczka psychologia dziecięca czas wolny radio dla rodziców radio bez reklam

"Henio i Cztery Struny”. Rozmowa z autorką książki

W kwietniu br. swoją premierę miała książka "Henio i Cztery Struny" autorstwa Katarzyny Huzar-Czub. W tej serii ukazały się już takie tytuły jak "Impro-Frycek", "Ignacy Jan i Jego Plan" i "Tatulczyk Moniuszko". Każda z książeczek opisuje losy słynnych kompozytorów. Jacy byli w dzieciństwie? Rozmowa z autorką całej serii, Kasią Huzar-Czub w audycji "Kulturoteka" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam Kulturoteka Martyna Chuderska

11 kwietnia Dzień Radia. Specjalne audycje w Polskim Radiu Dzieciom

11 kwietnia ogłoszony jest Dniem Radia. Tego dnia w Polskim Radiu Dzieciom nie mogło zabraknąć audycji pełnych ciekawostek na temat tego wynalazku. Jak działa radio, kto tworzy audycje i nagrania reporterskie, jakie były początki radia i jak wyglądały pierwsze odbiorniki? O tym wszystkim w Dniu Radia na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom z okazji jego święta! 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam Poranek Polskiego Radia Dzieciom dzień radia

Polskie Radio Dzieciom: prezentujemy książkę z pracami laureatów

Znamy wyniki konkursu "Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy". Do redakcji Polskiego Radia Dzieciom spłynęło mnóstwo przepięknych wierszy napisanych w gronie rodzinnym. Autorzy nadesłanych prac wyrazili w nich piękno, jakim zachwyca ich wiosna i jej początek. Aby wziąć udział w konkursie trzeba było napisać wiersz z zastosowaniem 3 wyrazów: "wiatr", "zielony" i "radość". Zwycięzkie prace prezentujemy w specjalnie przygotowanej książce elektronicznej. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio bez reklam