Polskie Radio
Section05
radio bez reklam

Muzyka w słuchowiskach. Adam Wojtyszko: dzięki niej słowa zyskują nowy wymiar

- Nie doceniamy muzyki, ale gdy dzieje się coś ważnego, chcemy, aby ona była, czy jest to przyjęcie urodzinowe, ślub czy inna ważna uroczystość. Niedobrze, gdy traktujemy muzykę tylko jako coś zabawowego, rozrywkowego, bo ona porusza emocje, a wszystko, co oddziałuje na emocje, jest bardzo ważne - mówił w audycji "Muzyczne podróże" Adam Wojtyszko, reżyser słuchowiska "EKO UFO".
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci DAB+ radio bez reklam Daria Druzgała

Na stres i emocje - krok pierwszy: świadomy oddech

Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, jednak to od nas zależy, jak sobie z nim poradzimy. W sytuacjach stresowych reagujemy różnie. Magda Maszczyn podzieliła stres na trzy tryby. Pierwszy z nich to tryb walki, drugi jest trybem uciekania od kłopotu, a trzeci, najgorszy z nich to tryb zamrożenia. - Stres jest odpowiedzią na jakiś bodziec. Jak reagujemy bardzo nieświadomie, to nasz mózg wchodzi z trybu bardzo otwartego, uczącego się w tryb alarmowy – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mentorka i trenerka biznesu.  
Zobacz więcej na temat:  psychologia stres relaks zdrowie psychiczne zdrowie radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam DAB+

"Rodzinny WF". Najlepsi sportowcy II RP

Po 123 latach zaborów do odbudowania w wolnej Polsce były wszystkie dziedziny życia, również sport. Tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej mieliśmy już ponad 350 tys. sportowców - pięć razy więcej niż zaraz po odzyskaniu niepodległości. Wśród nich byli: Jadwiga Jędrzejowska, Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Stanisław Marusarz. W audycji opowiadamy o wybitnych sportowcach II Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom wypoczynek zabawy dla dzieci Zbigniew Kozłowski DAB+ radio bez reklam

"Muzyczne podróże". Muzyka relaksacyjna

Czy muzyka może nas uspokoić? Oczywiście! Niemal każdy ma swoje ulubione utwory, których słuchanie wprowadza w dobry nastrój. W "Muzycznych podróżach" słuchaliśmy kompozycji stworzonych specjalnie po to, by relaksować, zmniejszać stres, przynieść odprężenie, które często mogą nam towarzyszyć w tle, gdy szukamy chwili wytchnienia lub zadumy. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci DAB+ radio bez reklam Daria Druzgała

"Muzyczne podróże". Wirtuoz skrzypiec - Karol Lipiński

Karol Józef Lipiński (1790–1861) był polskim skrzypkiem, kompozytorem i pedagogiem muzycznym. Urodził się w Radzyniu Podlaskim, a zmarł w Wiedniu. Był jednym z najważniejszych skrzypków i pedagogów swojej epoki. Czy wiecie, że 14 lipca 1829 r. Karol Lipiński i Niccolo Paganini koncertowali wspólnie na Zamku Królewskim w Warszawie?
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci DAB+ radio bez reklam Iza Żukowska

Aleksander Szwarnowiecki gościem Polskiego Radia Dzieciom!

- Poznaliśmy się trzy lata temu, wcześniej słyszałem o Olku, ale nie słyszałem, jak śpiewa. Kiedy już zaśpiewał, a ja z tyłu głowy miałem pomysł na swoją płytę debiutancką, to wiedziałem, że muszę go zaprosić, musiał się pojawić wśród osobowości polskiej piosenki - mówił o Aleksandrze Szwarnowieckim Paweł Gospoś, muzyk, kompozytor, pedagog, który wraz z wokalistą gościł w naszym studiu.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci DAB+ radio bez reklam

"Otwieramy emocje". Joszko Broda o muzyce, którą można poczuć

- W mojej wiosce w górach, w mojej kulturze mówi się tak "czujesz, czujesz mnie?", czyli "posłuchaj mnie", albo "posłuchaj nas". Tak to się odzywa w gwarze, ale to jest bardzo głębokie, bo idzie to do emocji. My mamy taki sposób na bycie z ludźmi; od dźwięku do emocji i tam się dzieją bardzo ciekawe rzeczy - mówił Joszko Broda, gość Darii Druzgały w "Muzycznych podróżach".
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci DAB+ radio bez reklam Joszko Broda

"Rodzinny WF". Przełaje, czyli bieganie i jazda rowerem w trudnym terenie

Jesień, to ta pora roku, kiedy odbywa się dużo zawodów przełajowych, a to ze względu na sprzyjająca wysiłkowi pogodę - nie ma już upałów. Kto może brać udział w tych biegach, które odbywają się na świeżym powietrzu a na trasie trzeba pokonywać naturalne przeszkody? jak trzeba się przygotować? Na czym polega kolarstwo przełajowe i dlaczego jest niemal sportem narodowym w Belgii?
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom wypoczynek zabawy dla dzieci Zbigniew Kozłowski DAB+ radio bez reklam

"Rodzinny WF". Wakeboard

Wakeboard to sport wodny, w którym zawodnicy stoją na desce podobnej do deski surfingowej i są ciągnięci za łodzią lub na lince przez specjalny wyciąg (np. na szlaku w parku wakeboardowym). Istnieje wiele różnych stylów i technik jazdy na wakeboardzie, ale najczęściej pływający na wakeboardzie zawodnicy próbują wykonywać różnego rodzaju triki i ewolucje, podobnie jak w snowboardzie lub narciarstwie wodnym.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom wypoczynek zabawy dla dzieci Zbigniew Kozłowski DAB+ radio bez reklam