Polskie Radio
Section05
radio dla rodziców

Jak rozmawiać z dzieckiem o stracie bliskich

Jakich słów używać w rozmowie na tak trudne tematy związane ze śmiercią i stratą bliskich osób. Jak przekazać taką informację naszemu dziecku. Jak poradzić sobie z emocjami dziecka, kiedy często w takich sytuacjach nie potrafimy poradzić sobie ze swoimi. Puckie Hospicjum pod wezwaniem Świętego Ojca Pio zorganizowało już po raz kolejny konferencję "O dobrym umieraniu". Celem jest oswojenie się z tematem śmierci. Po więcej zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  psychologia dziecięca śmierć trudne pytania dzieci Strefa Rodzica radio dla rodziców

Witold Skupień o przezwyciężaniu słabości i sukcesach paraolimpijskich

Witold Skupień pochodzi z Podhala. Jako jedenastoletni chłopiec wybrał się z bratem na wycieczkę rowerową, podczas której wspiął się na transformator i został porażony prądem. Po wypadku konieczna była amputacja prawej i częściowo lewej dłoni. Mimo to, w wieku 23 lat, rozpoczął przygodę ze sportem. O igrzyskach paraolimpijskich usłyszał w telewizji i uznał, że chciałby spróbować swych sił.  
Zobacz więcej na temat:  paraolimpiada niepełnosprawność Strefa Rodzica radio dla rodziców radio cyfrowe Agata Puścikowska inne dyscypliny

Co włosy "mówią" o naszym zdrowiu?

W trychologii mówi się o trzech poziomach pielęgnacji. Część, którą widzimy codziennie w lustrze, tzw. łodyga to część martwa. Tutaj mogą pojawić się uszkodzenia mechaniczne. Kolejną kwestią jest skóra głowy i mogące się na niej pojawić problemy, do których należą łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry. Kolejną kwestią jest wypadanie włosów, które nie jest obojętne dla naszej psychiki. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica uroda zdrowie psychiczne zdrowie radio dla rodziców

Dlaczego warto przywrócić do szkół grę w palanta?

Niegdyś nazwa prestiżowej gry, której nie wypadało nie znać - dzisiaj określenie niezbyt sympatycznego człowieka. Tymczasem palant to nasz narodowy sport z pięciowiekową tradycją. Grywali w niego królowie, ludzie kultury i celebryci różnych epok. – Według historyków największym propagatorem gry w palanta był król Zygmunt August. Według niektórych kronik w palanta grano również na Wawelu – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Bartłomiej Długosz – Palant był sportem dostępnym dla wszystkich. Grali w niego królowie, szlachcice, chłopi, rzemieślnicy, później grały elity salonowe.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców baseball szkoła

"Mój ulubiony dinozaur" – zobacz prace dzieci!

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do trzydniowej zabawy "Mój ulubiony dinozaur", podczas której Słuchacze mogli pokazać jak wygląda ich ulubiony dinozaur. Wystarczyło wykonać pracę plastyczną przedstawiającą dinozaura, a zdjęcie pracy zamieścić w komentarzu pod specjalnym postem PRD. W zabawie przewidziano radiowe upominki. Stacja zaplanowała też audycje tematyczne z okazji Dnia Dinozaura podczas których dowiedziekiśmy się m.in. jak żyły dinozaury i jak wyglądały.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców dinozaury edukacja przyrodnicza

Languishing czy depresja - jak rozróżnić je od siebie?

"Languishing" – termin ukuty przez socjologa Coreya Keyesa – może być tłumaczony jako "wegetowanie", "osłabienie", "brak werwy" lub "marnienie". Miał on określać pewien stan psychiczny, który nie jest depresją (u pozbawionych werwy ludzi nie dostrzega się symptomów tej choroby), nie jest również pełnią zdrowia psychicznego. Czym zatem jest? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszej (24.02) "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 21.00. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców depresja zdrowie

Cyfrowa autoagresja – powszechne zjawisko, o którym nie wiedzą rodzice

Kiedy myślimy o autoagresji, do głowy przychodzą nam czyny związane ze wszystkim, co fizyczne. Okazuje się jednak, że autoagresja może być nie tylko fizyczna, ale też cyfrowa. Jest to zjawisko, co do którego świadomość społeczna jest znikoma. Jego źródła możemy szukać w coraz częściej zacierającej się wśród młodych osób granicy między rzeczywistością a światem wirtualnym.  
Zobacz więcej na temat:  smarfon cyfrowa rewolucja Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców smartfony

Wsparcie dla dzieci i rodziców podczas pobytu w szpitalu i w procesie leczenia

Siedem lat temu urodziła się Jadzia, która na początku była książkowo zdrowym dzieckiem. Jak się okazało, źle zbadano długość nóg dziewczynki. – Pamiętam, że po dwóch tygodniach, którejś nocy przy pierwszych historiach kolkowych próbowałam podciągnąć kolanka do brzuszka i nagle się okazało, że jedno jest niżej, drugie wyżej – wspominała na antenie Polskiego Radia Dzieciom mama Jadzi. Reakcja była bardzo szybka, diagnoza: nierozwinięta we właściwy sposób lewa kość udowa.  
Zobacz więcej na temat:  szpital zdrowie dziecka radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica

Pomoc dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością lub ciężko chorych

Rodzice dzieci z niepełnosprawnością lub chorujących na ciężkie choroby zmagają się z różnymi trudnościami, emocjami i obawami związanymi z opieką nad dzieckiem. Czasem trudno samemu poradzić z tym wszystkim, jednak warto pochylić się nad swoim zdrowiem psychicznym i znaleźć chwilę dla siebie, choćby z troski o dziecko. Fundacja Sióstr św. Dominika zapewnia bezpłatną pomoc psychologiczną dla rodziców, którzy potrzebują wsparcia i chcieliby porozmawiać ze specjalistą.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność niepełnosprawni zdrowie radio dla rodziców radio dla dzieci rodzicielstwo

Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty i ortodonty. Na kiedy ja zaplanować?

Już od pierwszych dni życia warto zwrócić uwagę na to, jak dziecko oddycha – powinno oddychać noskiem i mieć zamkniętą buzię. Ponadto ważna jest postawa malucha – kiedy dziecko chętniej obraca się na jedną ze stron, warto udać się do fizjoterapeuty czy osteopaty, który zajmuje się niemowlętami, by sprawdzić, czy u dziecka nie ma nieprawidłowych napięć mięśniowych.  
Zobacz więcej na temat:  stomatolog zdrowie dziecka radio dla dzieci radio dla rodziców

Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Rozmowa z dietetyczką

Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Z pewnością niejeden rodzic chociaż raz zadał sobie to pytanie. Na pewnym etapie rozwojowym jego dziecko, które dotychczas jadło wszystko, co mu rodzic podsunął, zaczyna być coraz bardziej wybredne. Relację z jedzeniem człowiek ma od zawsze. Na przestrzeni wieków jedzenie spełniało różne funkcje. Gdy ludzie zaczęli łączyć się w grupy, wspólnie polowali, przechowywali jedzenie i dzielili się nim. Pojawiła się obróbka pożywienia i poszerzanie wiedzy na temat tego, co można jeść, a czego nie. A później i czym jest jedzenie z perspektywy dziecka? O tym poniżej. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci dieta zdrowie i dieta zdrowie dziecka Marcin Perfuński