Polskie Radio
Section05
Roman Ingarden

Roman Ingarden. Fenomenolog o niezwykle bogatym i różnorodnym dorobku

- Pierwszoplanowy myśliciel polski i w ogóle słowiański - tak mówił o Romanie Ingardenie wybitny czeski filozof - uczeń Husserla, sygnatariusz Karty 77, represjonowany przez władze komunistyczne - Jan Patočka. Dlaczego? Życie, twórczość i poglądy jednego z najwybitniejszych polskich filozofów Romana Ingardena w "Eurece" przybliżył prof. Wojciech Starzyński z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Roman Ingarden filozofia Polska Akademia Nauk Jakub Domoradzki

Anna Chęćka: chciałam pokazać namysł Ingardena nad sztuką

- Sporo będzie o muzyce, ale będzie też mowa o jakościach metafizycznych, za którymi tęsknimy. Uświadomiłam to sobie właśnie w czasie pandemii, gdy ludzie tęsknili za wyjściem do teatru czy sal koncertowych. Czytając Ingardena, znalazłam bardzo piękne refleksje na temat naszej tęsknoty za tym, co wykracza poza zwykłą codzienność - mówiła autorka cyklu wykładów "Ingarden in the Garden".
Zobacz więcej na temat:  Roman Ingarden filozofia rocznica Dwójka Jakub Kukla

Prof. Roman Ingarden pytał o kondycję człowieka w zmieniającym się świecie

Przybliżamy sylwetkę wybitnego polskiego filozofa profesora Romana Ingardena, który jest jednym z patronów roku 2020. W 1918 roku pisał doktorat pod opieką Edmunda Husserla, pozostawił spuściznę naukową i dydaktyczną, a także zapisał się na trwałe w dziejach polskiej myśli filozoficznej. Roman Ingarden jest autorem między innymi "Książeczki o człowieku".
Zobacz więcej na temat:  Roman Ingarden Katarzyna Jankowska filozofia