Polskie Radio
Section05
spektakle dla dzieci

Akcja "Lato w teatrze" ma już piętnaście lat!

"Lato w teatrze" funkcjonuje już od piętnastu lat. Od początku działalności są organizowane dwutygodniowe warsztaty, zakończone pokazem. "To, co się odbywa w trakcie tych dwóch tygodni, zależy od zespołów projektowych. Organizowane są wszelkiego rodzaju zajęcia twórcze, od takich stricte teatralnych po dramaturgiczne, choreograficzne, zajęcia muzyczne" – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Krukowska Gulik, koordynatorka akcji, która gościła w "Strefie Rodzica". 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam TEATR spektakle dla dzieci wakacje wakacje 2022 czas wolny wakacje 2021

Trójka na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" 2022 w Zamościu

Za nami wielkie, czterodniowe święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej – 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Relacji z wydarzenia można było słuchać w Programie 3 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2022 słuchowisko słuchowisko dla dzieci Trójka Zamość lubelskie TEATR Teatr Polskiego Radia Piotr Firan Magdalena Drohomirecka Klub Trójki Rok Romantyzmu Polskiego Redbad Klynstra KULTURA spektakl spektakle dla dzieci koncert koncerty warsztaty rozmowa Teatr Telewizji Dwa Teatry

Trwa 9. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci "Dziecinada" we Wrocławiu

Już po raz dziewiąty we Wrocławiu odbywa się jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń kulturalnych dla dzieci, rodziców, opiekunów oraz całych rodzin. Spektakle będzie można oglądać od 9 do 12 czerwca. W tym roku w kilku lokalizacjach – Teatr Polski (scena na Świebodzkim), Centrum na Przedmieściu i Impart. W programie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci "Dziecinada" m. in. goście z Norwegii, Hiszpanii i Czech. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska patronat Polskiego Radia Dzieciom spektakle dla dzieci Wrocław

Za nami 6. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu

"Kulturalna Strefa" wyjątkowo nie ze studia Polskiego Radia Dzieciom, lecz z wrocławskiego Teatru Lalek, gdzie odbywa się 6. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci. We Wrocławiu Dzień Dziecka trwa aż pięć dni, a na antenie Polskiego Radia Dzieciom rozmowa z Marią Wojtyszko i Jakubem Kroftą, którzy są odpowiedzialni za to, co dzieje się w Teatrze Lalek z okazji święta wszystkich dzieci – Międzynarodowego Dnia Dziecka!
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

"Dzieci z Bullerbyn". Za nami premiera w Teatrze Lalka

Teatr Lalka kończy sezon wyjątkową premierą w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Na deskach teatru zobaczymy bohaterów książki "Dzieci z Bullerbyn" autorstwa Astrid Lindgren, a wcielą się w nich: Aneta Harasimczuk, Roman Holc, Bartosz Krawczyk, Magdalena Pamuła, Olga Ryl-Krystianowska, Hanna Turnau, Michał Wójtowicz. Muzykę do spektaklu napisał Igor Nikiforow, gość audycji Kulturoteka na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci spektakle dla dzieci kultura dla dzieci Martyna Chuderska

12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada"

Hasłem przewodnim 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada" jest GośćINNOŚĆ, gdzie inność jest rozumiana jako odmienność i różnorodność, a gościnność to szacunek i ciekawość drugiego człowieka. W programie oprócz spektakli dla dzieci, młodzieży i dorosłych, projekty nawiązujące do motta tegorocznej odsłony festiwalu. Start już 14 maja w Rzeszowie, a całość potrwa do 18 maja. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

"Ferdynand Wspaniały" w reżyserii Przemysława Wyszyńskiego na deskach Teatru Polskiego

W 1963 roku Ludwik Jerzy Kern napisał książkę o Ferdynandzie Wspaniałym. Oprócz filmu animowanego, pozycja doczekała się wielu teatralnych adaptacji, a wśród nich jedna szczególna – grana w Teatrze Polskim od blisko czterech lat. Spektakl wyreżyserował Przemysław Wyszyński, gość audycji Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom, który wcielił się również w postać głównego bohatera. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska kultura dla dzieci radio dla dzieci spektakle dla dzieci

W PRD rozmowa o spektaklu "Królestwo". Premiera w Teatrze Guliwer

"Eustachia – królowa Wenus od dawna lubiła oglądać Ziemię i jej mieszkańców. Zachwycało ją, że żyje tu tyle istot i dla każdego jest miejsce. Teraz królowa przygląda się siostrom zakonnym, Bernardecie i Klementynie. Pewnego dnia zamykają one drzwi na klucz i wyruszają w podróż balonem. Zabierają ze sobą mądrą owcę o imieniu Kostka". Tak zaczyna się historia spektaklu "Królestwa", który zachwyca już najmłodszych widzów Teatru Guliwer.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

W "Kulturalnej strefie" wizyta w Zaułku Animacji

W "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieliśmy słuchaczom o miejscu, które zrodziło się z miłości do teatru i potrzeby spotkania z drugim człowiekiem. W Zaułku Animacji w Lanckoronie, znaleźć można unikatowe, rzadko spotykane formy teatru plastycznego, powstają tu też spektakle i projekty, które inspirują do zainteresowania się sztuką i twórczego myślenia. Nad wszystkim czuwa Krzysztof Falkowski - aktor, reżyser, twórca Teatru Falkoshow.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Kulturalna strefa Martyna Chuderska

Premiera spektaklu "Detektyw Pozytywka" w Teatrze Groteska w Krakowie

Podwórko Asi, Dominika i Zuzi ma swoje tajemnice. Zdarzają się na nim dziwne przypadki, zagadkowe zjawiska, niespodziewane wizyty. Mieszka tu wiecznie krzycząca Pani Ryczaj, zawsze narzekająca Pani Majewska, nieustannie zatroskany dozorca Pan Mietek i bardzo, bardzo zły i złośliwy Detektyw Martwiak, którego ciemne sprawki zatruwają wszystkim mieszkańcom życie. Od kiedy jego agencja detektywistyczna "Czarnowidz" pojawiła się w piwnicy kamienicy, dzieje się tu coraz więcej tajemniczych i podejrzanych zdarzeń.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

Premiera "Pippi Långstrump" w teatrze Andersena w Lublinie

Na pewno znacie i lubicie tę historię nawet, jeśli jesteście już całkiem duzi. Pippi Langstrumpf to dziewczynka, która mieszka sobie w Willi Śmiesznotce razem z koniem Alfonso i Panem Nillsonem -  małpką kapucynką, ma walizkę pełną złotych monet i… - co jest marzeniem wielu dzieci - wcale nie chodzi do szkoły.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci radio dla rodziców spektakle dla dzieci Martyna Chuderska patronat Polskiego Radia Dzieciom

"A niech to gęś kopnie" - rozmowa z reżyserką spektaklu Martą Guśniowską

Czy gęś, jaka jest, każdy widzi? Niezupełnie. Bo nie każdy potrafi zobaczyć gęś w tak szczególnym świetle, jak umie to zrobić Marta Guśniowska. Dramatopisarka, jedna z najbardziej cenionych autorek książek oraz sztuk teatralnych dla starszych i młodszych dzieci wymyśliła gęś, której przygody od razu zapadają w pamięć - i dorosłym, i dzieciom. Bo która ze znanych wam gęsi nie wstydziła się wam powiedzieć, że zapodziała gdzieś sens życia? A ta właśnie mówi. Wszystkim. Głośno i otwarcie. A reszta gęsiego stada?
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka spektakle dla dzieci