Polskie Radio
Section05
szczyt w Singapurze

Ocieplenie na linii USA-Korea Płn. niekorzystne dla Rosji

– Rosja nie będzie z tego zadowolona – powiedział w audycji Spojrzenie na Wschód dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Były wiceminister spraw zagranicznych w ten sposób odniósł się do spotkania przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej. Gościem Polskiego Radia 24 był również Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szczyt w Singapurze Donald Trump Kim Dzong Un Władimir Putin Maria Przełomiec Paweł Kowal Jarosław Guzy Rosja Kreml USA Korea Północna

Szczyt Trump-Kim w Singapurze przyniósł przełom?

– Na razie jest to deklaracja polityczna. Czas pokaże, czy Koreańczycy rzeczywisie będą likwidowali swój arsenał – powiedział w "Pulsie Trójki" Janusz Zemke, były wiceminister obrony po szczycie Trump-Kim. Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk ocenił natomiast, że świat jest uzależniony od amerykańskich gwaracji bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT szczyt w Singapurze Trójka Beata Michniewicz Janusz Zemke Piotr Wawrzyk Donald Trump Kim Dzong Un

Szczyt Donald Trump-Kim Dzong Un. "Historyczne show"

– To było historyczne show – ocenił w Polskim Radiu 24 Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej. W Singapurze doszło do spotkania przywódców USA i Korei Północnej. Zdaniem eksperta, rozmowy na linii Donald Trump-Kim Dzong Un nie przyniosły jednak przełomu. Na naszej antenie również relacja Tomasza Sajewicza, dziennikarza Polskiego Radia, który obserwował spotkanie w Singapurze.
Zobacz więcej na temat:  szczyt w Singapurze Tomasz Sajewicz w Singapurze Polskie Radio 24 Donald Trump Kim Dzong Un Korea Północna USA Stany Zjednoczone polityka polityka zagraniczna USA Pjongjang Singapur

Korea Północna popiera "całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego"

Korea Północna ponownie zobowiązała się do pełnej denuklearyzacji - wynika z treści porozumienia zawartego dziś w Singapurze przez przywódcówkomunistycznej Korei i Stanów Zjednoczonych. Dokument potwierdza ustalenia zawarte pod koniec kwietnia w tzw. Deklaracji z Panmundżom. Donald Trump zobowiązał się w dokumencie do udzielenia gwarancji bezpieczeństwa Korei Pólnocnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kim Dzong Un Donald Trump Azja szczyt w Singapurze

Dyplomatyczne szachy z chińskimi interesami w tle

– Cały Kim Dzong Un, jego siła i pozycja, jest tak naprawdę funkcją polityki chińskiej – powiedział w "Pulsie Trójki" Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego przed pierwszym w historii spotkaniem przywódców USA i Korei Północnej. Jakub Chmielnik z tygodnika "Wprost" wskazał, że Donald Trump zaszantażował Chiny, by użyć ich do zmiany stanowiska Kim Dzong Una.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT szczyt w Singapurze Łukasz Karusta Donald Trump Kim Dzong Un USA Korea Północna Chiny

Szczyt Kim-Trump. Postęp w rozmowach "szybciej niż oczekiwano"

Rozmowy USA i Korei Północnej posuwają się naprzód "szybciej niż oczekiwano", a prezydent Donald Trump opuści Singapur we wtorek, wcześniej niż planowano - poinformował w poniedziałek Biały Dom. Jednocześnie strona amerykańska zapowiada, że będzie ściśle kontrolować wypełnianie koreańskich zobowiązań. Kim Dzong Un tymczasem ostatnie chwile przed szczytem spędza na zwiedzaniu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT szczyt w Singapurze Donald Trump Kim Dzong Un USA Korea Północna Singapur