Polskie Radio
Section05
Łukasz Karusta

Kto jest winien niesłusznego skazania Tomasza Komendy?

- Moim zdaniem nikt z prokuratury nie poniesie odpowiedzialności za niesłuszne skazanie Tomasza Komendy - stwierdził na antenie Trójki Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jacek Skała ze Związku Zawodowego Prokuratorów i Prokuratury stwierdził z kolei, że uniewinnienie Komendy trzeba mimo wszystko postrzegać w kategoriach sukcesu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura sąd Trójka Łukasz Karusta Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Spór o ustawę o IPN. "Prawo albo obowiązuje, albo nie"

– Nie ma czegoś takiego jak "zamrożenie ustawy". Prawo albo obowiązuje, albo nie. Oczywiście czekamy wszyscy na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, jego werdykt będzie wiążący – powiedział na antenie Trójki Krzysztof Mróz (PiS). – Nie dalej jak kilka dni temu marszałek Karczewski mówił, że ustawa o IPN nie będzie miała zastosowania – stwierdził Paweł Pudłowski (Nowoczesna). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Holokaust Nowoczesna Prawo i Sprawiedliwość Łukasz Karusta Izrael

Kryzys polsko-izraelski. Co zrobią Stany Zjednoczone?

– Tego rodzaju kryzysy zdecydowanie nie poprawiają relacji sojuszniczych – stwierdził na antenie Trójki Wojciech Lorenz z Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute dodał, że niezależnie od relacji Warszawy i Izraela zaangażowanie USA w Polsce nie zmieni się.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Trójka Łukasz Karusta Izrael Stany Zjednoczone USA Rosja Wojciech Lorenz Andrzej Talaga

Ustawa o IPN. Ukraińcy "nieproporcjonalnie wyeksponowani"?

Ukraiński IPN w reakcji na przyjęcie przez polski parlament nowelizacji ustawy o IPN stwierdził, że "poważnie ogranicza ona pole dyskusji i dialogu" historyków oraz, że nie może on "zagwarantować ukraińskim badaczom wolności słowa na terytorium Polski". Napięcia na linii Warszawa-Kijów komentowali w Trójce Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Fundacji Batorego i Jakub Mielnik z tygodnika "Wprost".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Ukraina Łukasz Karusta relacje polsko-ukraińskie UPA II wojna światowa Wołyń stosunki polsko-żydowskie

Czy prezydent powinien podpisać nowelizację ustawy o IPN?

Od tygodnia trwa spór polsko-izraelski, którego powodem jest przegłosowana przez Sejm, a także przez Senat, nowelizacja ustawy o IPN. Zakłada ona m.in. kary za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez niemiecki reżim nazistowski w czasie II wojny światowej. O sprawie mówili goście "Pulsu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Karusta Holokaust IPN POLSKA historia Polski