Polskie Radio
Section05
Trybunał Stanu

POLSKIE RADIO 24 Trybunał Stanu dla szefa KRRiT? "Taka możliwość leży na stole"

- Wydaje się, że gdyby dowieść w postępowaniu dowodowym, że działanie szefa KRRiT jest niezgodne z interpretacją funkcjonalną konstytucji, mieściłoby się to w zakresie działania Trybunału Stanu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Szczepański, politolog, radca prawny (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  media publiczne Bartłomiej Sienkiewicz Maciej Świrski KRRiT polityka Trybunał Stanu TVP Polskie Radio media krs sądownictwo Jarosław Szczepański Polskie Radio 24 POLSKA

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT? "Rozważam złożenie wniosku"

- Rozważam skierowanie wniosku do parlamentu o Trybunał Stanu dla przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego, który nie przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu środków należnych z abonamentu radiowo-telewizyjnego - oświadczył szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media publiczne Bartłomiej Sienkiewicz Maciej Świrski KRRiT polityka Trybunał Stanu TVP Polskie Radio media krs sądownictwo

Ekspert PKO BP: próba postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu nie wpłynęła na notowania GPW i złotego

Inwestorzy zdążyli się oswoić z zapowiedziami polityków o postawieniu Adma Glapińskiego, prezesa NBP, przed Trybunałem Stanu przez obecny rząd. Dlatego na GPW było "na zielono", kurs złotego był mocny. Zmiany notowań byłyby dopiero po zmianie prezesa banku centralnego i prowadzeniu polityki niekorzystnej dla gospodarki  - powiedział Mariusz Adamiak, Dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO BP, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank centralny NBP obligacje waluty Trybunał Stanu

Romowicz: w sprawie NBP liczymy na wspólpracę prezydenta

- Niewątpliwie gdyby w ten proces wszedł prezydent Andrzej Duda i chciał wybrać na nowo prezesa NBP, akceptowalnego przez wszystkie środowiska polityczne, to dobrze, to by pokazywało, że pan prezydent chce, aby najważniejszą instytucją bankową w Polsce kierował apolityczny, merytoryczny człowiek - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Romowicz (Polska 2050).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka NBP Trybunał Stanu Adam Glapiński Bartosz Romowicz

PR24 Kulasek: prezes NBP powinien sam podać się do dymisji

- To, co ostatnimi czasy zafundował nam prezes Glapiński, w jaki sposób upolitycznił swoje stanowisko, jak wykonywał rozkazy z Nowogrodzkiej, to wszystko powoduje, że gdyby prezes NBP miał honor, to sam podałby się do dymisji. Honoru nie ma, do dymisji się nie poda - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Kulasek (Nowa Lewica). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka NBP Trybunał Stanu Adam Glapiński Agnieszka Drążkiewicz Marcin Kulasek

Glapiński przed trybunałem? Morawiecki i Kaczyński reagują

- To jest po prostu nadużycie prawa, to jest po prostu zbrodnia przeciwko polskiej gospodarce, przeciwko polskiej wiarygodności - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński komentując zapowiedzi postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. "NBP działał na rzecz stabilności systemu finansowego i ograniczania ryzyka systemowego" - napisał z kolei b. premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Glapiński NBP Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński Trybunał Stanu

Trybunał Stanu. Prezes NBP ma się czego bać?

We wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego znalazło się osiem głównych zarzutów, m.in. dotyczących premii dla prezesa czy niedopuszczania niektórych członków NBP oraz Rady Polityki Pieniężnej do informacji. Czymże jednak jest Trybunał Stanu i jakie są jego kompetencje? Czy Adam Glapiński rzeczywiście ma powody do obaw?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Stanu Adam Glapiński NBP prawo sąd sądownictwo